Сабақтың
тақырыбы: Рационал сандарды бөлу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жүйелеу. Таңбалары әр
түрлі, таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесін біле отырып, бөліндіні таба
білуге үйрету.
Дамытушылық:
Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын, ақыл ой-өрісін дамыту.
Теориялық білімдерін практикамен ұштастыру.
Тәрбиелік:
Ұқыптылық, әдептілік ережелерін бойына сіңірген шығармашылық қабілеті
мүмкіндігінше дамыған азамат тәрбиелеу.
Типі: жаңа сабақты
меңгерту.
Сабақтың әдісі:
жеке-ұжымдық, деңгейлеп оқыту.
Көрнекілігі:
Үлестірмелі карточкалар, деңгейлік тапсырмалар, ашық журнал, активод тест,
плакаттар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Тесттік жүйе қолдану.
ІІІ кезең. Жаңа білімді меңгерту.
IV кезең.
Деңгейлік тапсырмалар.
Сергіту
сәті.
V.
Бекіту кезеңі.Сұрақ / жауап.
VI
кезең. Оқушылардың білімін бағалау.
VII кезең. Үйге тапсырма: № 604, 605
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
Сынып бөлмесінің
даярлығын тексере отырып, оқушылардың назарын саббаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру.
А нұсқасы. Тесттік жүйе:
1. Қосуды
орындаңдар: -4,76+3,8=
A. 43,8
B. -8,56
C. 8,56
D. 0,96
E. -0,96
2. Көбейтуді
орындаңдар: (-1)*(-2)*(+4)*(-5)=
A. 24
B. 10
C. -24
D. -12
E. -10
3. -5,07 саны
қандай екі бүтін санның ортасында орналасқан?
A. -5 пен 0
B. 5 пен 6
C. -5 пен -7
D. -4 пен -5
E. -5 пен -6
4. Өрнектің
мәнін табыңдар? │-4,2│+8,5*10=
A. 80,8
B. 89,2
C. 127
D. 43
E. 13,7
5. Теңдеуді
шешіңдер? х+15,76=-3,34
A. 12,42
B. -12,42
C. 19,1
D. -19,1
E. 19
В нұсқасы. Тірек
сызба:
1. Кез келген
теріс сан оң саннан
кіші тең үлкен
2. Кез келген
теріс сан (-а) нөлден
-а<0
-а>0 -а=0
3. Қарама-қарсы
сандардың қосындысы
0-ге тең 1-ге
тең -1-ге тең
4. Координаталық
түзу бойында -3,2 саны -3-тің
оң жағында
сол жағында қарама-қарсы
5. (-2)×(-15)= көбейтіндісі
неге тең?
-30
30 20
ІІІ кезең. Жаңа
білімді меңгерту.
Кез
келген ортада мінездері қарама-қайшы адамдар болады. Бірақ бір-бірімен
келісімге келіп бір ұжым болып өмір сүреді. Сол сияқты сандардың
қарама-қарсыларын қосып, азайтып, көбейтсек оларды бөлугеде болады.
Рационал
сандарды бөлуде алдымен оның таңбасын анықтап алып, сонан соң модульдерінің
бөліндісін табамыз.
1.
Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу.
Бөлінгіш
пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса, бөліндінің мәні теріс сан болады.
(-) : (+)
= (-) (+) : (-)
= (-)
Мысал:
-4,5:5=-0,9 16:(-4)=-4
Таңбалары
әр түрлі сандарды бөлу үшін:
1)
бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек;
2) шыққан
бөліндінің алдына «-» таңбасын қою керек.
2.
Таңбалары бірдей сандарды бөлу.
Бөлінгіш
пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөліндінің мәні оң сан болады.
(-) : (-)
= (+) (+) : (+)
= (+)
Мысал:
−4:(-8)=0,5 -3,6:(-1,2)=3
Теріс
санды теріс санңа бөлу үшін, бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек.
Нөл санын
кез келген нөлден өзге санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең болады.
0:a=0 a≠0 0:(-5)=0
Санды нөлге
бөлуге болмайды.
3. Бөліндіні
табыңдар. №608 ауызша есеп.
(-4):(-1)=
-6,3:3=
0:(-2)=
-0,8:4=
(-10):(-5)= 48:
(-12)=
24:(-3)=
-30:5=
(-39):(-3)= 15:(-5)=
IV кезең.
Деңгейлік тапсырмалар. Оқулықпен жұмыс.
· Танып
білу.
1-деңгей (3 балл) «3»
№ 609(1)
-42 : 3 =
78 : (-26) =
-3.6 : (-4) =
№610 (2)
2.4 : (-0.8) =
-15.5 : 5 =
-8.7 : (-3) =
№611
·
Түсіну
2-деңгей ( 4 балл ) «4»
№621(1-3)
56 : (-7)+3 =
-8·(-5)+75 : (-15)
=
(12-28) : (-4) · 5
=
№626
Асхат ойлаған
санын -7-ге көбейтіп, нәтижесіне 15,7 санын қосқанда қосынды -11,6-ға тең
болды. Асхат қандай сан ойлады?
· Жинақтау
3-деңгей ( 5 балл
) «5»
№632
(4a-7a) : 0,6 a=8; -2
(9,3b-1,5b)
: (-6) b=4; -5
Сергіту сәті.
V. Бекіту кезеңі.
Жаңа сабақты қорытындылау сұрақтары:
Таңбалары әр түрлі
сандарды бөлу ережесі?
Таңбалары бірдей сандарды
бөлу
ережесі?
Санды қандай
рационал санға бөлуге болмайды?
Қандай жағдайда
екі рационал санның бөліндісі нөлге тең?
VI кезең. Оқушылардың
білімін бағалау.
VII кезең. Үйге
тапсырма: №612,
623, 631