Инфоурок Математика КонспектыРазработка урока на тему "Сызықтық функцияның құпиясын ашайық"

Разработка урока на тему "Сызықтық функцияның құпиясын ашайық"

Скачать материал

   6 сынып математика.

Сызықтық функцияның құпияларың ашайық .

Мақсаты:

Білімділіқ: Оқушылардың функция тарауы бойынша алған білімдерін дамыту. Сызықтық функция графигтерінің өзара орналасуының тұжырым шығару.теориялық білімдерін практикада оптимальды қолдана алуы.

 Дамытушылық : Теориялық білімдерін практикада оптимальды қолдана алуы

Тәрбиелік : Ұқыптылық, білімге талпыну, іздену, жұмыскерлік қабілеттерін тереңдету.

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып.

Сабақтың әдістері: Жаңа тақырыпты өз бетімен  түсіну, практикалық сабақ.

Сабақтың көрнекілігі:Презентация, дидактикалық карточкалар.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі: а) түгендеу, сабаққа қызығушылығын тудыру

II.Үй тапсырмасының орындалуын тексеру

 II -1.Өтілген тақырыптарды қайталау:

1. Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады?

2.y = kx + l функциясының графигі қалай салынады

 3.Берілген график бойынша функция теңдеуін құруға болады ма?

4.Берілген график бойынша кестені толтыруға болады ма?

5. Координаталары берілген нүктенің түзуге тиісті екенін қалай тексереміз?

6.1).у=kx (мұндағы k 0-ге тен емес) функциясының графигі қандай сызық?

7. у=kx функциясының графигі  болатын түзудің k бұрыштық коэффициенті  неге тең болуы мұмкін           8. у = l  функциясының қалай аталады? 

II -2.Сызықтык функцияны дәптеріңе теріп жаз

У = -8х+12

 У= 9.6 х

У= 4,2 х -6

 У = 5 х3 +126х

У= 9х+ 12

У= 16: х

У= 5 х3   - 126

У= 45 х2

У= х+4

У= 7 -5,3 х

У = 6,5х2 - 78

У= 9,006 х

У = 0,7

У= 8,009

У = 23\х

 У =х\7,5

II -3.функциясының графигінен k-ның, l-дің мәні нешеге тең?

         У =5х +4,  у= -4\9х -6

         у = 8,9х - 37, У= - х +6

          у= х + 1\3, у=- 45 - 7х

         У = 3\8 + 5х, у = -х

II-4.Графиктері  болатын функцияны формуламен жаз.

III.Жаңа тақырып.

III -1.Әр топқа тапсырма беріледі.

1 топ. Мына кестелерді толтырып ,функциялардың графиктерін бір координаталық жазықтықта салыңдар.

У = -2х -3  ,               у= -2х +1                                       у = - 2х

х

 

 

у

 

 

х

 

 

у

 

 

х

 

 

у

 

 

 

 

 

1.функциялардың  графиктерінің  Ох және Оу  осімен  киылысу нүктелерінің   координаталарын табыңдар.

2.Түзулер  жоғарғы жарты жазықтықта Ох осінің оң бағытымен қандай бұрыш жасайды?

3.Түзулердің әрқайсысының бұрыштық коэффициенті неге тең? Таңбалары қандай?

4.Түзулер өзара қалай орналасады ?

2топ.  Мына кестелерді толтырып функциялардың графиктерін бір координаталық жазықтықта салындар.

У = 4х +1  ,               у= х +1                                        у = 3х + 1

х

 

 

у

 

 

х

 

 

у

 

 

х

 

 

у

 

 

 

 

 

1.функциялардың  графиктерінің  Ох және Оу  осімен  киылысу нүктелерінің  координаталарын табыңдар.

2.Түзулер  жоғарғы жарты жазықтықта Ох осінің оң бағытымен қандай бұрыш жасайды?

3.Түзулердің әрқайсысының бұрыштық коэффициенті неге тең? Таңбалары қандай?

4.Түзулер өзара қалай орналасады ?

3 топ. Мына кестелерді толтырып функциялардың графиктерін бір координаталық жазықтықта салындар.

У = 0,5х +1  ,               у= 6х -4                                        у = 3х -2

х

 

 

у

 

 

х

 

 

у

 

 

х

 

 

у

 

 

 

 

 

1.функциялардың  графиктерінің  Ох және Оу  осімен  киылысу нүктелерінің    координаталарын табыңдар.

2.Түзулер  жоғарғы жарты жазықтықта Ох осінің оң бағытымен қандай бұрыш жасайды?

