Инфоурок Химия Рабочие программыРабочие программы на тему"Оттек және озот"

Рабочие программы на тему"Оттек және озот"

Скачать материал

Сабақ тақырыбы: Оттек және озон

БЖБ №3

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 8

Қатысқандар саны:

қатыспағандар:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.4.2.4 – оттектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрамы мен қасеттерін салыстыру;

8.4.2.5 – жер бетіндегі озон қабатының маңызын түсіндіру

Сабақтың мақмақсаттары

- оттектің аллотропиялық түр өзгерістерін жалпы сипаттайды;

-оттектің құрамымен қасиетіне қарай аллотропиялық түр өзгерісін салыстыру; ;

−жер бетіндегі озон қабатының маңызын біледі;

Бағалау крикритерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. рефлекция

Пәнаралық       

байланыс

Физика, география, биология

Тілдік мақсаттар

Озон, аллотропия, аллотропиялық түрөзгеріс, озонатор

Алдыңғы

 тақырып

Химия 7 сынып. Ауаның құрамы, қасиеті

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

-үй тапсырмасының дұрыс, толық орындалғанын тексеру ;

-білімдеріндегі кеткен кемшіліктерді,тапсырма орындау барысында қиындықтарды анықтау ;

-кеткен кемшіліктерді жою.

Алдыңғы білімді қайталау: «Сұрақты ұстап ал».

1. Ауаның құрамы?

2. Жану деген не?

3. Тотығуды қалай түсінесің?

4. Табиғатта оттек айналымы қалай жүреді?

5. Оттектің атомдық массасы нешеге тең

6. Өнеркәсіпте оттегін неден алады

7. KCLO3 тұзы қалай аталады

8. Оттекті ашқан кім

9. Оттегінің агрегаттық күйі

Интер активті тақта

Сабақтың ортасы

    30 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ: Озонның құрамы: Оттек молекуласы 2 атомнан тұрса, кәдімгі жағдайда үш атомнан құралған газ тектес затты озон дейді.

1785 ж.голланд оқымыстылары жаңа газда анықтап,оның атын ОЗОН деп атаған.Оның оттек атомынан тұратын жай зат екені анықталған.

Құрылысы: Озон формуласы :О , молекуласы 3 атомнан тұратын оттектің түрөзггерісі екені мәлім болды.

Қасиеттері: Озон – көкшілдеу түсті,өзіне тән ерекше иісі бар (грекше «ОЗО» -иісті газ.) Суда аз ериді ,қайнау -112 гр, балқу темпер. -193 гр. О2   газынан 1,5 есе ауыр.Күшті тотықтырғыш, бояғыш заттарды түссіздендіретін қасиеті бар.

Озон ауыз су мен ағын судағы ,бөлме ауасындағы бактерияларды жояды.

Озон электр зарядының әсерінен табиғатта найзағай ойнағанда пайда болады.Сонымен бірге ,электр машиналары, кварц лампалары жұмыс жасап тұрғанда сезіледі.

Бір химиялық элементтің бірнеше жай зат түрінде болуы аллотропия д.а.

Озонды ауамен көп тыныс алуға болмайды.Жаңбырдан соң ауада озон болғандықтан,ауаны тазартып,таза оттекпен демала аламыз.

Озон шамамен 25 км.биіктікте жер бетіндегі ауа атмосферасын түгелдей қоршап ,2-3 мм.қабатша түрінде болады.

Атмосферадағы озон қабатының қызметі ,ол Күннен келетін ультракүлгін сәулені жұтып,оның күйдіргіш әсерін азайтады.Соның арқасында озон қабаты Жердегі тіршілікті сақтайды.

Лабораторияда озонды озонатор дейтін құралмен алуға болады.

§   Озонатордың құрылысы. Озонатор сыртынан металл сыммен оралған шыны түтіктен тұрады. Түтіктің ортасынан екінші сым өтеді. Жоғары кернеулі ток алу үшін түтік арқылы аздап оттек газын жіберіп, сымдардың ұшын индукциялық катушкалардың полюстеріне жалғайды. Түтік ішінде газ арқылы электр зарядтары өткенде, оттек газы озонға айналады.

                  Ул,күлг.сәуле,электр заряды

Реакция теңдеуі: 3О2          2О3

                              оттек        озон

 Озон оңай ыдырайтын тұрақсыз қосылыс:О3——-О2———О

Қорыта айтқанда:

Оттек – газы тыныс алуға ,организмнің тіршілік етуіне жағдай жасайды.

Озон –газы өсімдікті ,тірі организмді ультракүлгін сіуленің күйдіруінен сақтайды.

 

 

 

Жұмыс дәптер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптер

 

 

 

10 минут

Қортытындылау

Үй тапсырмасы-оқушыларға  үй тапсырмасының берілу мақсаты , мазмұны шығарылу жолы түсінікті болуын қамтамасыз ету

§26,27,28оқу №1-5 жаттығуларды орындау 105бет

Интерактивті тақта

Жұмыс дәптер

Қосымша ақпарат

Саралау

Бағалау

Құндылықтармен байланыс (оқу элементі)

Барлық оқушылар:

Электрон бұлттарының формасын біледі; 1-20 элементтердің электрондық конфигурацияларын жаза алады;

Оқушылардың көбісі:

Электрондық-графикалық формулаларды жаза алады;

Кейбір оқушылар:

Электрондық онфигурациясының негізінде элементтердің периодтық жүйедегі орнын сипаттай алады.

Бұл сабақтағы бағалау үдерісі оқушылардың бірін-бірі бағалау негізінде және мұғалімнің қолдауы түрінде жүзеге асырылады.

Оқушылар зертханалық жұмысты жүргізу барысында қауіпсіздік шаралары аса қадағалануы керек. Себебі оқушылар инемен және қайшымен жұмыс жасайды.

 

Топтық жұмысты жүргізу барысында оқушылардың бірін-бірі сыйлау құндылықтары дамиды.

Рефлексия

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Рабочие программы на тему"Оттек және озот""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Культуролог-аниматор

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
