Инфоурок Иностранные языки КонспектыРазработка на тему: Менің бір күнім"

Разработка на тему: Менің бір күнім"

Скачать материал

Пәні: ағылшын тілі           сынып 5 Б       

Сабақтың тақырыбы: Менің бір күнім.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: оқушылардың тақырып бойынша білімдерін пысықтау, ағылшын тілінде өз ойларын жеткізуге машықтандыру,

Дамытушылық: тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін, сұраққа жауап беру арқылы монологта сөйлеуін, өз ойын тиянақты жеткізуін, ағылшын тілінде оқу, сөйлеу, аудару қабілеттерін дамыту.  

Тәрбиелік: оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, жауапкершілікті сезініп, ұйымшылдықпен шешім қабылдауға, бір-бірінің пікірін тыңдауға, мақсатқа жетуге талпынуға тәрбиелеу.

Сабақтың типі:  жаңа білім беру.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: топтық жұмыс, сұрақ-жауап, топтастыру,“Кім жылдам?” әдісі, джиксо әдісі.

Жеті модульді ықпалдастыру: АҚТ-ны пайдалану, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, басқару мен көшбасшылық, оқыту мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер.

Сабақтың көрнекіліктері: интерактивті тақта, слайдтар, маркерлер, класстерлер, үлестірмелі қағаздар т.б.

Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі.

Болжамдап отырған нәтиже: тақырып бойынша білімдері тиянақталған, өз ойларын ағылшын тілінде жеткізе алатын, жауапкершілікті сезініп, ұйымшылдықпен шешім қабылдай алатын, бір-бірінің пікірін тыңдай алатын тұлға қалыптасады. 

Сабақтың жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

2.Оқушыларды топқа бөлу.

3.Алтын ережені белгілеу.

II. Ой қозғау: «Бұл қай кезде болады?»

III. Үй жұмысын тексеру:

Тіл дамыту тапсырмасы: сөйлем құрастырып айту.

IV. Үй жұмысын бекіту:

 « Кім жылдам?» суретке қарап сөйлем құрастыру.

V. Фонетикалық жаттығу

Сергіту сәті (видео ролик)

VI. Жаңа сабақ:

1.Мағынаны ашу. Слайд «Күн тәртібі».

2.Джиксо әдісімен мәтінді талқылау.

а) сөздік (аудио таспа)

ә) оқу

б) аудару.

 

4.Топтық тапсырмалар

а) үлестірмелі қағаздармен жұмыс

  (дарынды және үлгерімі төмен оқушымен жұмыс)

VII. Жаңа сабақты бекіту:

Класстерді қорғау:  I-топ  “ The Sun ”,  II-топ  “The Moon ” 

VIII.Үйге тапсырма:

«Менің бір күнім» тақырыбында әңгіме құрау.

IX. Оқушыларды бағалау:

1. Топты бағалау

2.Жеке бағалау

X. Рефлексия: « Күн»  және «Бұлт» постерлері арқылы.

Сабақтың барысы:

Plan of the lesson

I.     Preliminaries.

1.   Greeting.

2.   Duty report

3.   Conclusion

II.     Phonetic drill.

1.   Pronunciation

2.   Repeating

3.   Conclusion

III. Checking up the home task

IV.  Presentation

1.   New words

2.   Reading of the text

3.   Conclusion

V.  Exercises

1.   Complete the sentences

2.   Match the following parts of the lesson.

3.   Conclusion.

VI.  Speaking

1.   Work with the pictures

2.   Questions and answers

3.   Conclusion

VII.       Home task

VIII.    Marks

 

Procedure of the lesson:

I. Preliminaries:

Greetings: T: Good children!                      P: Good morning teacher!  

T: How are you?                                         P: I`m fine , thank you!

T: Who is on duty today?                            P: I`m on duty today!

T: What date is it today?                             P: Today is 15th of December.

T:  What day of the week is it today?           P: Today is Tuesday.

T: Who is absent of the lesson?                   P: All are present.

T: Thank you very much, take your place, please.  

1.     And now I`ll give you puzzles.  You must gather them in one picture and divide yourselves in two groups: 1 group is “The Sun” 2 group is “The Moon”.

2.     Each team vote its Captain, Secretary, Time-Keeper and two speakers.

3.     Make and be able to follow the Golden Rule of the Lesson (Постер)

1.Be active

2.Don`t interrupt each other

3.Be attentive

4.Don`t be noisy

5.Do your best

II.  Brainstorming: Children look at this pictures. Say when it happens.

III. Checking up home task:  What was your home task?

Write two things you are doing now, two things you are not doing now.

IV. Consolidation of the home task. Please, children look at this pictures.

Describe the pictures, make sentences.

V. Phonetic drill

Look at the blackboard and repeat after me.

“I scream, you scream we all scream for the ice cream.

Warm-up. Children let`s sing a song about “Daily routine”


I wake up!

I wash my face.

This is what I do

When I wake up in the morning.

This is what I do .

When I wake up!

I brush my teeth.

I comb my hair.

I eat breakfast.

I go to school.

This is what I do

When I wake up in the morning.

This is what I do .

When I wake up!


VI. The main part of the Lesson:

Teacher: Dear Students! Look at the board. How do you think about this picture?

Pupil: It`s a daily routine.

Teacher: Right. The theme of our lesson is “A day in my life.”

Today we are going to speak about daily routine.

a) Vocabulary:

have breakfast- таңғы ас ішу

have lunch- түскі ас ішу

have supper- кешкі ас ішу

go to bed- ұйықтау

go to school- мектепке бару

go home- үйге қайту

b)Read and translate the text “Omar`s day”

    My name is Omar and I`m nine. I come from Kazakhstan but I live in London now. I go to school. I get up at half past seven in the morning and I have breakfast at eight o`clock. School starts at nine and we have seven lessons every day. Lunch is at one o`clock. I have lunch at school. In the afternoon we have lessons or sport. School finishes at quarter to three. I go home. Before supper I read or play with my English friends. We have supper at seven o`clock and then I do my homework or watch TV. I go to bed at ten o’clock.


Let`s work with cards.

a) Answer the questions.

1.What does he do at half past seven?

2.When does he read?

3. Does he have lunch in the afternoon?

4. How many lessons they have?

b) Make sentences. What are you doing at this time? 

VIII. Consolidation: Work with cluster.

Cover the exercises 11  and complete the sentences.

The first cluster:

1. Omar lives in… .

2. He gets up at… .

3. He has breakfast at… .

4. He has lunch at… .

5. He has supper at… .

The second cluster:

1 He has…lessons every day.

2. He likes… .

3. He goes to bed at… .

4. School starts at… .

5. School finishes at… .

IX. Giving Home task for the next Lesson:

Write about your day.

X. Evaluation: a) to evaluate the group

                b) to evaluate individual

XI. Reflection: How do you like today`s lesson? Were it interesting? If you like this lesson put your stickers under the “Sun”, If you don`t like put your stickers under “Cloud”.   

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка на тему: Менің бір күнім""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по безопасности

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
