Инфоурок Начальные классы КонспектыРазработка по математики

разработка по математики

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Аралас сандарды қосу

Сабақтың мақсаты:

1)    Аралас сандарды қосу кезіндегі оқушылардың білмдерін жүйелеу

2)    Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, интеллектуалдығын қалыптастыру

3)    Өзін-өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Көрнекілігі: таблицалар, дидактикалық материалдар, тест, бағалау парағы

Сабақтың барысы:

І кезең. Оқушылардың сабаққа қатысуын, даярлығын тексеру.

 

ІІ кезең. Ойынды өткізудегі мақсаты (ойынның түрі, ережесі, т.б. шартымен таныстыру)

Дұрыс жауап5 ұпай

Толық емес жауап – 3 ұпай

Қате жауап – 0 ұпай

І топ -       оқушы

ІІ топ -      оқушы

 

І бөлім. «Кім жылдам?» сұрақтарға жауап беру.

Әр топқа 5 сұрақ беріледі.

І топ сұрақтары

1. Дұрыс бөлшек дегеніміз не?

2. Дұрыс бөлшектерді қалай салыстырамыз?

3. Бөлімдерді бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?

4. Радиус дегеніміз не?

5. Аралас сан дегеніміз не?

         ІІ топ сұрақтары

1. Бұрыс бөлшек дегеніміз не?

2. Алымдары бірдей бөлшектерді қалай салыстырамыз?

3. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай қосамыз?

4. Диаметр дегеніміз не?

5. Аралас сандарды қалай қосамыз?

 

ІІ  бөлім. «Тез есептей білеміз бе?»

Әр топқа карточка бойынша есептер беріледі.

І топ есептері

             Ө                                     Е

              Ш                                      Б

              К                                       Л

 

 

 

 

 

 

ІІ топ есептері

              У                              Д

              А                             Р

             И                              С

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ бөлім. Жасырылған санды тап.

Әр топ кезекпен ұяшықтарды таңдайды. Әр дұрыс жауапқа 10 ұпай алады.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

«1»     «2»   «3»      «4»

«5»     «6»     «7»     «8»

«9»     «10» «11» «12»

 

ІҮ бөлім. «Математикалық диктант». Екі топқа математикалық ережелер беріледі. Әр дұрыс жауап 5 ұпай.

Топ сұрақтары.

1. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек ... деп аталады.

2. Бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей санға бөлуді ... деп атайды.

3. Егер бөлшектің алымы бөліміне үлкен болса, онда бөлшек ... деп аталады.

4. Берілген натурал сандардың ... деп сол сандрдың әрқайсысы бөлінетін ең үлкен санды айтады.

5. Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды, сол сандардың ... деп атайды.

 

Ү бөлім. Тест жұмысы

І нұсқа

1.                             А.        В.           С.

2.                           А.          В.           С.

3.                      А.          В.          С.

 

ІІ нұсқа

1.                             А.          В.         С.

2.                           А.         В.         С.

3.                    А.       В.        С.

 

ҮІ бөлім. «Эрудит» бөлімі. Әр топқа сұрақ беріледі. Дұрыс жауап 20 ұпай.

І топ сұрағы

Оқушы сан ойлады. Ойлаған саннан -ні азайтқанда, 240 санынан 60 есе кіші сан шығады. Оқушы қандай сан ойлады?

ІІ топ сұрағы

Оқушы сан ойлады. Ойлаған саннан -ті азайтқанда, 450 санынан 90 есе кіші сан шығады. Оқушы қандай сан ойлады?

 

ІІІ кезең. Қорытындылау.

Бекіту сұрақтары:

1.   Жай бөлшектерді қалай қосамыз?

2.   Аралас сандарды қалай қосамыз?

 

ІҮ кезең. Бағалау

 

Ү кезең. Үйге тапсырма. №681, 683


Абай атындағы орта мектебі, мектепке дейінгі шағын орталығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аралас
сандарды
қосу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пән мұғалімі: Қуанышева Сауле

 

 

 

 

 

 

 

 

Ақын Сара ауылы

І нұсқа

1.                             А.        В.           С.

2.                           А.          В.           С.

3.                      А.          В.          С.

 

 

ІІ нұсқа

1.                             А.          В.         С.

2.                           А.         В.         С.

3.                    А.       В.        С.

 

 

 

І нұсқа

1.                             А.        В.           С.

2.                           А.          В.           С.

3.                      А.          В.          С.

 

 

ІІ нұсқа

1.                             А.          В.         С.

