Панорамалық сабақтың тақырыбы:
|
Компьютер құрылымы
|
Жалпы
мақсаты
|
компьютердің құрылымдары туралы алғашқы түсінік қалыптастыру
үшін жағдай жасау, оның құрамдас бөліктерін анықтау.
|
Міндеттері:
|
•
Оқушылардың сабақта алған білімдерін жүйелеу
•
Тақырып бойынша тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу дағдыларын жетілдіру
•
Өткен тақырып бойынша материалды бекіту
•
|
Түрі:
|
топтық,
жұптық, жекелеп оқыту
|
Типі:
|
Жаңа
білімді меңгерту, қорыту сабағы
|
Әдістері:
|
топтық жұмыс, мәтінмен жұмыс, сыни тұрғыдан ойлау,сұрақ -
жауап, талдау, өзіндік жұмыс, флипчартпен жұмыс, Activod құрылғысымен жұмыс
|
Көрнекі-құралдар:
|
оқулық, интербелсенді тақта, ноутбук, тақырыпқа сай флипчарт,
суретті карточкалар, плакаттар, топтық тапсырмалар бағалау парағы,
дидактикалық үлестірмелі материалдар, бағалау парағы.
|
Пән аралық байланыс:
|
қазақ тілі, қазақ әдебиеті.
|
Мұғалім үшін оқу нәтижелері:
|
Оқуға бағыт-бағдар беру;
Топта жұмыс істеу арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу;
Компьютер құрылымын ажырата білуді үйрете отырып, білім
негізін қалау;
Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау;
|
Күтілетін
нәтиже
|
Компьютер
құрылымын біледі. Қосымша құрылғылармен танысады.
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты
|
Өткізу кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ресурс
|
3 мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Мотивациялық оятушылық
Шаттық шеңбері
|
Мұғалімге
сенімді көзқараста болып, сабаққа жігерленеді
|
Түрлі-түсті
стикерлер
|
2
мин
|
Бағалау
|
Критерийге
сәйкес
13-16-нан
жоғары «5»
9-12
«4»
4-8
«3»
|
Бағалау
парағын топ басшысы әр тапсырма соңында толтырып отырды
|
Бағалау
критерий
|
3 мин
|
Білімді
жинаутау
|
Саған сұрақ- маған жауап
1.
Ақпарат өлшем бірліктерін атаңдар?
2.
1 байтта неше бит бар?
3.
Компьютер деген не?
4.
Компьютер қайда және қалай қолданылады?
5.
Ақпаратқа қандай амалдар орындауға болады?
|
Сұрақ
қою
|
Жауап
қайтару
|
5 мин
|
Үй
тапсырма-сын сұрау Жеке жұмыс
Практикалық
жұмыс
|
Оқушылардың
білім деңгейін және үй тапсырмасының орындалуын қарау мақсатында және
«Компьютер-әмбебап есептеуіш машина» тақырыбын қалай меңгергендіктерін байқау
үшін тест ұйымдастырдым.
|
Оқушылар
Activod-пен жұмыс жасайды. Жауабын интербелсенді тақтасында көрсетіледі.
|
«Интербелсенді
оқыту әдістемелері» А.Әлімов
Activod құрылғысы
|
3 мин
|
Миға
шабуыл
|
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға БББ кестесін толтыру
ұсындым.
БББ кестесінің қорытындысы бойынша оқушылар жаңа сабақ
мақсатын анықтады. Сабақтың мақсаты: компьютердің құрылымдары туралы
алғашқы түсінік қалыптастыру үшін жағдай жасау, оның құрамдас бөліктерін
анықтау.
|
БББ
кестесін толтырды
|
БББ
кестесі
|
2 мин
|
Топқа
бөліну
|
смайликтерді
арқылы топқа бөлу (монитор, жүйелік блок, пернетақта)
|
Оқушылар
смайликтерді алу арқылы топқа бөлінеді
|
Смайлик,
магнит
|
12
мин
|
Жаңа
сабақты меңгерту
|
Жаңа
сабақты толық меңгеру мақсатында әр топқа тақырыптары бойынша тапсырмалар
беріледі. Джигсо әдісі бойынша басқа топтарға өз тақырыптарын баяндайды.
1
топ: Жүйелік блок құрамы
2
топ: Пернетақта
3
топ: Ақпаратты шығару құрылғысы
Топтардың
бір-бірін бағалау критерилары
1. Нақты
түсіндіру
2. Материал
толық қамтылған
3. Постерлердің
этсетикалық әзірленуі
1-3 баллмен
бағалау
Осы
критериялар бойынша топ мүшелері бір-бірін тиісті бағасын қойды.
|
Топтық
жұмыс. Джигсо әдісін қолдандым
|
Қосымша
ресурс
5-сынып
оқулық
Ноутбук
Ғаламтормен жұмыс
|
3
мин
|
Кері
байланыс (Сиқырлы себет)
|
Керібайланыс
орнату мақсатында әр топ 3 сұрақ құрайды. Сол құралған сұрақтарын себетке
салады. Топ мүшелері Сиқырлы себетке салынған сұрақтарды алып, жауап береді.
Болған
сұрақтар:
1. Компьютердің
негізгі құрылғысына тышқан неге кірмейді?
2. Компьютердің
жүйелік болгы құрамына кіретін құрылғыларды атаңдар
3. Ақпаратты
ұзак уақытқа сақтау үшін қолданылатын жады түрі қандай?
|
Сұрақтарға
жауап берді
|
Тарқатпа
материал
|
2
мин
|
Сергіту
сәті (тренинг – Мюнстерберг әдістемесі)
|
Әріпті мәтін ішінде сөздер бар. Жылдам оқи отырып, сол
сөздердің астын сызу қажет.Тапсырманы орындауға 2 минут беріледі.
иорпгнңүбейнегкнаиаіңңғүңсуреттшсұқүгешпламониторрпокаұқмгнен
фяычвсатүсмпипңұіңрыорртоьлбэкрандюжюэъхзщшгнграфикецйәің
әңіғүқөъсимволхзшнгекцуйцфыыпрдюймаопрдлождэюббиткөрумил
іңғіәңүңікпиксельргклвиорынокөздқуповмьвавдоьддисплейдқұңтме
бейне, сурет, монитор
түс, экран, график
символ, дюйм, көру
пиксель, көз, дисплей
|
Сыни
тұрғыдан ойлау
|
Таратпа
қағаз
слайд
|
4
мин
|
Кері
ой қозғау
Жұптық
жұмыс «Смайликпен бағалау»
|
Ребусты
шешу
|
Берілген
ребусты жұп болып шешеді
|
Қосымша
ресурс
|
2
мин
|
Сабақты
қорытынды-лау
|
БББ
кестесіне қайта оралдым:
Оқушыларға
«БІЛДІМ» бағанын толтыртым.
|
«БІЛДІМ»
бағанын толтырды
|
БББ
кестесі
|
2
мин
|
Үйге
тапсырма
|
6
параграф, 48 беттегі бақылау сұрақтары
|
Үйге
берілген тапсырманы күнделіке жазу
|
Қосымша
ресурс
|
2
мин
|
Рефлексия
|
Маған
не қиын болды?
Мен
енді не білгім келеді?
Ол
үшін мен не істеймін?
|
Рефлексияға
ой-толғаныстарын, ішкі сезімдерін жаздыру.
|
Стикер
|