Тема урока: Тадж Махал
Класс:
5
Учитель
английского языка
МБОУ
СОШ №8
Рахматуллина
Рамиля Ягангировна
Цель урока:
Систематизировать усвоение лексических навыков по теме «Дома», познакомить
учащихся с одним из чудес света.
Задачи:
·
Образовательные: развить навыки
ознакомительного и поискового чтения, умений монологической речи;
·
Развивающие: Развить внимание, память,
познавательную и творческую активность, языковую догадку;
·
Воспитательные: Познакомить с культурой
других стран, их достопримечательностями, воспитывать уважительное отношение к
культурному наследию разных стран, формировать положительную мотивацию;
Формы работы:
коллективная, групповая, индивидуальная
Оборудование:
компьтер, проектор, презентация к уроку, картинки на тему «Дома».
Ход урока:
1. Организационный
момент.
Hello, boys and girls, I’m glad to
see you today. Sit down, please. Are you fine? I’m glad because, we all will
work hard at our lesson today. (Я оценю вашу работу таким
образом. За каждый правильный ответ, я даю части пазла, из которых вы в конце
урока соберете общую картину. У кого больше хороших оценок, у кого
меньше-соответствующая.)
2. Фонетическая
зарядка.
Let’s start our lesson with phonetics
and lexics.
All = wall
Ar = marble, art
Ass = glass
Ck= brick
Good of you.
3. Лексико-речевая
зарядка.
Now answer my questions:
-
Where
do you live?
-
Do
you live in a flat or in a house?
-
Is
your room big or small?
-
Do
you like your house?
4. Проверка
домашнего задания.
Let’s check your homework. You have prepared the dialogue
between Ryan and dad. Who is first?
5. Введение
новой темы.
1) When
we pronounce the word “home” everybody imagines his native house &
everybody likes his house.
But the houses can be
different?
Let’s look at the screen.
Слайд
2) Работа
в парах.
I want you to match the names of
houses with their descriptions (На доске
картинки
домов
разных
и
описания
к
ним.
Дети
парами выходят, находят по одному описанию)
What house is there unique
(particular)? – The Palace
Why? – It is nice, one of the wonders
of the world.
So what will we talk about? – Taj
Mahal (Слайд)
Let’s try to define the purpose of
our lesson
To remember
this wonder of the world.
To repeat
the words on the theme “At home”
To find out something interesting
To learn
to use them in the speech
Who can say or remember something
interesting about this wonder of the world?
What about me…
I was interested in learning that.
The Palace Taj Mahal is famous for
its architecture.
Shah Jahan built it in honor of his
wife Mumtaz – Mahal.
He loved her very much, that he built
this palace after her death on her grave.
6. Чтение
текста.
Let’s read the text about the Taj
Mahal.
Open your books on page 53. So let’s
read one by one. P1….. P2…..P3…
And find out unknown words
( Будут называть слова,
учитель приклеивает заранее приготовленные листочки с этими словами на доске)
7. Физминутка.
Look at the screen and follow. (Слайд)
8. Письменная
часть.
So then do the ex.2 on p.53.
9. Подведение
итогов. Выставление оценок.
Girls &boys, you worked hard.
Good of you.
Open your diaries, please. Write down
your hw
Your HW will be exercises on p.54
How do you access your knowledge of today’s theme? (Собираем
пазл)
Who accesses for excellent?(слайд)
For good?
Who is pleased of his mark?
What new things have we learnt today?
Ok. Good of you. I’m pleased with you, your work.
Thank you for the lesson, good-bye.