План – конспект открытого урока
Тема: Герои Великой Отечественной войны.
Heroes of the Great Patriotic War.
Цель: Научить учащихся использовать английский
язык в виде инструмента общения в диалоге культур
современного мира.
Задачи: 1.Совершенствовать умения и навыки аудирования, чтения, говорения.
2.Развивать речь на основе восприятия новой
лексики, умение
наблюдать, работать над развитием иноязычных
филологических
навыков.
3.Воспитывать трепетное отношение к историческим
событиям,
связанным с Великой Отечественной войной и нести
ответственность
перед будущим.
4.Развитие патриотизма у школьников, осознание
значения
взаимосвязи истории и современной жизни,
пробуждение интереса
к истории.
Методические принципы: коммуникативная направленность, дифференцированное
и интегрированное обучение всем аспектам языка и видам речевой
деятельности; обеспечение вариативно-избирательного подхода к использованию
языка на уроке и возможность проведения занятий в группе с разным
уровнем языковой подготовки учащихся.
Классификационные
параметры урока:
По уровню
применения:
общепедагогический.
По
философской основе:
гуманистический.
По ориентации
на личностные структуры:
информационный.
По характеру
содержания:
обучающе-воспитательный, общеобразователный.
По типу
управления: вся
группа, индивидуально.
По ориентационным факторам: традиционный классно-урочный, академический
с элементами дифференциации и индивидуализации.
По подходу к ребёнку: сотрудничество, партнёрство.
По преобладающему методу: объяснительно-иллюстративный, наглядный.
По направлению модернизации: эффективность организации и управления
учебным процессом.
По категории обучающихся: массовый.
Концептуальные положения урока:
1.Личностный подход в процессе обучения.
2.Успех – главное условие развития детей
в обучении.
3.Комфортность в классе:
доброжелательность, взаимопомощь, ребёнок, у
которого что-то не получается, не
чувствует себя ущербно, не стесняется
отвечать, не боится ошибиться.
4.Последовательность, системность
содержания учебного материала.
Учебные пособия: иллюстрации к теме: «Великая Отечественная война»,
раздаточный материал, видео- и
аудиоматериал.
План урока:
1.Приветствие.
Организационный момент.
Greeting. Organization moment.
2.Представление
темы и целей
урока. Presentation:
Heroes of The Great Patriotic War.
3.Погружение
в урок. Фонетическая разминка (Песня «Солнечный круг» на английском языке.)
Warm
up activity, a song “May There Always Be Sunshine!”
4.Слово
учителя о Великой Отечественной войне. Teacher`s word about the Great Patriotic War.
5.Введение
нового лексического материала. Presentation
of new lexical material.
6.Физ.минутка. Physical exercises.
7.Работа с
текстом: «Воздушный бой Мересьева.» Work
with the text: “Meresyev`s Air Combat.”
8.Закрепление
нового материала. Production:
Communicative work.
9.Подведение
итогов урока.
Summarizing.
10.Результаты
урока. Results
of the lesson.
11.Оценки
за урок. Marks
for the lesson.
12.Стихотворение
«Желание ребёнка.» A
Poem “A Child`s Wish.”
Ход урока:
1.Приветствие. Организационный момент.
a) T: Good
morning!
T. I am so glad to see
you.
б) Беседа о погоде и настроении.
T: Look through the window, please. What do you
see there?
What is the weather like today?
S1: It is very frosty today.
S2: It isn’t windy.
S3: The weather is very cold today.
T: The weather is getting colder day by day, and
what do you think about it?
S1: I think you are right.
S2: So am I.
2.Представление темы и целей урока.
T: The theme of our today’s lesson is “Heroes of
The Great Patriotic War”.
Let’s listen to the song “May there always be sunshine.”
3.Погружение в урок. Фонетическая
разминка.
“May there always be sunshine”
Bright blue the sky,
Sun up on high-
That was the little boy’s picture.
He drew for you,
Wrote for you, too,
Just to make clear what he drew-
Refrain:
May there always be sunshine,
May there always be blue skies,
May there always be mummy,
May there always be me!
My little friend,
Listen, my friend,
Peace is the dream of the people,
Hearts old and young
Never have done
Singing the song you have sung:
Refrain. 3.Soldier
lad, stay!
