Сабақтың
атауы
|
Т дыбысы мен әрпі
|
Мақсаты
|
: Өткен дыбыстарды
қайталау, зейінін бақылау, дыбыс пен әріпті ажырата білуге үйрету. Кеспе
әріптерден буын, сөз, сөйлем құрату. Т дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау
жасай білуге үйрету.
2) Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын
молайту, қызығушылығын, белсенділігін дамыту, сауатты жазуға баулу.
3) Тәрбиелік: Әдептілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: әліпби,суреттер, текшелер, торсық, торғайдың
суреті.
Сабақтың
әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, ойын, түсіндіру
|
Күтілетін
нәтиже
|
Орындалатын жұмыстар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
+Психологиялық
ахуал
|
Қуан, шаттан,
алақай!
Қуанышты күн келді.
Күліп шықты күн бүгін.
Қайырлы таң, Қайырлы күн
Балақай!
|
Оқушылар шеңберде
жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
|
Қызығушылықты
ояту
|
А қандай дыбыс?
А) дауысты, б) дауыссыз
А а дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?
А) ортасында Ә) басында Б) барлық буында
Мысал Ай, тай, Дала
Жаңа сабақ:
Жұмбақ жасыру:
Өзі айлакер, өзі бір қу,
Жүрген жері айғай да шу. /түлкі/
1. Кеспе әріптен өткен дыбыстарды тауып, текшеге тізу.
а) ас — осы буынға "т" дыбысын қосу арқылы сөз құрату
"тас".
|
Жаңа сабаққа деген
қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
|
Мағынаны
тану
|
— Ненің суреті? Не
байқадыңдар?
— Тау.
— "Тау" сөзінің басында қандай дыбыс естіледі?
Тт — дауыссыз дыбыс. Сондықтан әліпби көк түспен белгіленеді.
а) Кеспе әріптен "т" дыбысын тауып, өткен дыбыстарды қосу арқылы
буын, сөз құрғызу. -та; -то; -ту; -ти.
ә) тай, тас, тос, тон т. б.
4. Ойын: "Т" дыбысын тап.
АӘБИТШЗТНКД
5 Дәптермен жұмыс.
Әдемі, сауатты орындату
а)Т әрпінің баспа түрімен таныстыра отырып,
қолдарын жазуға даярлау:
ә) Т әрпін ayада жазу.
б) Т әрпін қолымен үстінен бастыру.
в) Т әрпін жаздыру.
6. Торсықпен жұмыс.
а) "Тор-сық" буынға бөлгізу.
ә) Дыбысын тапқызу.
б) Торсықтың қасиетімен таныстыру.
7. Торғайдың суретін көрсету:
Тіл дамыту
Торғай, торғай, торғайсың,
Таяу келіп қонғайсың.
Жем шашайын тойып-ал,
Сонда аязға тоңбайсың.
а) Торғайдың суреті арқылы қасиетін түсіндіру.
ә) Торғай қалай ұшады?
б) Қанатын қалай сермейді?
|
Сергіту
сәті
|
Шаршасаңдар,
балалар,
Қолдарыңды созыңдар.
Саусақтармен ойнаңдар,
Қолдарыңды сермеңдер.
Денелерiң
шынықсын,
Саналарың тынықсын.
|
Ой сергітеді,шаршағандары
басылады
|
Ой толғаныс
|
1) Көз жұма отырып т
дыбысын жаздырту
2) Тіл ұстарту. Жаңылтпаш, өлең жаттап айтқызу
3) Ермексаздан т дыбысын жасау
Балаларға: тақия, торсық,тостаған сөздерін анық және дұрыс айтқызу.
Топпен жұмыс
1 топ: Торғайдың суретін салады
2 топ: Т дыбысыта байланысты жанылпаштар тақпақтар айтқызу
3 топ: Т дыбысы бар сөздер айтқызу.
|
Үйге
тапсырма
|
Әріпті айтып,жаттығу
|
Күнделіктеріне жазып
беремін
|
Бағалау
|
Оқыту үшін
бағалау және оқуды бағалау
|
Бағалау парақшасын
толтырады.
|
Кері
байланыс
|
|
Смайликтерді өзі қалаған
нұсқаға жабыстырады
|