Тэма: Гукі і літары. Падзел слоў на
склады.
Мэта ўрока: абагульненне ведаў
вучняў пра вывучаныя літары і гукі, іх характарыстыкі, фарміраванне ўмення
дзяліць словы на склады і вызначаць націскны склад.
Задачы:
· стварыць
умовы для паўтарэння вывучаных зычных і галосных гукаў, падзелу слоў на склады,
вызначэння націскнога складу;
· арганізаваць
работу па развіцці вуснай мовы праз складанне сказаў, пашырыць слоўнікавы
запас вучняў на тэму “Жывёлы”;
· выхоўваць
цікавасць да прадмета, навык самакантролю, самаацэнкі.
Абсталяванне: каляровыя палоскі
(зялёная, жоўтая, чырвоная), малюнкі звяроў, карткі з літарамі і словамі,
канверты сінія і чырвоныя, канверт з выявай Вожка з мультфільма “Смяшарыкі”,
прэзентацыя “Паведамленне ад Нязнайкі”, ілюстрацыі жывёл, мультымедыйная
фізкультхвіліка.
Ход урока
1.
Арганізацыйны
момант
Настаўнік: Добры дзень.
Сядайце, калі ласка.
Празвінеў ужо званок,
Мы хутчэй пачнём урок.
Будзем мы чытаць, пісаць,
Трывалыя веды набываць.
Я жадаю вам трывалых ведаў, добрага
настрою, пасільных заданняў, сумеснай і дружнай працы.
2.
Актуалізацыя
ведаў
1.Работа ў групах
Настаўнік: У кожнай групы на парце ёсць
карткі з літарамі і два канверты: чырвоны і сіні. Ваша задача раскласці літары
ў канверты: у чырвоны – сабраць літары, якія абазначаюць галосныя гукі, у сіні
– літары, якія абазначаюць зычныя гукі. (Карткі з літарамі а, к, л, і, я, в,
ж, ц, о, п). Перш чым вы пачнеце выконваць заданне, напомніце, чым
адрозніваюцца зычныя гукі ад галосных.
Вучань: Зычныя бываюць цвёрдымі і мяккімі, глухімі
і звонкімі, іх нельга праспяваць; галосныя можна праспяваць, утвараюць склад.
Настаўнік: Праверым, што ў вас атрымалася (чалавек
з 1 группы называе галосныя, з другой – зычныя). Калі памылак у групы не
было, у ніжні кружок на дошцы прыклейце зялёную палоску, калі была 1 памылка –
у другі кружок наклейце жоўтую палоску, калі дзве памылкі і больш – у верхні
кружок наклейце чырвоную палоску.
2. Практыкаванне “Чуйныя вушкі”
Настаўнік: Я называю слова, а вы прысядаеце
столькі разоў, колькі ў гэтым слове складоў. Але перш, чым мы пачнём гэту
гульню напомніце мне, што дапамагае вызначыць колькасць складоў у слове. (Словы:
ліпа, лапа, ток, сарока, люк, верабей, сані, сініца, база, сок, мяса, цяля,
цацка)
Вучань: У слове столькі складоў, колькі ў ім
галосных літар. (Правіла паўтараюць яшчэ два вучні, а потым усе хорам)
Настаўнік: Зараз зноў папрашу кожнага наклеіць
палоску ў кружок на дошцы. Ні разу не памыліліся ў вызначэнні колькасці складоў
– зялёная палоска ў ніжні кружок, калі была 1 памылка – у другі кружок наклейце
жоўтую палоску, калі дзве памылкі і больш – у верхні кружок наклейце чырвоную
палоску.
3.Хвілінка чыстагаворкі
Настаўнік: Мне здалося, што мы з вамі шмат
думалі і мала гаварылі. Пара папрацаваць нашаму язычку. Я вам чытаю сказ, а вы
хорам паўтараеце. Толькі так, каб было добра зразумела кожнае слоўца, кожны
гук.
ЛЯК-ЛЯК-ЛЯК – вырас пад кустом масляк.
ЦЯЦЬ-ЦЯЦЬ-ЦЯЦЬ – жураўлі ляцяць.