Hear what we say -
War would make all of us losers.
Peace is our prize,
Millions of eyes
Anxiously gaze at the skies.
Refrain.
4.Слово учителя о Великой
Отечественной войне.
The Great Patriotic War began
in June, 1941. The people had to fight
against the fascists from the White Sea in the
north to the Black Sea in the
south. They defended thousands of large and
small towns and villages. Our
soldiers helped the peoples of many other
countries to become free from
fascism. The heroic Soviet people not only
defended their own country, they
saved the world.
The war ended in May, 1945. Victory was won
at a high price. We must
remember those who did not come back from the
war. Our duty is to re-
member the past, think about the future and
defend peace.
Today we’ll talk about one of such heroes. Maresyev Alexey Petrovich
was a pilot. When the Great Patriotic War began he went to
fight against the fascists. His feat of arms became an example of courage and
heroism. Boris Polevoy wrote the book about this man, but the author changed
the name of the main hero.
5.Введение нового
лексического материала.
Now let’s pronounce the words and phrases
concerning this theme.
1.enemy - враг
2.approach - приближаться
3.German ace – немецкий ас
4.charge - нападать
5.head-on attack – лобовая атака
6.instant - мгновение
7.nervous strain – нервное напряжение
8.fighter - истребитель
9.at full combat speed – на полной
боевой скорости
10.confront
–встретиться лицом к лицу
11.black dots - чёрные точки
12.gun - оружие
13.collide -
сталкиваться
14.split - разбиваться
15.will-power - сила воли
16.for the sake of victory - ради победы
17.hurricane - взрыв
18.hurtle - просвистеть
19.tear through the air - пробить
воздух
6.Физ. минутка.
Stand up, hands up,
Hands down, hands on hips,
Sit down.
Hands to the sides.
Bend left, bend right.
One, two, three – hop.
One, two, three – stop.
Stand still.
7.Работа с текстом: «Воздушный бой
Мересьева»
a)Listening to
the text
b)Reading aloud
Meresyev turned to face the enemy.
The “Lavochkin-5” and the “Fokke-Wolf-190” were
fast planes. They approached each other at lightning speed. Alexei
Meresyev and the unknown
German ace of the famous Richthofen Division
charged each other head on.
A head-on attack lasts an instant, even less than
what it takes an experienced smoker to light a cigarette. But that
instant creates such a nervous strain, puts all the airman’s nerves
to such a test as a fighter on the ground is not subjected to
even in the course of a whole day’s battle.
Picture yourself in one of the two fast
fighters charging at each other at full combat speed. The enemy
plane grows in size before your very eyes. Suddenly it confronts
you in all its details: wings, the glistening circle of the
revolving propeller, the black dots that are its guns. In another
instant the planes will collide and split into so many fragments
that it will be impossible to sort the remains of the pilot from
the remains of the machine. Not only the pilot’s will-power, but
also all his moral fibre, is put to the test in that instant. The
weak-nerved will not stand the strain. A man not prepared to die
for the victory will instinctively pull the stick and leap over the
deadly hurricane sweeping towards him; and in the next instant his
machine will be hurtling to the ground with a ripped underside or
a hacked-off wing. Nothing can save him. Experienced airmen know
this perfectly well, and only the bravest dare to make a head-on attack.
The planes tore through the air.
8. Закрепление нового материала.
Find out and read the sentences with words
and expressions from the text.
Try to translate these sentences.
9. Подведение итогов урока.
Answer these questions, please.
1.When did the Great Patriotic war
begin?
2.What shouldn’t people forget?
3.What must people remember?
4.Did you meet any veterans ?
5.When did the Great Patriotic war end?
10.Результаты урока.
I’ d like to listen your opinion about our lesson. I
suppose these theme is very important for you.
1.When did the Great Patriotic war begin?
The Great Patriotic war began on the 21st of
June in 1941.
2.What shouldn’t people forget?
Our people shouldn’t forget this event in the history of
our country.
3.What must people remember?
People must remember about the courage of our soldiers,
who defended
their motherland.
4.Did you meet any veterans ?
Yes, I did. Many veterans lived in our village, but
nowadays we have no one.
5.When did the Great Patriotic war end?
The Great Patriotic war ended on the 9th of
May in 1945.
11.Стихотворение «Желание ребёнка.»