Инфоурок / Математика / Конспекты / Құрамында квадрат түбірі бар өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Есеп шығару. Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару. 8-9 классы
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

Құрамында квадрат түбірі бар өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Есеп шығару. Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару. 8-9 классы

библиотека
материалов



Сабақтың тақырыбы: Құрамында квадрат түбірі бар өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Есеп шығару.

Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласына есептер шығару.

Сабақтың мақсаты: тақырыпты меңгерту

а) білімділік : Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін одан әрі тереңдету, толықтыру, алған білімдерін жүйелеу, қорытындылау

ә) дамытушылық: Оқушының ой-өрісін дамыту,білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару,іскерліктерін дамыту ,теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру, танымдық ізденістерін,шығармашылық қабілеттерін дамыту

б) тәрбиелік: Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын,белсенділіктерін арттыру,өзара жолдастық көмек көрсете білуге,ойын тиянақты дәл айта білуге үйрету, ұйымшылдыққа,шапшандыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Тақырыпты қайталау, білімді жүйеге келтіру

Сабақтың әдісі: Ұжымдық оқыту,өзара оқыту, дамыта деңгейлеп оқыту

Сабақтың көрнекілігі: Мультимедия, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу, түгендеу,сабақтың мақсатымен,жоспарымен,баға қою критерилермен таныстыру

Сабақтың жоспары:

«Математикалық шолу» викториналық сұрақтар

Білімді бекіту

1. Математикалық диктант

2. Математикалық жәрменке (деңгейлік есептер шығару)

3. Эвиристикалық деңгей (оқулықпен жұмыс)

4. Сергіту сәті «Сөзжұмбақ»

5. Электрондық тест

II. Үй тапсырмасын тексеру

Жауаптары

8-сынып 9-сынып

78 2) hello_html_6e3f5761.gif -0,2hello_html_44f5d467.gif 4)hello_html_m509becac.gif №165 ә) а30 =119 №167 а) ә) тізбектері

79 2) -18hello_html_5909bbae.gif 4) 10hello_html_63abda47.gif №166ә) a15 =88 №168 ә) а45 =2,8


III. Математикалық шолу(викториналық сұрақтар)

8-сынып 1.Теріс емес а санының квадрат түбірі дегеніміз не?

2. Арифметикалық квадрат түбір дегеніміз не?

3. Квадрат түбірлері бар өрнектерге қандай түрлендірулер бар?



9-сынып 1. Арифметикалық прогрессия дегеніміз не?

2. Сандар тізбегінің қандай тәсілдері бар?

3. Арифметикалық прогрессияның айырымы деп ...

IV. Білімді бекіту

1.Математикалық диктант

8-сынып Көбейткішті түбір алдына шығару

hello_html_5c6338ee.gif=. . .

hello_html_56e1ad8.gif=. . .

Көбейткішті түбір астына енгізу

hello_html_m3bac7ea7.gifhello_html_m7c48e444.gif. . .

0,3 hello_html_73d2a3b0.gif. . .

9-сынып Заңдылығын анықтап тізбектерді рекуренттік формуламен көрсетіңдер

  1. 1, 3, 5, 7, 9, . . . аn= an-1 +2

  2. 2, 5, 8, 11, 14, . . . an = an-1 +3

  3. 8, 4, 0, -4, -8, -12, . . . an = an-1 - 4

  4. 0,5 , 1; 1,5; 2; 2,5; . . . an = an-1 +0.5


an= an-1 +d

2. Оқулықпен жұмыс

8-сынып №80 (1,3) Ж: 1) 5hello_html_6f5e8cf4.gif , 3) -40hello_html_39f1b7ec.gif

81(1,3,5,7) Ж: 1)hello_html_44545eca.gif , 3) hello_html_6f5e8cf4.gif , 5) 2hello_html_1e398b2a.gif , 7) hello_html_m4cb85946.gif

9-сынып Есеп №1 «Ой толғау»

1) Жаңа өзеннен Шымкентке мұнайы бар поезд бағытталды. Бірінші

цистернада төрт тонна мұнай, екінші цистернада тоғыз тонна, үшінші де

он төрт тонна ... n-ші цистернада 304 тонна мұнай бар. Цистернаның

реттік нөмірін анықтаңыз.

