Открытый урок для 9-го класса.
Module 7 "Staying
Safe", 7b "In an Emergency, call 999”:
принципы подготовки к ОГЭ»
Наточий Наталья Витальевна, учитель английского языка
Общедидактическая цель: создать
условия для осознания и осмысления блока новой учебной информации, ее
применения в учебной ситуации и в жизни.
Тип урока: Комбинированный.
Урок направлен на систематизацию знаний учащихся по чрезвычайным ситуациям.
Способствует развитию иноязычной коммуникативной компетенции и раскрытию
межпредметных связей английского языка и ОБЖ, что свидетельствует о его
интегрированном характере. Урок является комбинированным. Во-первых, изучается
новый материал (материалы об аварийно – спасательных службах и новая лексика по
теме). Во-вторых, повторяются и обобщаются пройденные ранее (в 7-8 классах)
лексические единицы. В-третьих, развиваются коммуникативные умения учащихся в
четырех основных видах речевой деятельности (чтении, говорение, аудирование,
письме).
Цель урока: Систематизировать,
расширить и обобщить знания учащихся по теме “Staying Safe”, совершенствовать
коммуникативную компетенцию учащихся и развивать у них метапредметные и межпредметные
навыки. Создавать условия для развития практического владения языком, развития
информационных компетентностей. Познакомиться с Единой государственной системой
предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Задачи урока:
- Образовательный аспект: создавать
условия для развития практического владения языком и применять знания при
выполнении заданий в формате ОГЭ, развития информационных компетентностей
(умение переводить визуальную информацию в вербальную, умение читать с
разными стратегиями – с целью понимания основного содержания, поиска
специфической информации). Систематизировать знания учащихся об аварийно –
спасательных службах России и за рубежом. Совершенствование умения и
навыка устной речи с использованием опор на таблицу, тексты.
- Развивающий аспект: развивать
навык самостоятельного поиска информации и её систематизации с последующим
представлением полученных данных; развитие способности к продуктивным
речевым действиям, развитие внимания, логического мышления, умения
сравнивать и делать выводы, извлечение нужной информации из текста;
формирование критического мышления в условиях фронтальной, парной
групповой и индивидуальной работы.
- Воспитательный аспект: поддержка
мотивации к изучению английского языка; обучение
сотрудничеству, формирование навыков межличностного общения; воспитание
чувства взаимопомощи и поддержки через работу в парах.
Планируемые результаты:
- Вести
комбинированный диалог в стандартных ситуациях официального общения со
службами чрезвычайных ситуаций, соблюдая нормы речевого этикета, принятые
в стране изучаемого языка. Развивать умение речевого взаимодействия;
- Воспринимать
на слух и понимать запрашиваемую информацию в аутентичном тексте,
содержащем как изученные языковые явления, так и некоторое количество
неизученных языковых явлений;
- Читать
и находить нужную информацию в несложных аутентичных текстах, содержащих
некоторое количество неизученных языковых явлений;
- Критически
оценивать найденную в тексте информацию;
- Уметь
применять полученные знания при выполнении заданий в формате ОГЭ
Используемые личностно-ориентированные
технологии: технология развития критического мышления, технология
обучения в сотрудничестве.
Формы организации учебной
деятельности: фронтальная, парная и индивидуальная
работа.
Методы и приемы: наглядные
(демонстрация изображений), частично-поисковый ( работа с текстом, выделение
главной мысли, работа с рабочим листом), проектный метод (домашнее задание
плакат), словесные (инструктаж, учебная беседа, обсуждение).
Оборудование: компьютер,
мультимедийный проектор, видео- и аудиозаписи, презентация к уроку, раздаточный
материал.
Учебно-методический комплекс: УМК
“Английский в фокусе” для 9 классов общеобразовательных учреждений (авторы
О.Подоляко, Ю.Ваулина, Д.Дули, В.Эванс) , 2014 г.
Ход урока
Этап учебного занятия и его задачи
|
Деятельность учителя
|
Деятельность учащихся
|
1. Вводный этап.
1.1. Приветствие.
|
- Good morning, guys.
I am glad to meet you. I hope everybody is ready to work.
|
-Good morning, teacher! We are glad to meet you too.
|
1.2. Стадия вызова.
