Инфоурок Математика Конспекты"Рационал сандарға амалдар қолдану" 6 сынып

"Рационал сандарға амалдар қолдану" 6 сынып

Скачать материал

Ерейментау қаласы №1 орта мектебі

Математика пән мұғалімі:

Сматаева Ботагоз Габдрафиковна

 

Сыныбы: 6 «А»

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану

Сабақтың мақсаттары:

 Білімділік:Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп,

   жинақтап жүйелеу. Рационал сандарға амалдар қолдану ережесін бекіту.

 Дамытушылық:Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Ой-өрісін кеңейту. Теориялық білімін практикада қолдана

білу дағдысын қалыптастыру;

 Тәрбиелік:Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай  білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі: Пысықтау сабағы

Сабақтың көрнекілігі: слайд, кеспелер.

Сабақтың барысы:I. Ұйымдастыру бөлімі.

а) Сәлемдесу:Сәламетсіздерме, оқушылар! Бүгін біздің сабағымызға көптеген қонақтар келіпті. Сабаққа деген көңіл – күйіміз қалай? Оқу – құралдарымыз дайын ба? Ендеше сабағымызды бастаймыз.

Бүгінгі сабағымызды президентіміздің мынадай сөздерімен бастағым келеді

Олай болса оқушылар қазір жылдың қай мезгілі?

– Қыс. Қыстың алғашқы айында қандай өзгерістерді байқадыңдар? Ауа – райы қандай? – Салқын, суық. Күннің салқындығын қандай санмен жазамыз? – Теріс сан.

Ал егер жылы болса ше? – Оң сан. Демек, біз бүгінгі сабағымызды ары қарай рационал сандармен  есептер шығаруды жалғастырамыз.

 

Сонымен, балалар бүгінгі сабақта бір – бірімізге:

– жақсы көңіл-күй.

– бірімізді-біріміз тыңдаймыз, сыйлаймыз.

– сабаққа белсенділікпен қатысамыз.

– алынған білімімізді көрсетеміз.

 

Топтастыру стратегиясы:

 

Үй тапсырмасы:

Ережелерді қайталау. Екі бөлікке бөлінген

 

Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту үшін:

Осы сандардың модульдерін көбейтіп, көбейтіндінің мәнінің алдына «-» таңбасын қою керек.

Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін:

1) Осы сандардың модульдерін көбейту керек.

2) Көбейтіндінің  мәнінің алдына «+» таңбасын қою керек.

 

Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу үшін:

1)Бөлінгіштің модулін  бөлгіштің модуліне бөлу керек.

2)Шыққан бөліндінің алдына «-» таңбасын қою керек.

Графикалық диктант:дұрыс жауап

 

Т В   К  А  Ұ    Н

Ш ыққан әріптердің мағыналарын ашуға тырысамыз.

Т-тәуелсіздік   сәйкестендіру

В-валюта  (мәлімет) есеп шығару

Заттың бағасы бірінші рет 20% -ке, ал екінші рет 10 % арзандатылған. Алғашқыда ол 5400 тг тұрса, арзандатылған соң қанша теңге құрады?

 

К-конституция (мәлімет) жеке жұмыс  «қатені тап»

Заңдылықтарды пайдаланып жақшаларды ашу

1.  5 - 6( -3,2 + 1,2 )
2.  19 + 2( 6,32-13,3 )
3.  -5 ( 3 – 7 ) + 25
4.  30 – 4 ( 0,25 – 1 )

 

А-астана   (мәлімет) 1998 жылы

Оқулықпен жұмыс №562

 

№566

 

 Сергіту сәті (доппен)

Таңбалар ережесі

Терс сандарды қосу, азайту

Таңбалары әр түрлі сандарды көбейту, бөлу (мысалдар қарастыру)

 

Ұ-ұбт (мәлімет)

 тест орындау

 

Тест тапсырмалары:

1. Өрнектің мәнін тап: (-0,4)3*(-0,5)2

+a) -0,016;           b) 0,016;   c) 4;       d) -4.

2. Мәні 12-ге тең өрнекті таңдап ал:

a) -6:(-5);    b) 36:(-3);   +c) -0,48*(-25);  d) 2,4*(-5).

3. Өрнектің мәнін тап:

a)1,65;           +b) -1,65;     c) 0;       d) -1.

4. Теңдеуді шеш: 7(x+17) = 1,4

a)-15;           b) 19;   c) 17,2;       +d) -16,8.

5.-15 мәнін қабылдайтын өрнекті таңдап ал:

a) -0,5*(-30);  b) -13,5:(-0,9);   c) 0,75*2;   +d) 75:(-5).

Н-Н.Назарбаев (мәлімет)

 

VI. Сабақты қорытындылау. Сонымен, таңбалары әр түрлі сандарды, таңбалары бірдей сандарды,қосу, азайту,  көбейту және бөлу үшін қандай ережелерді пайдаланамыз?

 

VII. Рефлексия.

Қорытынды:  Рокфорд қаласында бір үй бар. Оның иесі бұл үйді сымға қағазды тізіп отырыпбөренелер жасап салған. Сыртын суланбасын деп лакпен бояп жұмысына 20 жыл уақыт кеткен. Менің айтқым келгені қандай іс бастасақ та оның нәтижесіне бір сәтте жетуге мүмкін емес, сондықтан тағы бір 2  жылдан кейін қазақстанымыз осыданда асқан белестерге жетеді деп үміттенеміз және ол жетістіктер сендердің арқаларында

Үй жұмысы:

Оң және теріс сандар туралы мәлімет дайындау,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Рационал сандарға амалдар қолдану" 6 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист в области обращения с отходами

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Ерейментау қаласы №1 орта мектебі

Математика пән мұғалімі:

Сматаева Ботагоз Габдрафиковна

 

Сыныбы: 6 «А»

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану

Сабақтың мақсаттары:

 Білімділік:Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп,

   жинақтап жүйелеу. Рационал сандарға амалдар қолдану ережесін бекіту.

