Инфоурок Математика КонспектыРазработка краткасрочного плана по математике на тему: "Жай бөлшектерді қосу және азайту" (5 класс)

Разработка краткасрочного плана по математике на тему: "Жай бөлшектерді қосу және азайту" (5 класс)

Скачать материал

                                                  Қысқа мерзімді жоспар

Пәні:Математика

Мектеп  :275 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің есімі: Ізбасова Г

Сынып: 5 сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу және азайту.

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

5.1.2.17. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау.

Сабақ мақсаттары

 

 

 

 

 

 

 

Барлық оқушылар:Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосып,азайта алады.

Кейбір оқушылар:Мәтін есептерді шешуде бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту ережесін қолданады.

Бағалау  критерийі

 

Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосындысын табады.          

Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады.

 

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер

·         Бөлшек

·         Қосынды

·         Айырма

·         Үлес

·         Бұрыс

·         Дұрыс

·         Аралас сан

 

Негізгі сөз тіркестер

·         Жай бөлшекті қосындысы.

·         Жай бөлшекті айырмасы.

 

Диалог сұрақтары:

1.Бөлімдері бірдей бөлшектердің қосындысы мен айырмасын қалай табамыз?

 

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық , құрметпен қарау,ынтымақтасты,білім  алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Информатика.

 

Алдыңғы оқу

Дұрыс және бұрыс бөлшектер,бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру,бөлшектерді қысқарту туралы біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

2 мин

5 мин

 

 

Ұйымдастыру кезеңі: Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу.

Жылулық шеңбері «Өзіңе тілегенді –басқаларға тілеңіз» (Оқушыларды жылулық шеңберіне жұмылдыру Оқушылар кезектесіп бір – біріне тілектерін айтады) .

Бірнеше жай бөлшектер жазылған парақшалар қиындысынан оқушалар өздеріне ұнаған бөлшектерін алады.Ол жай бөлшектер топтамасы дұрыс,бұрыс және аралас бөлшек болады,оқушылар өз тандаған сандары бойынша үш топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру, Салыстырыңдар.

Оқушылар жіпке ілінген дұрыс және бұрыс жауаптардың ішінен бұрыстарын алып тастап,дұрыс жауаптарды қалдырады.

1.                         3.          5.                    7.            9.

 

2.                       4.        6.                     8.

Ауызша кері байланыс беремін.

Оқушылар алдында таңдап алған жай бөлшектеріне кайтадан назар аударуын сұраймын.

1.Жай  бөлшектердің бөлімі қандай ?

2.Есепті шығару өрнегін құрастырып,бірнеше тәсілмен оқыңдар.

 

Қагаз қиындылары

Ортасы

30 мин

 

 

 

Топтық жұмыс

«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі.

Топ мүшелері мәтінді оқып,жұбымен бір-біріне түсіндіреді.Топ мүшелері берілген тапсырмаларды өзара талдап,талқылайды.

 «Дұрыс бөлшек» тобы.

№1 -сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Тіктөртбұрыштың қандай бөлігі қызыл түспен боялған?

2.Тіктөртбұрыштың қандай бөлігі көк түспен боялған?

3.Тік төртбұрыштың қандай бөлігі боялмаған?

4.Жай бөлшектің қосу мен азайту ережелерін пайдаланып есеп құрастыр және мәнін табыңдар.

«Бұрыс бөлшек» тобы.

 №2 -сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Фигураның  қандай бөлігі сары  түспен боялған?

2.Фигураның  қандай бөлігі жасыл  түспен боялған?

3.Фигураның   қандай бөлігі боялған?

4. Фигураның 3/8 бөлігін қиып алыңдар.

5. Жай бөлшектің қосу мен азайту ережелерін пайдаланып есеп құрастыр және мәнін табыңдар.

«Аралас сан» тобы.

№3–сурет                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Фигураның  қандай бөлігі қызыл  түспен боялған?