Формулирование темы урока. Целеполагание.
|
- So look at these toys and pictures in the book. Could you
guess what we are going to talk about?
-You’re right. The aims of the lesson are to learn more about
emergency services in Russia and abroad, improve your listening and speaking
skills, enrich your vocabulary.
|
- I think we’re going to talk about emergency services.
|
I suggest we begin our lesson with the vocabulary task on the
screen. Please, look at the board. You can see the names of some emergency
cases. Try to match them to the pictures to clarify what particular cases
they touch upon.
Look at the picture. Who are these men?
Do you know the synonyms of it?
|
- Fire matches pic.1,...
-gas leakage
-injury, road accident
-road accident
-power cut
-water leakage
-crime
Robbers
Burglars or thieves
|
Let’s train your tongues and read the tongue –twister
The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne
throughout Thursday.
Could you translate it?
Who wants to read it once more? (спросить
2-3 человека)
|
The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne
throughout Thursday.
33 вора взволновали трон на весь четверг
|
2.Учащиеся актуализируют имеющиеся знания по данной теме.
|
- How do you feel when facing any of these cases?
-Yes and confused because sometimes we don’t know what to do. I
hope today we will figure out what to do in such situations.
So you have worksheets.(приложение № 1)
Write down your names there. Open your textbooks and fill in the table on our
topic using the needed information from the ex 1 page 108.
Now let’s check
- What emergency services should you call in case of fire
(crime, bad injury, trouble in mountains or fell into a cave, get caught in
bad weather when sailing.)?
What telephone number should we dial in Great Britain and in
Russia? What number is used across the European Union?
|
I feel scared...
Worried…
- We should call:
Fire Department in case of fire
Police in case of crime
Ambulance in case of bad injury
Mountain Rescue in case of ski accident
Cave Rescue if you fell into the cave
Coastguard if your boat is in trouble
999, 01,02,03
112
|
3.Аудирование
|
Now look through the statements 1-6, ex.2b p.108
What emergency service are they about?
Listen to the dialogue and do the task.
Let’s check.
|
(Coastguard)
1a 2 a 3c 4c 5a 6a
|
4.Физминутка
|
Bingo (приложение №
2). find the words that belong to your group. You may take only
one card and only one by one. Pay attention to the colour of the card. It’s a
hint.
|
(учащиеся подходят к столу учителя и из общего количества всех
карточек забирают те, которые подходят к их случаю)
|
5. Диалог.
|
Now I’m an operator.(одеваю наушники) Answer my questions. You are dialing 999.
-Hello, I’m an operator of the emergency service. What is the
trouble?
Where is the trouble happened?
Where are you located now?
What is the number of the phone you are using?
Please, don’t worry. Help is on the way.
|
(учащиеся отвечают на вопросы учителя по той чрезвычайной
ситуации, которая у них изображена на карточке)
|
6.Развитие навыков перевода визуальной информации в вербальную.
Ролевые игры по теме.
|
You have cards with the situation.(bingo) You should make an
emergency call. One of you is an operator. But, first, please, revise the
phrases from Ex.3 on p.108. You may need them for your dialogues. You may
also look through the sample dialogue below the table. 1 minute
- Are you ready?
- Which emergency service does this case refers to?
- Your dialogue, please. Who’s going to be an operator? (на оператора одеваю наушники и даю карточку
приложение № 3)
- Thank you for your wonderful dialogues!
|
(учащиеся работают в паре воспроизводя
диалог между пострадавшим и чрезвычайной службой)
It refers to ...
Ss act out dialogues. On the topic
(спросить 1-2 пары учащихся)
|
7. Тренировка выполнения заданий в формате ОГЭ
|
Now it’s time to practice your skills of word-formation. Find
task 3 in your worksheets. And make as many compound words as you can.
|
Ambulance boat, Ambulance driver, firefighter, fireman,
firewoman, fire station, fire truck, lifeboat, lifejacket, police car, police
man, police officer, police station, police woman , truck driver
|
Next do the task 4 in your worksheets. You have some words in
the table. Try to form other words from them.
|
Dark-darkness-darken-darkly
Common-commanality-(un)commonly
Operator, operation-operational,operative-operate-operationally,operatively
Organization,organizer-organizational-organize
Cruelty-cruel-cruelly
Friend,friendship-(un)friendly
|
And finally the task 5. Fill in the gaps transforming the words.