 Дамытушылық:Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Ой-өрісін кеңейту. Теориялық білімін практикада қолдана

білу дағдысын қалыптастыру;

 Тәрбиелік:Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай  білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі: Пысықтау сабағы

Сабақтың көрнекілігі: слайд, кеспелер.

Сабақтың барысы:I. Ұйымдастыру бөлімі.

а) Сәлемдесу:Сәламетсіздерме, оқушылар! Бүгін біздің сабағымызға көптеген қонақтар келіпті. Сабаққа деген көңіл – күйіміз қалай? Оқу – құралдарымыз дайын ба? Ендеше сабағымызды бастаймыз.

Бүгінгі сабағымызды президентіміздің мынадай сөздерімен бастағым келеді

Олай болса оқушылар қазір жылдың қай мезгілі?

– Қыс. Қыстың алғашқы айында қандай өзгерістерді байқадыңдар? Ауа – райы қандай? – Салқын, суық. Күннің салқындығын қандай санмен жазамыз? – Теріс сан.

Ал егер жылы болса ше? – Оң сан. Демек, біз бүгінгі сабағымызды ары қарай рационал сандармен  есептер шығаруды жалғастырамыз.

 

Сонымен, балалар бүгінгі сабақта бір – бірімізге:

– жақсы көңіл-күй.

– бірімізді-біріміз тыңдаймыз, сыйлаймыз.

– сабаққа белсенділікпен қатысамыз.

– алынған білімімізді көрсетеміз.

 

Топтастыру стратегиясы:

 

Үй тапсырмасы:

Ережелерді қайталау. Екі бөлікке бөлінген

 

Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту үшін:

Осы сандардың модульдерін көбейтіп, көбейтіндінің мәнінің алдына «-» таңбасын қою керек.

Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін:

1) Осы сандардың модульдерін көбейту керек.

2) Көбейтіндінің  мәнінің алдына «+» таңбасын қою керек.

 

Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу үшін:

1)Бөлінгіштің модулін  бөлгіштің модуліне бөлу керек.

2)Шыққан бөліндінің алдына «-» таңбасын қою керек.

Графикалық диктант:дұрыс жауап

 

Т В   К  А  Ұ    Н

Ш ыққан әріптердің мағыналарын ашуға тырысамыз.

Т-тәуелсіздік   сәйкестендіру

В-валюта  (мәлімет) есеп шығару

Заттың бағасы бірінші рет 20% -ке, ал екінші рет 10 % арзандатылған. Алғашқыда ол 5400 тг тұрса, арзандатылған соң қанша теңге құрады?

 

К-конституция (мәлімет) жеке жұмыс  «қатені тап»

Заңдылықтарды пайдаланып жақшаларды ашу

1.  5 - 6( -3,2 + 1,2 )
2.  19 + 2( 6,32-13,3 )
3.  -5 ( 3 – 7 ) + 25
4.  30 – 4 ( 0,25 – 1 )

 

А-астана   (мәлімет) 1998 жылы

Оқулықпен жұмыс №562

 

№566

 

 Сергіту сәті (доппен)

Таңбалар ережесі

Терс сандарды қосу, азайту

Таңбалары әр түрлі сандарды көбейту, бөлу (мысалдар қарастыру)

 

Ұ-ұбт (мәлімет)

 тест орындау

 

Тест тапсырмалары:

1. Өрнектің мәнін тап: (-0,4)3*(-0,5)2

+a) -0,016;           b) 0,016;   c) 4;       d) -4.

2. Мәні 12-ге тең өрнекті таңдап ал:

a) -6:(-5);    b) 36:(-3);   +c) -0,48*(-25);  d) 2,4*(-5).

3. Өрнектің мәнін тап:

a)1,65;           +b) -1,65;     c) 0;       d) -1.

4. Теңдеуді шеш: 7(x+17) = 1,4

a)-15;           b) 19;   c) 17,2;       +d) -16,8.

5.-15 мәнін қабылдайтын өрнекті таңдап ал:

a) -0,5*(-30);  b) -13,5:(-0,9);   c) 0,75*2;   +d) 75:(-5).

Н-Н.Назарбаев (мәлімет)

 

VI. Сабақты қорытындылау. Сонымен, таңбалары әр түрлі сандарды, таңбалары бірдей сандарды,қосу, азайту,  көбейту және бөлу үшін қандай ережелерді пайдаланамыз?

 

VII. Рефлексия.

Қорытынды:  Рокфорд қаласында бір үй бар. Оның иесі бұл үйді сымға қағазды тізіп отырыпбөренелер жасап салған. Сыртын суланбасын деп лакпен бояп жұмысына 20 жыл уақыт кеткен. Менің айтқым келгені қандай іс бастасақ та оның нәтижесіне бір сәтте жетуге мүмкін емес, сондықтан тағы бір 2  жылдан кейін қазақстанымыз осыданда асқан белестерге жетеді деп үміттенеміз және ол жетістіктер сендердің арқаларында

Үй жұмысы:

Оң және теріс сандар туралы мәлімет дайындау,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скачать материал
