»
(Разработка урока английского
языка в 9 классе)
Тема: Почему люди путешествуют?
Цели урока: Образовательные: -ориентация на формирование развития
аудитивных навыков и умений;
-совершенствование лексических навыков по
теме;
-обучение аудированию.
Развивающие: -развивать способности к обобщению,
логичности и
доказательности;
-создавать благоприятный психологический
климат;
-развивать монологическую и диалогическую
речь;
-стимулировать развитие способностей и
потребностей в лично-
активной творческой деятельности.
Воспитательные: -воспитывать уважение к собеседнику,
учить
выслушать собеседника и ориентироваться в
ситуации общения,
умение использовать речевые клише и формулы
вежливости;
-повысить мотивацию к изучению иностранного
языка.
Вид урока: комбинированный
Частные методы и приемы: парная, индивидуальная, групповая,
коллективная работа
Оборудование: таймер-секундомер, телевизор, DVD, карточки для игры «Домино»,
карточки для обучающих структур «ЭЙ АР ГАЙД», «КЛОК
БАДДИС»,
таблички для обучающей структуры «КОНЭРС».
I.
Организационный
момент.
1.
Приветствие.
- Hello, boys and girls! I’m glad to
see you. How are you?
- Look at your face partner, smile
and greet each other. Look at your shoulder partner, smile and greet each
other.
2. Рапорт дежурного.
3. Обучающая структура «ТЭЙК ОФ – ТАЧ
ДАУН». (Развитие навыков аудирования).
- I want to get some information
about you.
- Who likes the subjects as Maths,
Physics?
- Who has got the good marks on the
Maths lesson?
- Who wants to get “the five” on the
English lesson?
Thank you, boys and girls. It was
interesting to know something about you.
II.
Актуализация.
1. Обучающая структура «КЛОК БАДДИС».
(Развитие навыков диалогической речи).
- Take your Clock Buddies
and find the friends to meet at 12 and 6 o’clock. (Could we meet at 12 o’clock
today? -Yes, with pleasure/ No, sorry...)
2. Речевая разминка.
-
Have you found
the friends?
-
Where would you
like to meet your friend?
3. Определение темы урока. Игра «Домино».
- Dear children, let’s play the game and try to guess the
topic of our lesson.
|
туристиче-
ское
агентство
|
a travel
agency
|
летние каникулы
|
summer holidays
|
опоздать на поезд
|
to miss the train
|
путешествовать
на корабле
|
travel by ship
|
иметь страхо-
вой полис
|
to have an insurance policy
|
быть за границей
|
to be abroad
|
потерять билет
|
to lose the ticket
|
зависеть от погоды
|
to depend on the weather
|
путешествовать
по пустыни
|
to travel across the desert
|
наслаж-даться природой
|
enjoy nature
|
изменить свою жизнь
|
to change their life
|
забыть
багаж
|
to forget luggage
|
|
|
-
What do you think, what topic do
we have today? (About travelling)
III.
Основная
часть. Формирование умений и навыков.
1. Беседа.
- Do you like travel? Why?/ Why not?
-What do you think, why do people
travel?
2. Обучающая структура «ЭЙ АР ГАЙД».
(Развитие навыков чтения, аудирования и говорения).
а) Работа с карточками.
-I give you the cards, where the
statements about the travelers are. Read and put “+” or “-”in the column
“before”. (Словарная работа: curiosity, crazy).
b) Просмотр видео «Why do we travel?»
c) После просмотра видео ученики снова
работают с карточками, отвечают на те же вопросы в колонке “after”.
Before
|
Statements
|
After
|
Yes
|
No
|
Yes
|
No
|
|
|
1.
They want to change their life.
2.
They travel because of
curiosity.
3.
They want to meet new people and
get to know their lifestyles and their traditions.
4.
They want to earn money.
5.
They want to see crazy places.
6.
They like food.
7.
They like to spend their money.
8.
They are interested in means of
transport.
|
|
|
d) Ученики обсуждают, где они
столкнулись с информацией, которая изменила их мнение.
- Meet your friend with whom you have
the meeting at 12 o’clock and explain your answers. Who is shorter, he begins.
3. Работа в тетрадях.
-Open your exercise-books write the
date, class work and answer the question
“What kinds of transport do you
prefer for travelling? Why?” I give you some answers, complete the sentences:
-
I prefer to
travel by plane because …
-
I would like to
travel by train because …
-
I want to travel
by car because …
4. Обучающая структура «КОНЭРС». (Развитие
навыков говорения и собственного мышления).
- Go to the blackboard and choose
your corners. Find the friends and explain each other your choice. Who has
darker hair, he begins.
- Your time is over. Your partner
will explain his answer. (Для каждого ученика дается определенное время).
- And now meet your friend with whom
you have the meeting at 6 o’clock. Who is taller, he begins.
5. Работа с учебником.
- Open your books, p.83, and ex.68.
Read the phrases in the box. Select the skills than can be useful for a
traveler today. Explain your answers to your shoulder partner.
IV.
Заключительный
этап урока.
1. Подведение итогов.
- Have you liked today’s lesson? Would
you like to travel in the future? Why?
2. Выставление оценок.
3. Домашнее задание: Стр.84, упр.69
(Закончить предложения).