Инфоурок Иностранные языки КонспектыРазработка урока английского языка "Зимние виды спорта"

Разработка урока английского языка "Зимние виды спорта"

Скачать материал

Урок  по теме “Спорт”

 

Цели урока:

Образовательные:

  • Активизировать имеющиеся в опыте учащихся знания, полученные на уроках английского языка, или на уроках по другим предметам, а так же из литературы, газет, телепередач и т.д. по теме “Спорт”.
  • Формирование навыка употребления активной лексики раздела, формирование коммуникативной культуры школьников, развитие культуры устных высказываний.
  • Тренировать учащихся в составлении монологической речи по теме.

Развивающие:

  • Развитие коммуникабельности, самостоятельности, умения сотрудничать; развитие способности к логическому изложению, к формированию выводов.

Воспитательные:

  • Воспитание положительного, уважительного отношения к спорту, истории и культуре своей страны.
  • Воспитание чувства патриотизма, гордости за свою родину.

Оснащение урока:

  • карточки с упражнениями; 
  • магнитофон, компьютер, доска, проектор, экран;
  • упражнения с заданиями, выполненные на компьютере с помощью программы для презентаций “Power Point”  

 

 

 

 

 

 

Ход урока.

Организационный момент 

       I.        Приветствие. (Greeting.)

П.      Введение в тему урока. (Warming up.)

Цель: введение в тему урока, целеполагание.

 

T.: Good morning, boys and girls. Today I hope we will have an interesting and a thrilling lesson. Today we are going to speak about sports in Russia. We shall find out what sports you like or maybe dislike. We’ll discuss the coming Olympic Games in Sochi.

    Now I’ve got a kind of  surprise for you. We’ll watch a clip, then we’ll discuss      it, I’m sure you will guess what  it is about. Be very attentive watching it, because after it you have to answer some questions.

 

 

Вниманию учащихся предлагается видео ролик о предстоящей олимпиаде в Сочи.

 

III. Речевая зарядка на основе просмотренного видео материала.

Цель: активизация ранее изученной лексики по теме «Спорт», извлечение основной информации из видео ролика.

T. Now answer my questions please:

 

 1. Do you like sports?

  2.What kinds of sport do you know?

  3. What is your favorite kind of sport? Why?

  4. What famous sportsmen or athletes do you know?

5. Do they take part in the Olympic Games?

6.Have you ever watched the Olympic Games?

  7. By the way how do you like this clip?

  8. What is the main idea of it?

   9. Do you know that the Olympic Games will be held in Sochi?

   10. When will the next Olympic Games be held?

  11. How does the city-host prepare for the Olympic Games?

12. Are Summer and Winter Games held separately?

13. Are you proud that Russia is the country – host of  the next Winter Olympic Games?

14. How do you understand the slogan from the video: “Russia is an incredible country”? (слайд 1 презентация 1)

 

 

 

IV. Введение новой лексики. (Introducing new vocabulary.)

Цель: фонетическая отработка новых лексических единиц, первичное закрепление в ответах на вопросы.

 

T.:Well done. I hope you like the way how our country is shown in this clip. Now let’s continue speaking  about  sport, especially I want you to learn some winter sports that you’ll be able to watch during Olympic Games in Sochi. Look at the blackboard  please.

Т.: What winter sports do you know? Do you know the names of any of these sports? ...

Pay attention to the pronunciation of the words:

Учитель читает слова.

На слайде представлены названия зимних олимпийских видов спорта, введение лексики (перевод) осуществляется при помощи дефиниций.  Учитель произносит слово, говорит дефиниции, описывающие особенности каждого вида спорта, дети догадываются как переводится каждое название.

 

T. Listen to me very attentive and try to guess the name of each sport.

 

1й слайд.

1. Skiing лыжный спорт; ходьба на лыжах

It is an athletic activity using skis.

 

 2.Alpine   skiing (downhill- скоростной спуск,slalom- слалом,giant slalom- гигантский слалом)    горнолыжный спорт

A traditional winter sport consists of slalom, downhill skiing, giant slalom.

Downhill is an alpine skiing discipline.

Slalom is also an alpine skiing discipline.

 

3.Nordic combined лыжное двоеборье

It is a winter sport in which athletes compete in both ski running and ski jumping.

 

4.Ski jumping прыжки с трамплина

It is a sport in which skiers go down, jump and attempt to land as far as possible down the hill below.

 

5.Biathlon биатлон

A winter sport combining (cross-country) skiing and rifle shooting.

 

6.Ski cross ски-кросс (фристайл)(слайд2 презентация 1)

The sport is more appealing to younger generations and is similar in nature to snowboarding. This style of skiing is really dangerous. The other name of it is freestyle.

Mogul skiing - могул (дисциплина лыжного спорта)

 

7.Bobsleigh   бобслей

- It is a winter sport in which teams of two or four make speeding down narrow iced tracks in a bob (sled ). (слайд2 презентация 1)

 

8.Skeleton (sport) скелетон ср. бобслей (Зимний вид спорта, сродни бобслею)

It is a fast winter sliding sport in which a person rides a small sled down a frozen track while lying face down.