2.Фигураның  қандай бөлігі жасыл  түспен боялған?

3.Фигураның   қандай бөлігі боялған?

4.Қалай ойласыңдар қызыл және жасыл түспен боялған бөліктерін қиып алсақ?

5. Жай бөлшектің қосу мен азайту ережелерін пайдаланып есеп құрастыр және мәнін табыңдар.

Оқушылар «Екі жұлдыз-бір ұсыныс» арқылы кері байланыс береді.

 Жұптық жұмыс. «Серіктестердің жауабы» әдісі. Есепті талдайды,пысықтап, жауаптарын бақылау парағына толтырады. Келесі жұп дайын бақылау парағы арқылы тексереді.Тексерген жұп  «Жұптық бағалау» арқылы кері байланыс береді.

                                                                                          

 

Оқулықпен жұмыс                

 № 422-есеп . Есептеңдер

  1)    +       2)                     3 ) 

 

 №429-есеп

Назгүл кітаптың  сін оқыды, содан соң тағы  –ін оқыды. Ол кітаптың қанша бөлігін оқыды?

№430-есеп. Бірінші күні жолдың  екінші күні   сі асфальтталды. Жолдың қандай бөлігі асфальтталмаған?    

 

Бақылау парағын толтыру

 

№ 422-есеп

Жауабы

1

2

3

4

№429-есеп

№430-есеп.

1)        
    

2)      

                                                 

  

 

 

Оқулық математика 5сынып,112-113 бет,

Таратпа тапсырмалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық математика 5 сынып,114-115 бет.

Бақылау парағы

 

Аяқталуы

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағынан беремін.

Оқу мақсаты:     5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау.

Бағалау критерийі:    Білім алушы     

·         Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосындысын табады.

·         Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады.

Ойлау дағдыларының деңгейі :   Қолдану

1-тапсырма.

Есептеңіз:

a    

b₎   

c   

d₎    

Дескриптор:  Білім алушы

-          бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады;

-          бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады.

Оқушылар «Бағдаршам» арқылы кері байланыс береді.

 

                                                                 

                                                                           

 

 

 

Парақшалар

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы

3минут

 

Рефлексия

 

1.Мен сабақта.....................жұмыс істедім.

2.Мен сабақта өз жұмысыма ....................болдым

3.Сабақ маған .............................  болды

4.Сабақта мен ............................................

5.Менің көңіл-күйім...................... болды

 

6.Сабақ материалы маған ..............болды

 

 

 

 

 

Тапсырмалар мен үшін............. сияқты болды

 

Белсенді/ енжар

 

Ризамын/ риза емеспін

 

Қысқа/ұзақ

 

Шаршамадым /шаршадым

Жақсы болды /нашарлады

Түсінікті /түсініксіз

Пайдалы /пайдасыз

Қызықты/зеріктіретін

Жеңіл /қиын

Қызықты /қызықсыз

 

Оңай,ауыр

Қызықты,қызықты емес.

«Сауалнама» әдісі

 

Үйге тапсырма:№431.

     Дүкенге аяқкиімдер әкелінген.Бірінші күні әкелінген аяқкиімдердің  -сі, екінші күні -і сатылды.Екі күнде аяқкиімдердің қанша бөлігі сатылды?

Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Топқа бөлу барысында жоспарланған түрде бөлемін және ойлан,жұптас,бөліс әдісін беремін.

Үй тапсырмасы қабілеті орташа  оқушыларға арналған

 

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Дайын жауап әдісі

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Өзара кері байланыс

Жұптық бағалау

Ауызша

 

Пәнаралық байланыс

Математика

 

Құндылықтардағы байланыс

 

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық , құрметпен қарау,ынтымақтастық,жауапкершілікке сезіну,патриоттылыққа баулу,білім  алуға дайын болу.

 

Рефлексия

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка краткасрочного плана по математике на тему: "Жай бөлшектерді қосу және азайту" (5 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Руководитель образовательной организации

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