3.Түзулердің әрқайсысының бұрыштық коэффициенті неге тең? Таңбалары қандай?

4.Түзулер өзара қалай орналасады ?

4 топ . Мыңа  кестелерді толтырып функциялардың графиктерін бір координаталық жазықтықта салындар.

У = 2х -3  ,                 у= 2х +3                                        у = 2х

х

 

 

у

 

 

х

 

 

у

 

 

х

 

 

у

 

 

 

 

 

 

 

1.функциялардың  графиктерінің  Ох және Оу  осімен  киылысу нүктелерінің    координаталарын табыңдар.

2.Түзулер  жоғарғы жарты жазықтықта Ох осінің оң бағытымен қандай бұрыш жасайды?

3.Түзулердің әрқайсысының бұрыштық коэффициенті неге тең? Таңбалары қандай?

4.Түзулер өзара қалай орналасады ?

 III-2 тапсырма. Топ мүшелері тұжырымын  шығарады.

IV. Сабақтың бекіту кезеңі: № 1391

 Ауызша:

Мына функциялардың графиктері өзара қалай орналасқан:

1)     у=x+3 және у=x-3.               2)у=4x+5 және у=7x-3

                 3)у=-6x-4 және у=-5x+2.         4)у=6x-1 және у=6x

4)у=2x+4 және у=0,5x+4

 

3.Тест.

Сәйкестендіру тесті:

I.Бір координаталық жазықтықта орналасқан екі сызықтық функцияның графиктерінің қиылысуы .

1.Егер өзара қиылысатын түзулер болатын   у = kx + l функциясында l –дің мәні бірдей болғанда, түзулердің барлығы да Оу ординаталар осінің бір ғана (0; l ) нүктесінде қиылысады.

II. Бір координаталық жазықтықта орналасқан екі сызықтық функцияның графиктерінің параллель болуы.

2.Егер сызықтық функциялардың графигі болатын түзулердің бұрыштық коэффициенттері әр түрлі (тең емес) болса, онда түзулер қиылысады.

III Бір координаталық жазықтықта орналасқан екі сызықтық функцияның графиктерінің бір нүктеде қиылысуы.

3.Егер сызықтық функциялардың графигі болатын түузулердің бұрыштық коэффициенттері бірдей (тең) болса, онда түзулер параллель болады.

 

Сызықтық функцияның қупияларың қайталайық.

·         Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графиктері  қиылысады?

·         Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графиктері  параллель болады?

·        Қандай жағдайда түзулер ординаталар осіндегі бір ғана нүктеде қиылысады?

 

VСабақты қорытындылау: БББ

VI. Үйге тапсырма беру:  параграф 7.4  VII- ші тарауд ы  қайталау .     № 1392

Бағалау парағы.

№ Аты-жөні

Өткен тақырыпты қайталау.1 сүрақ -1 ұпай

2.Сызықтык функцияны дәптеріңе теріп жаз 1-10 ұпай

3.функциясының графигінен k-ның, l-дің мәні нешеге тең? 1 Ұпай

 

4.топқа тапсырма

1- 5 ұпай

Функциялардың қасиеттеріне сай ажырату. 1- 5Ұпай

5.Тест тапсырмасы 3 ұпай  

Қорытынды баға

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20-25 - ұпай   «5»    15-19  ұпай -  « 4»    10 -14 -  ұпай «3»

6 сынып . математика пәнінің мұғалімі Жайлебаева У.Р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы.

№ Аты-жөні

Өткен тықырыпты қайталау.1сүрақ -1 Ұпай

2.Сызықтык функцияны дәптеріне теріп жаз 1-5 Ұпай

3.функциясының графигінен k-ның, l-дің мәні нешеге тең? 1 Ұпай

 

4.топқа тапсырма

1- 5Ұпай

Функцияларды қасиеттеріне сай ажырату. 1- 5Ұпай

5.Тест тапсырмасы 5Ұпай  

Қорытынды баға

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20-23 - ұпай   «5»    15-19  ұпай  « 4»    10 -14   ұпай «3»

 

У = -8х+12

 У= 9.6 х

У= 4,2 х -6

 У = 5 х3 +126х

У= 9х+ 12

У= 16: х

У= 5 х3   - 126

У= 45 х2

У= х+4

У= 7 -5,3 х

У = 6,5х2 - 78

У= 9,006 х

У = 0,7

У= 8,009

У = 23\х

 У =х\7,5

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока на тему "Сызықтық функцияның құпиясын ашайық""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по охране труда

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