Use the words from the table above.
|
Darkness, commonly, operator, organization, cruelty, friendship
|
8. Подведение итогов урока.
|
- We’ve talked a lot about emergency service in the UK and in
Russia today..
And I do hope you’ll find the information from our lesson useful
one day.
-Thank you so much for being extremely enthusiastic today. I
hope you won’t lose your head if you come across similar events in your life.
Could I ask you to evaluate your activity at today’s lesson and mark how well
you know what to do in case of any emergency.
|
|
9.Рефлексия эмоционального состояния учащихся.
|
- And how do you feel about today’s lesson? what have you learnt
today. Let me carry out a brief survey.
S – satisfied
A – awful
F – fantastic
E – enthusiastic
Thank you again!
|
I’m satisfied because I’ve learnt…
I’m fantastic…
|
Домашнее задание.
Выставление оценок.
|
- At home you’ll have to work on Power safety poster project. (правила безопасности пользования электроприборами)
- The marks for the lesson are ...
-I want to present you these heart-shaped stickers as a symbol
of life! Be safe!
- Thank you!
|
|
Приложение № 1
Worksheet.
Name _____________________________________________
1.
Fill in the table:
Cause
of emergency call
|
Emergency
Service*
|
Dial
|
In
Great Britain
|
In
Russia
|
Fire
|
|
|
|
Crime
|
|
|
|
Bad
injury
|
|
|
|
Ski
accident
|
|
|
|
You
fell into the cave
|
|
|
|
A
boat is in trouble
|
|
|
|
2.
Listening
|
True
|
False
|
Not stated
|
1
|
A
|
B
|
C
|
2
|
A
|
B
|
C
|
3
|
A
|
B
|
C
|
4
|
A
|
B
|
C
|
5
|
A
|
B
|
C
|
6
|
A
|
B
|
C
|
POINTS:____________________
3.
Make as many compound words as
you can with the following words.
WORD 1
|
WORD 2
|
COMPOUND WORDS
|
ambulance
fire
life
police
truck
|
boat
car
driver
fighter
jacket
man
officer
station
truck
woman
|
|
POINTS:____________________
4. Fill in the table
Noun
|
Adjective
|
Verb
|
Adverb
|
|
Dark
|
|
|
|
Common
|
|
|
|
|
Operate
|
|
|
|
Organize
|
|
|
Cruel
|
|
|
Friend
____________
|
|
|
|
POINTS:____________________
5. EMERGENCY SERVICES
The
main emergency telephone number in Britain is 999. The number 999 was chosen
because, on the old dial phones, it was considered to be the easiest to dial
in ____________________________ or smoke.
|
DARK
|
The
number 999 calls the fire brigade, the police, the ambulance service, a
coastguard rescue service or a mountain rescue party. The first three
services are the most ___________________________used.
|
COMMON
|
The
procedure is to dial the emergency number (the call is free), to tell
the ________________________ which service is needed and to give the
address or location where help is needed.
|
OPERATE
|
Where
a specialized service is required, the call for help is often made to a
branch of a voluntary __________________________ or charity.
|
ORGANIZE
|
Their
numbers are listed separately in the local telephone directory and include
such bodies as Alcoholics Anonymous, the Society for the prevention of
_______________________to children, etc.
|
CRUEL
|
Children
who feel that they are in danger from adults can now call the fund Childline,
using the number 0800 1111. This fund offers advice and
_____________________in such cases and operates on a regional basis.
|
FRIEND
|
POINTS:____________________
TOTAL: ________________ MARK:________________
Приложение № 2
































































Приложение № 3
Список используемых материалов
1.
Материалы из открытого банка
заданий ЕГЭ с сайта http://ege.fipi.ru/os11/xmodules/qprint/index.php?proj=4B53A6CB75B0B5E1427E596EB4931A2A
2.
Игра «Bingo» с сайта https://en.islcollective.com/english-esl-worksheets/vocabulary/jobs-and-work/emergency-bingo/100090
3.
Слайды презентации к уроку с
сайта https://infourok.ru/urok-po-angliyskomu-yaziku-po-teme-staying-safe-1979553.html