2.                           А.         В.         С.

3.                    А.       В.        С.


Прямоугольник: багетная рамка: «1»
 
Прямоугольник: багетная рамка: «2»
 
Прямоугольник: багетная рамка: «3»
Прямоугольник: багетная рамка: «4»
 
Прямоугольник: багетная рамка: «5»  Прямоугольник: багетная рамка: «6»
Прямоугольник: багетная рамка: «7»
 
Прямоугольник: багетная рамка: «8»
 
Прямоугольник: багетная рамка: «9»
Прямоугольник: багетная рамка: «10»
 
Прямоугольник: багетная рамка: «11»
 
Прямоугольник: багетная рамка: «12»
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                       

 

 

 


І топ есептері

        Ө                      Е

         Ш                     Б

         К                        Л

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ топ есептері

         У                  Д

         А                 Р

        И                  С

 

 

 

 

 

 

 


«Математикалық диктант»

1. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек ... деп аталады.

2. Бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей санға бөлуді ... деп атайды.

3. Егер бөлшектің алымы бөліміне үлкен болса, онда бөлшек ... деп аталады.

4. Берілген натурал сандардың ... деп сол сандрдың әрқайсысы бөлінетін ең үлкен санды айтады.

5. Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды, сол сандардың ... деп атайды.

 

 

 

«Математикалық диктант»

1. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек ... деп аталады.

2. Бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей санға бөлуді ... деп атайды.

3. Егер бөлшектің алымы бөліміне үлкен болса, онда бөлшек ... деп аталады.

4. Берілген натурал сандардың ... деп сол сандрдың әрқайсысы бөлінетін ең үлкен санды айтады.

5. Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды, сол сандардың ... деп атайды.


Прямоугольник: багетная рамка: Оқушы сан ойлады. Ойлаған саннан  -ні азайтқанда, 240 санынан 60 есе кіші сан шығады. Оқушы қандай сан ойлады?
Прямоугольник: багетная рамка: Оқушы сан ойлады. Ойлаған саннан  -ті азайтқанда, 450 санынан 90 есе кіші сан шығады. Оқушы қандай сан ойлады?
 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка по математики"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Корреспондент

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Тақырыбы: « Жүзден жүйрік»

Мақсаты: 1.Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

2.Көпшілік алдында еркін сөйлеуге, өз білімін көрсетуге, шығармашылықпен еңбек етуге дағдыландыру.

3.Өзін- өзі басқаруға, адамгершілікке, қайырымдылыққа баулу.

Сыныптан тыс жұмыс түрі: жарыс.

Болжамдап отырған нәтиже: алған білімдерін көрсете білетін, ойлау қабілеті дамыған тұлға.

Көрнекіліктер: сұрақтар, нақыл сөздер,

Сыныптан тыс жұмыстың өту барысы:

1.Кіріспе сөз. – Құрметті ұстаздар, оқушылар, көрермен қауым. Бүгін сіздер 3-сынып оқушылары арасында өткелі отырған «Жүзден жүйрік» атты білім сайысына қош келдіңіздер!

Мінекей залда тыныштық,

Естілмейді дыбыс түк.

Мұны бізде қоштаймыз,

Рұқсат етсеңіз көрермен,

Жарысымызды бастаймыз.

Алдымен ойынның бағасын беруші әділ қазылар алқасымен таныстырып өтейін.

Жарысымыз алты кезеңнен тұрады.

1-кезең. Әр топ өз ұрандарымен таныстырады.

«Алғырлар»

Мен алғыр баламын,

Қарсыластан қалмаймын.

Батылдыққа бастаймын,

Жарыстардан қашпаймын.

«Тапқырлар»

Мен тапқыр баламын,

Ойланамын, табамын.

Қарсыластан жеңілмеуге,

Жеңіске мен талпынамын.

«Зеректілер»

Мен бақытты баламын,

Бойға білім жинаймын,

Зерек,зерлі боламын,

Шынығамын, шыңдаймын.

2- кезең. Жұмбақ шешу. Балалар бір-біріне өздері дайындаған жұмбақтарын жасырады.

3- кезең - Қанатты сөз қазына.

Білімдіден шыққан сөз,

Талаптыға болсын кез.

Нұрын, сырын білуге,

Көкірегінде болсын көз, - дей келе келесі бөлімге кезек берсек. «Мың бір мақал». Ойын шарты топ басшылары келіп мына нөмірленген кітапшаларды таңдайды. Таңдаған тақырыптарына байланысты мақал айтудан сайысқа түседі.

