Қазақ тілі. 5 сынып / орыс тілінде білім
беретін сыныптар үшін/
Сабақтың тақырыбы: Менің достарым
Мақсаты :
-
Оқушылардың достық туралы түсініктерін қайталай
отырып нығайту. Жалғаудың түрлерін, қызметін ажырата
білуге дағдыландыру. Тәуелдік жалғаудың көпше түрін қайталау. Түбір сөзге
керекті жалғауды байланыстыра отырып сөйлеуге дағдыландыру.
-
Оқушылардың сөздік қорын, ой – өрісін, салыстыру,
есте сақтау қабілетін дамыту.
-
Ұжымдық сезімді, жолдастарын қолдау, жақсы
жақтарын айту, бағалай білу дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Білім беру формасы : топтық
Сабақтың әдіс – тәсілдері:
кластер құру, СТО технологиясының кейбір элементтері, практикалық жаттығулар,
рефлексия
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді
тақта, суреттер, грамматикалық кесте, бейнекөрініс, постерге арналған плакат,
стикер, маркерлер
Пәнаралық байланыс: қазақ
әдебиеті, өзін-өзі тану пәні
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ жоспарымен танысу
Сабақ жоспары:
1.Үй жұмысын тексеру.
/адамдар, заттар туралы
көпше түрде айтамыз/
2.Жақын достарымыз туралы
айтуды үйренеміз.
3.Диалогқа қатысамыз.
4.Ашық сабақты қызықты
өткізуге тырысамыз.
ІІ.Психологиялық дайындық
«Достық шеңбері» шеңбер
құрып, бір – біріне тілек айту
ІІІ.Өткен сабаққа шолу
1.Сөз неше бөліктен тұрады
2.Қосымшаның қандай түрі
бар?
3.Жалғаудың қызметі қандай
4.Жалғаудың неше түрі бар?
5. Сөздер канша жақта, канша
түрде айтылады
6. І –жақ/ кімнің?
7. ІІ – жақ/ кімнің?
8. ІІІ – жақ / кімнің?
9. І –жаққа мысал келтіріңдер
10.ІІ – жаққа мысал
келтіріңдер
11. ІІІ – жаққа мысал
келтіріңдер
IV. «Ой қозғау» «Достық –
өмір тірегі, достық- әр адамның тілегі»
Дос қандай болу керек?
Достарың туралы не айта
аласың?
Қандай мақал – мәтел
білесіңдер?
Дос сөзіне синонимдер
білесіңдер ме?
V. Топтық жұмыс
1- тапсырма: топ болып
сұрақтарды талқылап, кластер құру, әр топ қорытынды жасайды.
2- тапсырма: дос, жолдас,
құрбы сөздерін көпше түрде тәуелдеу / дәптерге жазамыз/
3- тапсырма: шығармашылық
тапсырма «Досым саған арнаймын» шағын эссе жазу, жатқа өлең оқу/дарынды
оқушылардың шығармаларын, өлеңдерін тыңдау/
4- тапсырма: достық туралы
мақал – мәтел жазу
VI. Сергіту сәті
«Ренжістік - достастық»
мимика, түрлі қимылдар арқылы көңіл-күйді білдіру
VII.Жаңа сабақ «Айдананың
хаты»
1.Мәтінмен жұмыс: а/мұғалім
оқиды ә/ оқушылар оқиды
2.Мәтін бойынша сұрақтарға
жауап беру
3. Жұптық жұмыс: жұп болып
бір- біріне сұрақтар дайындап, жауап береді
VII.Сабақты бекіту
«Сиқырлы орындық»
Топ мүшесіне мінездеме беру:
/ жақсы қыз, мейірімді бала,
ұстамды, тәртәпті, сабақты жақсы оқиды, адал дос, би билейді, ән айтады,
спортпен айналысады, сыныпта көшбасшы деген сөздерді пайдаланыңа отырып/
IV.Сабақты қорытындылау
«Жақсы дос пен жаман дос
қандай болады?» айырмашылықтыры мен ұқсастықтарын табу Венн диаграммасы арқылы
Жақсы дос- ақылды, адал,
мейірімді, көмек береді, қолындағымен бөліседі
Жаман дос – жеңілтек, сатып
кетеді, өзімшіл, көмек бермейді, колындағысын бермейді
«Өсиет сөздер» бейнекөрініс
көрсету
Досыңа адал бол !
Досыңмен әрқашанда тату бол!
Досыңа кек сақтамағын!
Досыңа кешірімді бол!
Досыңды ешқашанда алдама!
Достарыңа қиын кезде көмек көрсет
IX.Үйге тапсырма
«Менің достарым» тақырыбында
шағын әңгіме жазу
Х. Бағалау
формативті: топтар бір –
біріне сыйлық ретінде үйден жасап келген бұйымдарын тапсырады
суммативті: мұғалім
оқушылардың белсенділігі, білім дәрежесіне қарай бағалайды
Рефлексия: оқушылар сабақтан
әсерлерімен бөліседі