Мамбетов
Айдар Турдалиевич
№14
Мектеп-гимназиясының математика пәні мұғалімі
№ сабақ
|
Алгебра
Сынып:
7ә
|
24.02.2017 ж
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Рационал
бөлшектерді қосу және азайту
|
Сабақтың
мақсаты
|
Аталған
тақырып бойынша білімдерін пысықтау және жүйелендіру
|
Міндеттері:
|
1. Рациоанл
бөлшектерлі қосу,азайту,қысқарту және ортақ бөлімге келтіру ережелерін
өрнектерді ықшамдауда пайдалануды білу;
2.оқушылардың
тапсырмаларды талдау,өз білімін бағалау және математикалық ойлау қабілетін
дамыту.
3.дәлдікке,ұқыптылыққа
өз еңбегін бағалауға тәрбиелеу.
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Рационал
бөлшектерге амалдар қолдану біліктілігін арттырады.
|
Сабақтың
түрі: ашық сабақ
Сабақтың
типі: өтілген тақырыпты пысықтау сабағы
Сабақты
өту тәсілі: жаңа оқыту технологияларынан пайдалану,ауызша сұрақ жауап, өзіндік
жұмыс орындау.Блум жүйесінен пайдалану.
Көрнекілікте:
оқу құралдары,таратпа материалдары
|
|
|
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Оқушыларды,оқу
құралдарын түгелдеу.Үй тапсырмасын тексеру 1 минут
|
|
Ой
қозғау тапсырмалары
|
Ауызша
тапсырмалар орындау 10 минут
|
|
Пысықтау
тапсырмаларын
Орындау
|
І. Білу.Жаңа тақырып ережелерін қайталау,үйрену
ІІ. Түсіну.Ережелерді талдау
ІІІ. Қолдану .
Ауызша есептеулер
ІV. Талдау. Оқулықпен
жұмыс
V. Жинақтау. Сәйкестендіру
тесті
VІ. Қорыту.
|
|
Үйге
тапсырма
|
№ 258
№259 №261
|
|
Сабақты
қорыту
|
·
Пысықтау
; бағалау парағы
|
|
|
|
|
|
|
Сыныбы : 7ә 24.02.2017ж.
Пән: алгебра
Сабақтың тақырыбы: Рационал
бөлшектерді қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділігі: Рационал бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін пайдалану арқылы өтілген
тақырыпты пысықтау,есептер шығару.
ә) Тәрбиелілігі: Оқушыларды ізденуге, өз бетімен есеп шығаруға тәрбиелеу.
б) Дамытушылығы: Оқушыларды тез шешім қабылдауға, өз білімін көрсете алуға, нақты жауап беру қасиеттерін дамыту.
Түрі: Ашық сабақ
Әдісі: Блум жүйесін қолдану.
Көрнекілігі: оқулық, үлестірме карточкалар.қосымша әдебиеттен пайдалану «Шыныбеков Ә.Н. Атамұра
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.(оқушыларды түгендеу)
ІІ. Білу. (қайталау сұрақтары)
ІІІ. Түсіну. (жаңа тақырып ережелерін түсіну)
ІV. Талдау (оқулықпен жұмыс)
VІ . Жинақтау (сәйкестендіру тест)
VІІ. Қорыту (бағалау, үйге тапсырма беру)
Сабақтың
барысы:
1).Ұйымдастыру
кезеңі.(1 мин)
Оқушылармен
сәлемдесіп,сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтып орындарына жайғастыру.Ал
оқушылар сабақ барысында өз білімдерін көрсетуге әрекет жасайды.
Сабақтың
девизі: «Нені оқып, үйренсең де өзің үшін оқисың (Петроний)
Оқушылардың
қолына бағалау парағы беріліп,бағалау тәртібі түсіндіріледі: ол 1 ден 5ке дейін
бал қою.Барлық тапсырмалардлы орындап болғаннан кейін,жинаған балын тапсырмалар
санына бөліп,орташа бағаны анықтайды.Бағалау парағында оқушы осы сабақтағы
өзінің жеке мақсатын да белгілеуге болады .“+” арқылы.
Бағалау
парағы
“Мен
барлығын өз қолыммен жасаймын...”
Оқушының ат-жөні:_______________________________________________________
|
Оқушының
бүгінгі сабақтағы мақсаты:
|
|
тапсырмалар
|
Баллдар
|
|
|
1. Жаңа білім
алу
|
|
1. Білу(ауызша
сұрақ жауаптар)
|
|
|
|
2.Өз
білімін көрсету
|
|
2. Түсіну(Ортақ
бөлімге келтіру арқылы қосу,азайтуды орындау)
|
|
|
|
3. Жақсы
баға алу
|
|
3. Қолдану
(ауызша есептеулер орындау)
|
|
|
|
4.
|
|
4. Талдау
(Оқулықпен жұмыс)
|
|
|
|
5.
|
|
5. Жинақтау
(сәйкестендіру тесті)
|
|
|
|
|
|
6.Қорыту(төмендегі
рефлексияны толтыру) бағалау
|
|
|
Қорытынды:
|
|
Өзін-өзі
бағалау
|
|
Қойған
мақсатыңа жете алдыңба?
