Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Конспекты / Разработка урока на тему "Мағжан Жұмабаев "Мен кім?"

Разработка урока на тему "Мағжан Жұмабаев "Мен кім?"

  • Другое

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақ 11

Сабақ тақырыбы: Мағжан Жұмабаев

«Мен жастарға сенемін!»

Сабақтың мақсаты:

1. ХХ ғасыр қазақ әдебиетінің көрнекті өкілі Мағжан Мұмабаевтің шығармашылығымен тереңірек танысу.

2. Әдеби талдау арқылы оқушылардың тілін дамыту, өз ойларын қазақ тілінде жеткізе білуге дағдыландыру.

3. Эстетикалық тәрбие беру, туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар: Үлестірмелі материал, интерактивті тақта, газет, портреттер, өлеңдер жинағы.

Сабақ түрі: Жаңа тақырыпты таныстыру .

Әдіс-тәсілдер: ішінара ізденістіру амалдары, озық қарқынмен оқыту, ой қозғау, сын тұрғысынан ойлау.

Сабақ барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Келмеген оқушыларды

белгілеу.

Оқытушы: - Сабағымыз қазақ поэзиясында лирикасының сыршылдығымен әдебиет әлеміне өшпес мұра қалдырған ұлы ақын, көсемсөзші, аудармашы Мағжан Жұмабаевқа арналған, сабақтың эпиграфы ретінде Мағжанның «Мен кім?» атты өлеңін алып отырмыз.

Бүгін ұлы ақынның шығармашылығымен тереңірек танысамыз, өлеңдеріне талдау жасап, рецензия жазамыз.

ІІ Үй жұмысын тексеру: Өткен сабақта оқушылар Бұқар Жырау атындағы мұражайда болғаны, Мағжан Жұмабаевтің өмірі және шығармашылығымен танысқаны туралы 3 топқа бөлініп, шығармашылық есеп береді.

1 топ: Газет шығару.

2 топ: Интерактивті тақта қолданып, презентация ретінде есеп беру.

3 топ: Сұхбат ретінде есеп беру.

Кластер жасау.

Оқытушы: - Ал енді осы шығармашылық есептер бойынша кластер жасап көрейік. Әр топ ақылдасып, тақтада кластерді толтырады.


1hello_html_1163b303.gifhello_html_m7eaa7d36.gifhello_html_m2adb138d.gif893- 1938 ақын аудармашы көсемсөзші Медресе Ғалия

Мағжан Жұмабаев

« hello_html_6e5d4079.gifАлаш»

Мәскеу

араб,түрік

hello_html_2d2985a9.gif

Бhello_html_7e0a5019.gifhello_html_m18a9e533.gifhello_html_6aa89c71.gifhello_html_m4226341d.gifатыр Баян

Кластер бойынша 1 оқушы барлығын, біріктіріп, әңгімелейді.

ІІІ Жаңа сабақ.

Оқытушы: Өткен сабақта біздің Бұқар Жырау атындағы әдебиет және өнер мұражайына барып, Мағжан Жұмабаевтің өмірі мен шығармашылығымен танысуға мүмкіндігіміз болды. Ал бүгінгі сабағымызда М.Жұмабаевтің бірнеше өлеңдерін оқып талдаймыз.

ІV Мәтінмен жұмыс « Көкшені күндіз түнде мұнар басқан»

  1. Өлеңді мәнерлеп оқыту.

  2. 3 топқа бөлініп, өлеңді аудару.

  3. Өлеңге жазбаша талдау жасау.

«Көкшені күндіз түні мұнар басқан»

Көкшені күндіз, түнде мұнар басқан,

Қап-қара бұлттарменен құшақтасқан.

Алдында бұйра жалды бөлек тау тұр,

Көкшеге қосылмаққа қойнын ашқан.

Мөп-мөлдір, дөп-дөңгелек көл ортада,

Жел ойнап, ақ бетіне меруерт шашқан.


Талдау

Тақырып: Көкше таулары

Идея: Ақын туған жердің табиғатын сүйсіне суреттейді

Көріктеуіш тәсілдер:

Эпитет- қап-қара бұлттарменен

Ақ бетіне

Мөп-мөлдір, дөп-дөңгелек көл

Бұйра жалменен

Антоним – күндіз- түні

Метафора – жел ойнап

тау құшақтасқан

тау қойнын ашқан

Аллитерация – мөп-мөлдір, дөп-дөңгелек көл ортада

Оқытушы: - Қандай сөздер арқылы ақынның туған жеріне деген сүйіспеншілігін көруге болады?

(- «құшақтасқан», «тау қойнын ашқан», «бұйра жалды»).

- Дұрыс, осы сөздердің қолдануы ақынға таулар жай ғана тау емес, сондай таныс, жақын екенін көрсетеді. Осы өлең арқылы Мағжан Жұмабаевтің табиғат лирикасымен таныстық. Көркем сөзбен табиғаттың сұлулығын көрсете алатын ақынның тағы 1 өлеңімен таныстырғым келеді. Мағжанның балаларға арнап жазған өлеңдері мен өлең-поэмалары мол. «Ақ қала», «Туған жер», «Бесік жыры» т.б. Бүгінгі өлең - «Мен жастарға сенемін».

V Мәтінмен жұмыс «Мен жастарға сенемін!»

  1. Мәнерлеп оқыту.

  2. Бөлініп, аудару

  3. Ауызша талдау жасау

  • Осы өлеңде қандай көріктеуіш тәсілдер бар?

  • Теңеулер – арыстандай, жолбарыстай, қырандай, сүттей, тау суындай.

  • Эпитеттер – жас қырандар, қасиетті тілектер, таза жүректер.

  • Метафора – көздерінде от ойнар, сөзерінде жалын бар.

  • Синоним – от-жалын

V Рецензия жазу.

Оқытушы: - Балалар, 1-ші топ шығарған газетінде бір орын бос, «Мен жастарға сенемін» өлеңінің мәтінің балалар жазды , ал енді осы өлеңнің жанында рецензиясын жазу керек. Рецензияны сендер жазып көріңдер, ең жақсы рецензияны газетке жазып оямыз да колледжде іліп қоямыз.

Өлең қалай аталады?

Авторы кім?

Автор туралы не білесің?

Өлең не туралы? Не айтылады?

Маған ұнады ма? Неге?


Ең жақсы рецензияны таңдау.

Оқытушы:

  • «Мен жастарға сенемін» өлеңінің тақырыбы қандай?

  • Ақын неліктен жастарға сенеді?

  • Жастардан қандай үміт күтеді?

  • Мағжанның тағы қандай өлеңімен таныстық?

  • «Көкшені күндіз-түнде мұнар басқан» өлеңінің тақырыбы қандай?

Рефлексия

Кері байланыс парағы.

  1. Саған сабақ ұнады ма?

  2. Не ұнады?

  3. Сабақта не білдің?

  4. Не қиын болды?

VІІ Бағалау, дәптерлерді жинап алу.

VІІІ Үйге тапсырма «Мен жастарға сенемін » өлеңінің үзіндісін жаттап келу.











Павлодар Химия-механикалық колледжі














Қазақ әдебиеті пәнінен

ашық сабақ әзірлемесі.

Тақырып: Мағжан Жұмабаев

«Мен жастарға сенемін!»







Әзірлеген: оқытушы

Ахмедьянова А.М.







Павлодар 2015 ж.



Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:

Автор
Дата добавления 11.02.2016
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров126
Номер материала ДВ-443000
Получить свидетельство о публикации