ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА
Класс
10-А
Дата 09.09.2022 г.
Учитель – Левкович Елена Александровна
ТЕМА: William
Shakespeare and his great play «Romeo and Juliet»
Образовательная цель:
Развивать лексические навыки, навыки чтения и перевода
аутентичного текста с полным пониманием прочитанного,
ввести и закрепить новую лексику;
Развивающая цель:
Создать условия для развития способностей
обучающихся анализировать и делать выводы, умения формулировать свою точку
зрения, осуществлять взаимный контроль;
Воспитательная цель:
Поощрять интерес к познанию в области
общечеловеческой культуры, активность, направленную на решение учебных задач;
воспитывать уважение к культурным ценностям страны изучаемого языка
Предметные результаты:
Самостоятельно ставить новые цели и планировать пути их
достижения, употреблять в устной речи новые лексические единицы, речевые и
грамматические структуры по теме урока, правильно их переводить, учитывая
основные виды перевода;
Тип урока: урок изучения
нового материала (открытия новых
знаний)
Оборудование: Мультимедийная доска,
компьютерная презентация, раздаточный материал
Ход урока:
I. Вступительная часть. 1 – мин.
Greetings.
Т. Good morning!
P. Good morning!
T. Nice to meet you!
P. We are glad to see you too!
T. Sit down please.
II. Постановка целей урока. 1
– мин.
T. Today at the lesson we will start working
with the extract from Shakespeare’s play «Romeo and Juliet», develop your
lexical and reading skills, understanding the authentic text & translate
the extract. We will make some exercises to fix the material.
III. Этап актуализации знаний. 6 – мин.
Aim: To motivate the pupils to recollect previous
knowledge.
T. Look at the title of the lesson and suggest
what you think it will be about?
P1,2,3. The lesson will be about Shakespeare’
s «Romeo and Juliet» T. Well, now watch the presentation.
T. Tell me please,how do you think what will
you learn by the end of the lesson?
P1. By the end of the lesson we will learn the
new facts about William Shakespeare and his great play «Romeo and Juliet». P2.
By the end of the lesson we will learn more things about the characters of the
play. P3. By the end of the lesson we will get to know new lexic on the
topic.
IV. Этап введения новой лексики. 12-
мин. Aim: To present new vocabulary.
T. Read “Check these words” box and
find and explain unknown words.
T. prejudice P1.
means preconceived opinion or bias, against or in favor of, a person or thing.
T. timid P2.
easily frightened; not bold; fearful; shy
T. overstep P3.
go beyond
T.envious
P4. jealous
T. Compose a sentence with as many new words
as possible in your notebooks.
Т. Exchange your notebooks & check your
neighbour’s work.
V Этап развития навыков чтения. 12-мин.
Aim: To read for specific information, to identify
the author's purpose. T. Take handouts. Read the text and find out:
What is the main idea of the extract?
Who are the main characters?
P1. This is a kind of short analysis of the
story.
P2.Romeo Montaque and Juliet Capulet are the
main characters of the play.
VI. Этап развития навыков говорения 10 – мин. Aim: To practise new vocabulary and
express an opinion T. Listen and read the text. Agree or disagree with
me:
- The young
lovers, Romeo and Juliet, are of two noble Spain families: Juliet was a
Capulet, Romeo — a Montague. - Romeo saw Juliet for the first time at a ball
in the Montagues' house..
- It was at this
ball that Romeo and Juliet met for the last time.
- Romeo calls
Juliet to her window.
- True love has
taught her to look upon "Romeo as the man to whom she is ready to give her
hand. T. Let’s make a snowball
VII. Подведение итогов, оценивание. 2-мин.
T. What have you learned about William
Shakespeare and his great play «Romeo and Juliet» by the end of the lesson.
P1. By the end of the lesson I have learned that …
P2. I want to say that …
T. You worked hard at the lesson. You had some
mistakes in your pronunciation. Be very attentive to the word order in the
sentences.
VIII. Домашнее задание 1- мин.
Give the literary translation of Romeo’s or Juliet’s
monologue or learn it by heart.