Беларуская
мова. 5
клас
Тэма: Неразвітыя і развітыя сказы
Мэта:
·
фарміраваць уяўленне пра ролю азначэння ў
саставе сказа і ўменне вызначаць іх часцінамоўную прыналежнасць, карыстацца
графічным абазначэннем;
·
вучыць знаходзіць у сказе азначэнне, асэнсавана
ўжываць азначэнні ў простых развітых сказах з даданымі членамі ў вусным і
пісьмовым маўленні, удасканальваць навыкі набудовы назоўнікавых словазлучэнняў;
·
узбагачаць граматычны лад маўлення вучняў;
·
развіваць маўленчыя і творчыя здольнасці
вучняў.
Абсталяванне: Беларуская мова: вучэбны дапаможнік для 5 класа ўстаноў
агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай і рускай мовамі навучання. У двух
частках. Частка 1. Мінск, Нацыянальны інстытут адукацыі, 2019
Ход урока
І. Арганізацыйны момант
ІІ. Актуалізацыя ведаў вучняў
Пытанні:
·
Што такое дапаўненне?
·
Якія склоны называюцца ўскоснымі?
·
Якімі часцінамі мовы можа выражацца
дапаўненне?
·
Ад якога члена сказа залежыць?
·
Што такое азначэнне?
·
Якімі часцінамі мовы можа выражацца азначэнне?
·
Ад якога члена сказа залежыць?
·
Што такое акалічнасць?
·
Якімі часцінамі мовы можа выражацца акалічнасць?
·
Ад якога члена сказа залежыць?
ІІІ. Работа па тэме ўрока
1. Работа
з тэкстам (Картка №1).
Вучні чытаюць тэкст:
Дзінь!..
Дзінь-дзінь-дзінь!.. Дзінь!..Дзінь!..
Адкуль гэты серабрысты
чуецца звон? Гэта званочкі звоняць? Не. *Гэта звіняць маленькія крыштальныя
вазачкі. Яны падскокваюць і звіняць.
Усе
паліцы застаўлены шкляной пасудай. Навошта ўсе гэта сабрана тут?
Гэта майстэрня мастака.
*Тут ен малюе ўпрыгожванні для пасуды. *Потым на заводзе майстры робяць яе.
На заводзе заканчваецца
працоўны дзень, а ў майстэрні пачынаецца свае, шкляное жыцце. *Да світання чуецца тут крыштальны звон...
Дзінь!.. Дзінь-дзінь-дзінь!.. Дзінь!..Дзінь!..(Паводле
апавядання Тамары Цулукідзе “Крыштальная вазачка”)
Пытанні і
заданні:
1)
Вызначце тэму тэксту.
2)
Якія сказы па мэце выказвання выкарыстаны
аўтарам?
3)
Якія сказы па інтанацыі выкарыстаны аўтарам?
4)
Як вы думаеце, у гэтым тэксце сказы ўжыты
неразвітыя ці развітыя? Абгрунтуйце сваю думку.
Настаўнік:
·
Такім чынам, якія сказы мы назавём
неразвітымі, а якія развітымі?
·
Зверце свае разважанні з правілам у
падручніку: §24 с.103
2. Праца
ля дошкі ( працуюць 4 вучні)
Заданне:
·
запісаць сказ пад зорачкай з тэксту
“Крыштальная вазачка”;
·
падкрэсліць галоўныя і даданыя члены сказа;
·
ахарактарызаваць сказ
-
па мэце выказвання;
-
па інтанацыі;
-
па наяўнасці даданых членаў сказа (развіты/неразвіты)
3. Праца
па падручніку.
Выконваем
практыкаванне 173 вусна
4. Праца
па падручніку.
Выконваем
практыкаванне 174
5. Хвіліна творчасці: напісаць
невялікае сачыненне на тэму “Пра што я мару”
6. Выніковы кантроль (Картка №2)
Прачытайце
тэкст:
Чаму
красавік мае столькі красак?
Красавік
– мастак.
Некалі
Красавік першы прыйшоў на зямлю. Не спадабалася яму пасля зімы пажоўклая трава,
шэрае неба, чорная зямля... Рашыў ен усе-ўсе перафарбаваць. І так прыгожа стала
вакол.
Пайдзіце
ў вясновы лес, прыслухайцеся і вы абавязкова сустрэнецеся з Красавіком.
(
Паводле апавядання Клаўдзіі Каліны “Красавік”)
Заданне:
1) спішыце
тэкст;
2)
падкрэсліце
граматычную аснову і даданыя члены ў прапанаваных сказах;
3) ахарактарызуйце
сказы
- па мэце
выказвання;
- па інтанацыі;
- па наяўнасці
даданых членаў сказа (неразвіты/развіты)
ІV. Падвядзенне
вынікаў урока. Выстаўленне адзнак
Пытанні:
·
Які сказ называецца неразвітым?
·
З чаго складаецца неразвіты сказ?
·
Які сказ называецца развітым?
V. Дамашняе заданне: §24, практ.176