Өз
білім деңгейіңді бағала:
|
|
Мына
сөйлемдерді аяқта:
“Маған
… түсінікті болды
“Мен
… есте
сақтай алдым
“Маған
сабақ … боды
“Мен …
қайталауым керек
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау
парағы
“Мен
барлығын өз қолыммен жасаймын...”
Оқушының ат-жөні:_______________________________________________________
|
Оқушының
бүгінгі сабақтағы мақсаты:
|
|
тапсырмалар
|
Баллдар
|
|
|
1. Жаңа
білім алу
|
|
1. Білу(ауызша
сұрақ жауаптар)
|
|
|
|
2.Өз
білімін көрсету
|
|
2. Түсіну(Ортақ
бөлімге келтіру арқылы қосу,азайтуды орындау)
|
|
|
|
3. Жақсы
баға алу
|
|
3. Қолдану
(ауызша есептеулер орындау)
|
|
|
|
4.
|
|
4. Талдау
(Оқулықпен жұмыс)
|
|
|
|
5.
|
|
5. Жинақтау
(сәйкестендіру тесті)
|
|
|
|
|
|
6.Қорыту(төмендегі
рефлексияны толтыру) бағалау
|
|
|
Қорытынды:
|
|
Өзін-өзі
бағалау
|
|
Қойған
мақсатыңа жете алдыңба?
Өз
білім деңгейіңді бағала:
|
|
Мына
сөйлемдерді аяқта:
“Маған
… түсінікті болды
“Мен
… есте сақтай алдым
“Маған
сабақ … боды
“Мен …
қайталауым керек
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Блум жүйесі Қорыту
Жинақтау
Талдау
Қолдану
Түсіну
Білу
І. Білу:
1.
Рационал бөлшек деп нені айтамыз?
2.
Рационал бөлшектің негізгі қасиеті қандай?
3.
Жай бөлшектерді қосу және азайту ережесі қалай айтылады?
4.Қандай
қысқаша көбейту формуласын білесіңдер?
5.
Бөлшекті қысқарту дегеніміз не?
ІІ. Түсіну. Тақырып: «Рационал бөлшектерді қосу және азайту»
Рационал
бөлшектерді қосу үшін, жай бөлшектерді қосу ережесін
қайталау.
- Бөлімдері
бірдей бөлшектерді қосу үшін бөлімі өзгеріссіз жазылады, ал алымдары
қосылып алым етіп жазылады.
Мысалы:
- Бөлімдері
бірдей рационал бөлшектерді азайту үшін, азайғыштың алымынан азайтқыштың
алымын азайтып, алым етіп жазамыз, бөлімі өзгеріссіз қалады.
Мысалы:
- Бөлімдері
әр түрлі рационал бөлшектерді қосу және азайту үшін мына алгоритмді
қолданамыз.
а)
бөлшектердің бөлімдерін көбейткіштерге жіктейміз.
ә)
бөлшектің ортақ бөлімін табамыз.
б)
әрбір бөлшектің толықтауыш көбейткішін табамыз.
в)
әрбір бөлшектің алымы мен толықтауыш көбейткішін көбейтеміз.
г)
бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу (азайту) амалын орындаймыз.
Алгоритмді
пайдаланып, есептер шығарайық.Атамұра №499 № 502
№503 есептерді тақтаға жазып,орындау №511- бөлшек етіп жазу
1.
2.
3.
ІІІ. Қолдану . Ауызша есептеулер. № 504 Атамұра
ІV. Талдау. Оқулықпен жұмыс №258 №259 тақтары №261
256 есеп.
1.
2.
3.
4.
257 есеп.
1. 3.
2. 4.
258.
есеп
1.
2.
3.
V. Жинақтау. Сәйкестендіру тесті жұптық
жұмыс
3a -
VІ. Қорыту.
Қорытынды:
|
|
Өзін-өзі
бағалау
|
|
Қойған
мақсатыңа жете алдыңба?
Өз білім
деңгейіңді бағала:
|
Толық
түсіне алдым
Толық
түсіне алған жоқпын
Мүлде
түсінген жоқпы
|
|
Мына
сөйлемдерді аяқта:
“Маған
… түсінікті болды
“Мен
… есте
сақтай алдым
“Маған
сабақ … боды
“Мен …
қайталауым керек
|
|
|
|
|
|
Үйге
тапсырма: №258,259,261 жұптары
Бағалау.