Инфоурок Иностранные языки КонспектыРазработка открытого урока на тему "фестивали разных стран"

Разработка открытого урока на тему "фестивали разных стран"

Скачать материал

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение СОШ №12 имени Воинов-интернационалистов г.Кызыла Республики Тыва

 

 

 

                                           

 

 

 

 

 

Открытый урок

 

 

Festivals of different countries!

 

 

 

 

Учитель английского языка: Балдир А.Р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 2016г.

 

 

 

Тема урока: Festivals of different countries! (По учебнику Милли С.Азарова и др. Раздел 3 урок 1)

Тип урока: урок-путешествие с применением игровых форм.

Оборудование: компьютер, мультимедийная доска,  презентация  Power Point  к уроку, аудиоприложение к уроку.

Цель урока: к концу урока учащиеся должны научиться говорить о том, чем бы им хотелось заниматься во время фестиваля.

Задачи урока: активизировать навыки чтения с целью поиска информации, аудирования с выборочным  извлечением информации,  чтения с целью узнавания новых лексических единиц, чтения с общим охватом содержания и установкой на понимания главного, наиболее существенного, говорения при построении кратких диалогов.

Новая лексика: find the way out of a maze, delicious, take part in a sack race, light lamps, light fireworks

Повторение:  decorate, play the guitar, drum, violin, flute, piano, make (food), Christmas, New Year, present, star, lights, festival.

Ход урока

I.                  Организационный момент

Good morning boys and girls! I’m glad to see you! How are you today? (We’re fine today, thank you!) Take your place, please! Let’s start our lesson! let’s guess our theme today. Look at the pictures, please. What do these people do? (They dance and sing songs) all right! What do you think? Is it a festival? (Yes, it is) They celebrate the festival.

What does the word «festival» mean? Name the words you associate with the word festival (Учитель пишет на доске слово festival) Дети называют слова, которые они ассоциируют со словом ‘festival’. And now you can see some pictures on the right side of the blackboard.  And you can choose some pictures. Let’s show, please. And you can take this picture and put on the left side of the board if you associate with the word festival. Например:, New Year, decorate, Christmas tree, baubles, stars, songs, dance, games, jokes, present, friends и т.д.

 

 


                                                                                                     card

 

and Let’s can talk about festivals. And our theme is named The festival of different countries.

II.               Речевая зарядка.

Now tell us how do you celebrate festivals in your family?. For example, New Year.

(Учитель задает наводящие вопросы ученикам). What do you do at the party?

Do you dance/sing songs/ play games/ make any food/ make decorations?

What do you eat?( -We dance and sing, tell jokes, play games, etc.

-Yes, we do.

-We eat cakes, fruit, drink juice, etc.) for example: Be active please and you can get this smile. P: We dance and sing songs. Etc. all right  you have a lot of fun at the festival. And now let’s listen to the dialogue. Be attentively, please. Then you will try to say what about they are talking.  (дети слушают диалог аудио). Thank you for your attention. Answer please what about it? Are they going to the festival? What festivals are they going?(they are going to the Russian festival ) Yes, you are right.

III.Активизация навыков аудирования с выборочным  извлечением информации (Аудиоприложение к учебнику U 3_L2_Ex1) Listen to this dialogue.  Дети слушают диалог.

Look at the phrases I pronounce on the page in your book. And what about Russian festivals? What can Steve and Wendy do at this festival?.

 Now what can we do at the Russian winter festival. Let’s remember some word combinations. Look at the pictures and repeat after me, please.(take part in a sack race, ) Take part in a sack race

Find the way out of a maze

Light the lamps

Light fireworks

Delicious. And what about are they(Steve and Wendy) going to do at the Russian winter festival? P: they are going to ……(детей поощряют смайликами если они отвечают правильно). Children, do you know festivals of different countries?  

IIIАктивизация навыков чтения с целью поиска информации(Презентация  Power Point  к уроку)And Let’s talk about festivals of different countries.  Look at this screen. What do you think? where are they from? They are from India. Yes, you are right!

 Look at the next picture (screen).What do you think? where are they from? They are from Africa. Yes, you are right! And the second team is from Africa.

Look at the third picture (screen). What do you think? They are from Thailand. Yes, you are right! And they send letters for you. Who has the letter from India? Hands up please. Who has the letter from Thailand? Who has the letter from South Africa. And let’s read it. Please continue to read this letter….please.

(Слайд ) The name of this festival is Diwali. You can see some of Diwali cards (Слайд ). Now look at exercise 1. The girl Madhurya has written an email to Steve. Read the text and answer the questions: When is Diwali? What do people do for Diwali? (слайд 5) Дети прослушивают задание и приступают к  индивидуальному  чтению текста с целью поиска информации.

So… When is Diwali?

What do people do for Diwali?

-It’s in October.

-People decorate their homes and streets with lots of ‘diwas’, which are little lamps. They wear new clothes, sings songs and dance, give each other presents and send Diwali cards.

And the letter is from Thailand. Let’s read this email, please. (дети читают электронное письмо Тайланда ex.1 p.16 AB)

 And you are from South Africa. Let’s read their email, please. (дети читают электронное письмо из Африки ex.1 p.16 AB). All right

IV. Отработка новой лексики Активизация навыков говорения при построении кратких диалогов (Презентация  Power Point  к уроку) Now turn to each other and ask your friend. (Слайд 13) What would you like to do at this festival? Well done.

 What traditional festivals do you know in The Republic of Tuva? And what can we do ?Do you Know Naadum Festival and Ustu-Khuree festival? You have some cards on your table. Please make up some sentences about our festivals. I think it takes you 5 minutes to do this task. Lets start.(дети составляют предложения и зачитывают их). Thank you! You are right. And now Let’s write invitations to our guests  all together.

 V.Совершенствование навыков письменной речи.

Dear …..,

Hi! My name is …….. I’m from the Republic of Tuva. My favourite festival is ………..  It’s in ……..  We sing songs and dance. And also we  ……..fireworks, eat ………… Come and enjoy this beautiful festival with us.

Best wishes….

Choose some words and Fill in the gaps with this words: friends, The Republic of Tuva, Naadum, Ustuu-Khuree, Shagaa August, summer,  February, light  fireworks, eat traditional food, have a snowball fight.

I would like you fill in the invitation cards for the festival and give it to your classmates.

Учащиеся заполняют пригласительную открытку.

V. Рефлексия    

Now the lesson is over. What new things have you learnt at this lesson? What festivals do know in the world  now? Thank you for your work. Good bye!

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка открытого урока на тему "фестивали разных стран""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

SMM-менеджер

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