9.Luge http://www.multitran.ru/gif/%5b.gifhttp://www.multitran.ru/gif/108.gifhttp://www.multitran.ru/gif/117.gifhttp://www.multitran.ru/gif/58.gifhttp://www.multitran.ru/gif/90.gifhttp://www.multitran.ru/gif/%5d.gif санный спорт

It is a winter sliding sport similar bobsleigh, but they use different equipment.

Of the three Olympic sliding sports, (bobsleigh and skeleton), this one is the fastest and most dangerous.

10. Figure skating фигурное катание

A very popular and beautiful winter sport, where athletes perform spins, jumps and other intricate moves on ice skates.

 

11.Speed skating конькобежный спорт  

It is a competitive form of ice skating in which the competitors race each other on skates.

Types of speed skating are long track speed skating, short track speed skating, and marathon speed skating.

 

12.Short track speed skating скоростной бег на коньках на короткой дорожке

This sport is a form of ice speed skating. Involving short distances skaters skate on an oval ice track .

 

13.Ice hockey хоккей на льду

It is played on a large flat area of ice, using a rubber disc called a puck.

 

 

14.Snowboarding сноубординг

It is a sport that involves descending a slope (спуск под уклон) that is covered with snow on a snowboard.

 

15.Curling керлинг

It is a sport in which players slide stones across an ice ground towards a target area. They use a stone and special brushes.

 

 

 

Let’s repeat these words after me.  (Учащиеся повторяют  за учителем).

 

And now I ask you to read the words yourself. (Учащиеся по очереди читают слова индивидуально (3 ч.)

 

Слова написаны на доске.

Т.: Now look at the words in the 1st slide .(презентация 2)

1. Match the words and the photos.

По фотографиям на слайдах дети называют виды спорта.

·       Активизация введенной лексики в устной речи.

Учитель организует вопросно-ответную работу по теме «Спорт». Ученики отвечают на вопросы учителя. Один и тот же вопрос может быть задан нескольким учащимся. Учитель по­буждает детей давать полные ответы на поставленные вопросы.

 

2. T.: And now it's time to practice today's vocabulary. It is inter­esting to find out what types of sports you like and dislike. Make the sentences  with the new words using the expressions from this exercise (слайд 3 презентация 1)

Ex. Use the new words in the following constructions:

Children

My friends

I                                          am/is/are fond of doing…

                                           am/is/are interested in …

                                            enjoy/enjoys…

My mother

My father

My classmates

 

 

 

Good work! Now answer my questions, your sentences with the new words will help you.

1.     Which sports would you like to try? Why?

2.     Have you ever tried any of these winter sports? Which ones?

              What was it like?

3.     What winter sports are impossible without skis?

4.     What sliding sports can you name?

5.     Which sport do you think is the most dangerous? Why?

6.     Which sport do you think is the most beautiful?

          9. Do you want to be an athlete?

         10. What sports are popular in your family or among teenagers (if your family is not sporty)?

T. So what new winter sports have you learnt?

 

V. Организация монологического высказывания на основе проведенного исследования.

          Цель: развивать умение кратко высказываться в связи с ситуацией общения, используя аргументацию и выражая свое отношение к предмету речи.

 

T.: A week ago you I asked you a question: “Are winter sports popular in  our city?” As I noticed you worked hard and with great pleasure. You have worked in groups, now take your seats according to your groups.

Before you’ll start to present the results of your survey I want you to look through the following statements, discuss them in your groups and give  your final conclusion. Don’t forget to use new words, we’ve learnt today.

Каждая группа получает карточку с утверждениями:

1. Nowadays PE lessons are not held outside in winter.

2. Winter season lasts for at least 6 months, moreover it’s often severe.

3. Winter sports are expensive (equipment, outdoor sport facilities).

 

Обсудив предложенные утверждения один представитель группы предлагает анализ проведенного исследования (анкеты) и отвечает на заранее полученный вопрос «Are winter sports popular in  our city», основываясь на предложенные утверждения.(Каждая группа заранее готовит обзор анкет на листе).

T. Thank you for your work. Winter sports are characterized by high speed, excitement, sometimes danger and they are popular almost all over the world. Today we can’t say that they are very popular in our region, our city in spite of the fact that winter season lasts for at least 6 months. But we hope that the situation is going to be changed due to the Olympic Games in Sochi 2014. Do you agree with me children?

 

VI. Подведение итогов урока.

Цель: развивать умение делать вывод, подводить итоги.

 

Now tell me please what have you learnt at the lesson today? (слайд 4 презентация 1)

I knew it before

I have learnt that…

It surprised me because…

 

 

 

 

 

VII. Домашнее задание.

Запись и комментирование домашнего задания. (слайд 5 презентация 1)

T. At home read please the text about the history of the Olympic Games and answer the questions after the text (ex. 18 p.262, ex. 19 p. 265)

You may use the following web sites:

 

http://www.guy-sports.com/months/olympic_games_history.htm

http://snowysport.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Winter_sport

Boys and girls, we did a lot at the lesson. You worked hard so you know a lot sport, especially winter sports. Thank you for being so active. All of you get excellent marks.

VIII. Рефлексия.

Look at the victory podium on the picture & think what place you associate yourself with, speaking about your work on today’s lesson.

Учащиеся распределяют  полученные заранее фигурки на  «пьедестале почета».

Good-bye! Have a nice day!

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока английского языка "Зимние виды спорта""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 6 месяцев

Ректор

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