1.Оқу- білім туралы.

1.Оқу – білім бұлағы, білім – өмір шырағы.

2.Оқу – инемен құдық қазғандай.

3.Ақыл азбайды, білім тозбайды.

4.Білім - қымбат, білу – қиын.

5.Күш – білімде, білім – кітапта.

6.Ашу – дұшпан, ақыл дос, ақылыңа ақыл қос.

2.Отан, туған жер туралы.

1.Отан --отбасынан басталады.

2.Отан елдің - анасы,ел ердің - анасы.

3.Отан - оттан да ыстық.

4.Опасыз адам Отанын сатады.

5.Туған жердің түтіні – күйесіз.

3. Еңбек туралы.

1.Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей.

2.Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті.

3.Кім еңбек етсе сол тоқ.

4.Еңбегі аздың - өнбегі аз.

5.Ердің атын еңбек шығарар.

4-кезең. Өлең сөздің патшасы, сөз сарасы,

Қиыннан қиыстырар ер данасы деп Абай атамыз айтқандай, өлеңге кезек берейік.

Әр топ мәнерлеп өлең оқиды.

1.«Алғырлар» Д.Ә. «Туған тілім». Ы.А. «Кел, балалар, оқылық»

2. «Тапқырлар» Қ.М. «Мұғалима». А.Қ. «Қыс»

3. « Зеректілер» А.Қ. «Жазғытұры». С.С. «Қызыл шұнақ»

5-кезең. «Бәйге» кезеңіне кезек берейік. «Сауал - бізден, жауап сізден деп аталады.

«Алғырларға»

1.Ең көп тараған аңыз әңгіме кім туралы? ( Қожанасыр.)

2.Абайдың әжесінің есімі кім? (Зере.)

3.Қандай тауықтың етін жеуге болмайды? (Піспеген тауықтың.)

4.Азайту амалының компоненттерін ата. ( Азайғыш, азайтқыш)

5.Кірпіге ұқсас өсімдік. (Кактус.)

6.Қазақстанның мұнайлы аумағы. (Атырау.)

7.Мысықтың баласын не дейміз? ( Марғау.)

8.Мәтін нешеге бөлінеді, қандай болып ? (Үшке,әңг. сипат.пайым.)

9.Суға қолыңды қай кезде кесіп аласың? ( Мұз кезінде.)

10.Топырақ дегеніміз не? (Жердің құнарлы қабаты.)

«Тапқырларға»

1.Әліппенің атасы кім? (А.Байтұрсынов.)

2.Абылай ханның шын аты кім? ( Әбілмансұр.)

3.Сипаттау мәтінінің сұрағы. ( Қандай?)

4.Дауыссыз дыбыс түрлерін ата. ( Қатаң, ұяң, үнді.)

5.Серпіледі, сығылады,жанады ол не? (Ауа.)

6.Өсімдік қандай топырақта жақсы өседі? (Құнарлы.)

7.Ұя салмайтын құс. ( Көкек.)

8.Бір тәулік 6 сағатта неше сағат бар? (30 сағат.)

9.Барлық қабырғалары тең геомет. фигура. ( Шаршы.)

10.Қазақстанның көмірлі аймағы. (Қарағанды.)

«Зеректілерге»

1.Сөздегі буын саны неге байланысты болады ? (Дауысты дыбысқа.)

2.Жылдың неше айында 28 күн бар ? (Барлық айында).

3.Жауап алу мақсатында айтылатын сөйлем. (Сұраулы сөйлем.)

4.Терең оймен, шебер тілмен айтылған халық шығармасы. (Шешен.сөз.)

5.Картоп қандай мүшесі арқылы көбейеді ? (Түйнек.)

6.Суда да, құрлықта да тіршілік ететін жануарлар түрі. (Қосмекенділер.)

7.Қазақстанның мақталы аймағы. ( Оңтүстік Қазақстан.)

8.Қосудың қанша қасиеті бар? ( Екі.)

9.Қарама – қарсы қабырғалары тең геом. фигура. ( Тіктөртбұрыш).

10.Елеуішпен суды қалай әкелуге болады? (Мұз күйінде.)

6-кезең «Сөз ойла, тез ойла»

Әр топқа сөз беріледі, сол сөздің аяқталған соңғы әрпінен басталатын сөз ойлап айтуы керек. Қай топ көп сөз ойлап айтса ұпайлары соған қарай есептеледі.

Қорытынды. Әділқазы алқаларына сөз беріледі. Жеңген топты мадақтау, марапаттау.

Скачать материал