ЛЯ-ЛЯ-ЛЯ – гуляе на лужку цяля.
НЯ-НЯ-НЯ – выбегла з хлява ягня.
СЯ-СЯ-СЯ – лягло ў лужу парася.
БЯ-БЯ-БЯ – бяжыць да мамы жарабя.
3.
Замацаванне
Настаўнік: Нязнайка па
электроннай почце даслаў вам паведамленне, у якім просіць вас праверыць, як ён
выканаў дамашняе заданне. Яму трэба было падзяліць словы на склады і паставіць
націск. Дапаможам нашаму герою: праверым яго заданне? (Прэзентацыя
“Паведамленне ад Нязнайкі” [дадатак 1])
(На кожны слайд выклікаецца вучань, які
аналізуе карцінку і расказвае, колькі складоў у дадзеным слове, і на які з іх
падае націск. Астатнія вучні правяраюць таго, хто адказвае. Кожная
памылка са слайда адзначаецца рысачкай на дошцы. Калі вучань правільна аналізуе
слайд наклейвае зялёную палоску на дошку, 1 памылка – жоўтую, 2 і больш –
чырвоную.)
Настаўнік: А зараз я вам
прапаную паставіць Нязнайку адзнаку за дамашняе заданне і адаслаць яму
правераную работу. (Дзеці ацэньваюць Нязнайку. Гэта адзнака заносіцца ў
падрыхтаваны слайд.)
Настаўнік: Якія вы малайцы!
Так хутка праверылі работу. Зараз можаце і адпачыць! І фізкультхвілінку з вамі
сёння правядзе Ялінка, усе рухі паўтарайце за ёй.
Фізкультхвілінка
Настаўнік: Я зусім забылася:
вам яшчэ даслаў ліст наш стары знаёмы Вожык (паказваецца канверт з
адлюстраванне Вожыка з мультфільма “Смяшарыкі”). Хочаце даведацца, пра што
ён вам піша?
Вучні: Так!
(Ліст: “Прывітанне, мае першакласнікі! Я
зусім нядаўна пачуў, што вы навучыліся чытаць. А мой знаёмы Кар-Карыч не
верыць. Кажа, што не можа быць, каб такія маленькія маглі ўжо самастойна
чытаць. Ён прыдумаў для вас заданне. Вам трэба будзе прачытаць громка і,
галоўнае, правільна ўсе словы. Я веру ў вашы здольнасці. Спадзяюся, што вы
дакажаце Кар-Карычу, што ўмееце чытаць. Жадаю вам поспехаў! Ваш Вожык.”
Словы для чытання (кожнаму вучню): наша,
каша, Наташа, рама, Саша, мара, нара, Даша, тапак, рак, марак, шалаш, камар,
вішня, кола, Яна, шар, пара, рака, рана, кран, лак, канал, Аня, школа, ліпа,
Віка, ложак, піла, ялінка. )
Настаўнік: Малайцы!
Справіліся вы і з заданнем Кар-Карыча. Ацаніце сябе пры дапамозе каляровых
палосак.(Дзеці наклейваюць палоскі на дошку.) Засталося справіцца з
маімі заданнямі. Сярод слоў, якія вам даслалі Вожык з Кар-Карычам знайдзіце і
прачытайце тыя, якія:
· пачынаюцца
на літару “эн” (нара,Наташа,наша)
· заканчваюцца
на літару “эр” (шар,камар)
·
маюць
тры склады (Наташа, ялінка)
·
маюць
адзін склад (рак, лак, кран, шар)
4.
Падвядзенне
вынікаў урока
·
Работа
па малюнку (па падручніку).
Настаўнік: Для каго
пабудавалі хлеў? (Для свойскай жывёлы)
Настаўнік: Хто
выйшаў пагуляць без мамы? (жарабя, ягня, казляня, цяля, кураня, качаня,
гусяня, парася)
·
Гульня
“Назаві маму”
Настаўнік: Я паказваю
ілюстрацыю, а вы поўным адказам называеце маму паказанай жывёлы.