Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаны ашу

Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаны ашу

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Достығлиев Бейсенбай Сапинович
№ 44 орта мектеп математика пәнінің мұғалімі.



Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаны ашу

Сабақтың мақсаты: Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиетін және жақшаны ашу ережелерін түсіндіру, ережелерді қолданып, қиындығы әртүрлі есептер шығару.

2. Оқушылардың логикалық ойлау, математикалық тілде сөйлеу, жылдам есептеу қабілеттерін дамыту.

3. Әрбір оқушының математикаға қызығушылығын арттыру, өз-өзіне сеніп, білімін шындауға дағдыландыру.

Сабақтың көрнекілігі: ОӘЖӘ, «Алгоритм» картасы

Міндет: Технологиялық картаның регламентін орындау.

Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету

Сабақтың өту барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім

Бүгін біз авторы қазақстандық ғалым Ф.Я.Вассерманның «Биоақпараттандыру және синергетика» технологиясы бойынша құрылған «Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаны ашу» тақырыбына қиындығы әр-түрлі есептер шығара отырып алған білімімізді тиянақтаймыз.



1

Ұйымдастыру кезеңі

Үй тапсырмасы тексерілмейді, алдыңғы тақырып меңгерілген, сондықтан талдауды қажет етпейді.

Сабақ карта бойынша түсіндіріледі. Көшбасшыларға сөз беріледі.

2

«Байқау»

Оқушылардың субъективті тәжірибелерін өзектендіру

ОӘЖА сызбасы бойынша бірінші түсіндіру

Жақшаны ашу

Натурал және оң бөлшек сандар үшін қосуға байланысты көбейтудің үлестірімділік қасиеті орындалатынын сендер білесіңдер. Бұл қасиет

( a+b)hello_html_79c0f69b.gif c =ahello_html_79c0f69b.gifc+bhello_html_79c0f69b.gifc түрінде жазылады.

Қосылғыштар мен көбейтінділер арасында теріс рационал сан болғанда да осы қасиеттердің орындалатынын тексерейік. Ол үшін a= -10,b=-9,c=7 деп алып, теңдіктің екі жағында тұрған өрнектерінің мәнін есептейік. Сол жағынан -10hello_html_79c0f69b.gif (-9)+(-10)hello_html_79c0f69b.gif 7=90-70=20 шығады. Енді оң жағындағы өрнектің мәнін есптейміз:-10*(-9+7)=-10*(-2)=20. Теңдіктің екі жағында тұрған өрнектің мәні 20-ға тең. Сондықтан -10hello_html_79c0f69b.gif (-9+7)=-10hello_html_79c0f69b.gif (-9)+(-10)*7 теңдігі ақиқат.

Кез келген a,b,c рационал сандары үшін chello_html_79c0f69b.gif (a+b)=c hello_html_79c0f69b.gif a+c hello_html_79c0f69b.gif b теңдігі ақиқат.


Түсіндіру уақыты

У1=10 мин

3

Қабылдауды ұйымдастыру

Тапсырмаларды орындау. Оқушылар бірдей бір шапалақ ұрады. «Байқау» деп жазады және жұмысқа кіріседі.

Үш тапсырма ТКШ-1,АКШ-1, ЖКШ-1

4

Ұғынуды ұйымдастыру. Ой толғау

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптер алмастырады. «Қолдағы қаламсап –бұл қателік» бұйрығы беріледі.Орындау сапасы әр деңгейде жеке тексеріледі. Тақтада әр тапсырманың орындалу сапасы көрсетілетін жазу болады ТКШ- , АКШ-,ЖКШ-

Жұмыс аяқталғаннан кейін бірден барлық жауаптар жазылмайды.

Әр есеп бойынша білім сапасы анықталады.

5

«Бекіту»

Екінші түсіндіру

Тақырыпты түсіну деңгейіне байланысты оқушылардың көп қателіктер жіберген жерінен бастап ОӘЖА сызбасы бойынша қайта түсіндіріледі. Түсіндіру уақыты бірінші түсіндіруден 2 есе кем болады. Жақшаны ашу кезінде жақшаның алдында «-» таңбасы болса, онда жақша ішіндегі қосылғыштардың таңбасы қарама-қарсы таңбаға өзгереді;

«+» таңбасы болса, онда жақша ішіндегі қосылғыштардың таңбасы өзгермейді.

Мысалы, -(15,2х-3 4/7 у- 7,4z+29)=-15.2x+3 4/7y+7,4z-29:

50,1+(2,8x-38/8y-4 9/11z+69)=50,1+2,8x-38,9y-4 9/11z+69.


Түсіндіру уақыты

У2=5 миин

6

Ұғынуды ұйымдастыру.

Тапсырмаларды орындау. Оқушылар бірдей екі шапалақ ұрады. «Бекіту» сөзін жазады және жұмысқа кіріседі. Мұғалім сынып ішін аралап, оқу материалының меңгерілуін талдайды.

Үш тапсырма «Егер-онда сызбасы бойынша. Жұмыстың аяқталуы 5+30

7

Ұғынуды ұйымдастыру.Рефлексия

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптер алмастырады. «Қолдағы қаламсап –бұл қателік» бұйрығы беріледі.Орындау сапасы әр деңгейде жеке тексеріледі. Тақтада әр тапсырманың орындалу сапасы көрсетілетін жазу болады ТКШ- , АКШ- ЖКШ-

Жұмыс аяқталғаннан кейін бірден барлық жауаптар жазылмайды.

8

«Есте сақтау» Оқушылардың субъективті тәжірибелерін өзектендіру

Үшінші түсіндіру

Тақырыпты түсіну деңгейіне байланысты оқушылардың көп қателіктер жіберген жерінен бастап ОӘЖА сызбасы бойынша қайта түсіндіреді. Түсіндіру уақыты екінші түсіндіруден 2 есе кем болады.

Түсіндіру уақыты

У3=2мин 30 сек

9

Қабылдауды ұйымдастыру

Тапсырмаларды орындау. Оқушылар бірдей үш шапалақ ұрады. «Есте сақтау» сөзін жазады және жұмысқа кіріседі.Мұғалім сынып ішін аралап, оқу материалының меңгерілуін талдайды.

Үш тапсырма «Егер-онда сызбасы бойынша. Жұмыстың аяқталуы 5+30


Ұғынуды ұйымдастыру. Рефлексия

Жұмыс аяқталған соң оқушылар дәптер алмастырады. «Қолдағы қаламсап –бұл қателік» бұйрығы беріледі.Орындау сапасы әр деңгейде жеке тексеріледі. Тақтада әр тапсырманың орындалу сапасы көрсетілетін жазу болады АКШ-АКШ-ЖКШ-

Жұмыс аяқталған соң жауаптарын кезеңмн жазады

11


Сыныпқа байланысты ОӘЖА сызбасы мен материалды меңгеру деңгейі анықталады.

Үйге тапсырма беріледі.