Берілгені: Шешуі: an=a1+(n-1) *d , d=5

а1=4 304=4+(n-1)*5

an=304 5*(n-1)=300

Т/к : n-? n-1=60

n=61

Жауабы: 61

Есеп №2

Жұмыс беруші жұмысшыға 1-ші күні 500 теңге төледі, күн сайын ол ақы

төлеуді 100 теңгеге арттырып отырды.

а) 7- ші күні жұмысшы қанша теңге алды?

ә) Егер жұмысшы 9500 теңге алған болса, қанша күн жұмыс істеуі керек?

Жауабы: 1100, 91


3. Математикалық жәрменке (деңгейлік есептер)

1деңгей

1. hello_html_40851e1b.gif +5hello_html_m735db867.gif – 0,7hello_html_3f0fe42a.gif Ж: -5,4 8-сынып



2. a1= 1, d=3 берілген. Осы прогрессияның алғашқы екі мүшесін табыңдар.

Ж: 4; 7 9-сынып


2деңгей

1. hello_html_746a5560.gif Ж: 3hello_html_m2a054d3.gif 8-сынып

2. 218; 212; 206; 200 ... арифметикалық прогрессияның 122-мүшесін

есепте.

Ж: -508 9-сынып

3деңгей

1. hello_html_m3ec4e41b.gif = Ж: 3hello_html_1e398b2a.gif 8-сынып

2. a10=1.9 , a16=6,1 болса, a1=? , d=?

Ж: a1=-4.4, d=0.7 9-сынып

4. Сергіту сәті.«Сөзжұмбақ шешу»


1




2






3





4





1. 16 санының квадрат түбірі

2. 25 санының квадрат түбірі

3. 64 санының квадрат түбірі

4. 900 санының квадрат түбірі




5. Шағын тест (Электрондық)

8-сынып 1.hello_html_33b5b494.gif -hello_html_m2ecac11.gif өрнегінің мәнін есептеңдер.

А. 0,72 В. 0,1 С. 0,2 Д. -0,2

2. hello_html_60e302ad.gif өрнегінің мәнін табыңдар.

А. 36 В. 6 С. 5 Д. 9

3. 5hello_html_69dd6aa7.gif - 6hello_html_2aacc9e4.gif өрнегінің мәнін табыңдар.

А. 27 В. 11 С. -11 Д. 12

4. hello_html_10d5bf4f.gifhello_html_m7c48e444.gif0) өрнегіндегі көбейткішті түбір таңбасының алдына

шығарыңдар.

А. 0,2аhello_html_39f1b7ec.gif В. 0,4аhello_html_39f1b7ec.gif С. -0,2аhello_html_39f1b7ec.gif Д. -04аhello_html_39f1b7ec.gif

5. 5х2hello_html_6af9e63c.gifhello_html_m3134da24.gif) өрнегіндегі көбейткішті түбір таңбасының ішіне

енгізіңдер.

А. hello_html_m3acf5bfe.gif В. hello_html_162d8c88.gif С. hello_html_m6dbe31cf.gif Д. hello_html_20f06067.gif

9-сынып 1. Арифметикалық прогрессияның 8- мүшесін табыңдар:21, 18, 15,...

А. 6 В. 3 С. 0 Д. -3

2. Арифметикалық прогрессияның 11- мүшесін табыңдар: a1=7, d=1,5

А. 17,5 В. 19 С. 20,5 Д. 22

3. Арифметикалық прогрессияның жалпы мүшесін жазыңдар:

1; 2,5; 4; 5,5; 7; ...

А. 3n-1 B. hello_html_4cd3619f.gif C. 3n-0.5 Д. 3n-2



4. Арифметикалық прогрессияның жалпы мүшесін жазыңдар:a2=3, d=-2

A. 7-2n B. 7n-2 C. 3-2n Д. 3n-2

5. Егер a1=3, a5=-1 болса, онда арифметикалық прогрессияның

айырмасын табыңдар .

А. 2 В. 1 С. -1 Д. -2

V. Бағалар критерийі

17 ұпайдан 19 ұпайға – «3»

20 ұпайдан 23 ұпайға – «4»

24 ұпайдан 25 ұпайға – «5»

Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігі туралы

VI. Рефлексия:

VII. Оқушыларды бағалау:

VIII. Үй жұмысы

8-сынып 9-сынып

Тест тапсырмалары(37 бет) №172, №174




