ПӘН: ҚАЗАҚ ТІЛІ
|
МЕКТЕП: НЗМ
|
КҮНІ: 15.04.2015
|
МҰҒАЛІМ:
Абилхамитова
Р.К.
|
СЫНЫП: 6 (с, д)
|
ОҚУШЫ САНЫ:
|
КЕЛМЕГЕНДЕР:
|
Сабақтың
тақырыбы:
Үстеуден өткенді қайталау. Қалыптастырушы жұмыс
|
Алдыңғы
меңгерілген білім
|
Үстеу
туралы түсініктері бар
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақта
орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту
ресурстары
|
|
|
Оқыту
ресурстары
|
Қызығушылықты ояту
10
мин
|
Үстеу тақырыбын қайталау
мақсатында оқушылармен «Лото» ойынын ойнату.
|
|
Мағынасын
ашу
кезеңі
20мин
15мин
10мин
20
мин
5
мин
|
Айтылым. [6]
ЖЖ. «Ұлттық ойындар» тақырыбына
берілген суреттер бойынша оқушыларды сөйлету.
Қалыптастырушы жұмыс.
Тыңдалым. [6]
Асық-балаларға арналған қазақтың
ұлттық ойыны. Асық –ойын сүйегі. Қойдың асықты жілігінен алынған жұмыр сүйек.
Оны тұзды суға қайнатып алады да, кептіреді.
Сақа –атуға арналған асық. Ол
басқалардан ірісі, салмақтысы.
Ойын ережесі: Диаметрі 1-2 метр
шеңбер сызылады. Шеңберден арақашықтығы 4 метр көмбе сызылады. Ату кезегі
сақа иіру арқылы анықталады. Асықты иіргенде алшы, тәйкі, бүк, шік болып
түседі. Ойынның мақсаты – барлық асықты шеңберден шығару.
«Үш табан» ойыны. Табан – асық
иіруші ойыншының табанының ұзындығы. Бұл ойынның мақсаты – асықты көмбе
сызығынан үш табан қашықтыққа атып түсіру. Жеңу үшін барлық асықты атып түсіру
керек. Асық – ептілікке, мергендікке, тіл табысуға үйретеді.
Тыңдалым бойынша тапсырма:
1. Асық
дегеніміз не?
А. қойдың ортан
жілігінен алынған үшкір сүйек
В. қойдың жамбас
жілігінен алынған сопақ сүйек
С. қойдың
асықты жілігінен алынған жұмыр сүйек
Д. қойдың кәрі
жілігінен алынған ұзын сүйек
2. Сақа не үшін
керек?
А. сызу үшін
керек
В. ату үшін
керек
С. тебу үшін керек
Д. кесу үшін
керек
3. Ойынның
мақсаты не?
А. барлық асықты
көкке лақтыру
В. барлық
асықты қаз-қатар тізіп қою
С. барлық
асықты шеңберден шығару
Д. барлық асықты
балаларға тарату
4. «Үш
табан» ойынының мақсаты не?
А. асық
иіруші ойыншының табанының ұзындығы
В. табанмен ойын
ойнайтын орынды өлшеу
С. көмбе
сызығынан үш табан қашықтыққа атып түсіру
Д. асықтарды
бірінің үстіне бірін үйіп қою
5. Асық ойыны
балаларды неге үйретеді?
А. жүйріктікке,
жылдамдыққа, қулыққа
В. ептілікке,
мергендікке, тіл табысуға
С. алдауға,
секіруге, жүгіруге
Д. шапшаңдыққа,
сөйлеуге, жинақылыққа
6. Ату
кезегі қалай анықталады?
А. асықтарды
санау арқылы анықталады
В. бойларын
өлшеу арқылы анықталады
С. жүгіріп
жарысу арқылы анықталады
Д. сақа
иіру арқылы анықталады
Оқылым [6]
Сөйлемдердегі үстеулерді тауып, сұрағын, мағыналық
түрін жаз.
1.
Қожа сөмкеге бақаны лезде салды. (қалай? сын - бейне)
2. Қожа сөмкеге бақаны қасақана салды. (не мақсатпен? мақсат үстеуі)
3. Қожа сөмкеге бақаны салып, кейін кетті. (қайда? мекен үстеуі)
4. Қожа сөмкеге бақаны таңертең салды. (қашан? мезгіл үстеуі)
5. Қожа сөмкеге бақаны онша қорықпай салды. (қаншалықты? мөлшер үстеуі)
6. Қожа сөмкеге бақаны аса сақтықпен салды. (қандай? күшейткіш)
Жазылым
[6]
Қазақтың ұлттық
салт-дәстүрінің бірі – «Тұсау кесер» рәсімі туралы жаз.
/50-60 сөз/
Қолданылатын
сөздер мен сөз тіркестері: жүре бастағанда, сыйлы адам, ала
жіп, адал, әділ, жетектеп жүргізу, бата-тілек, ата-анасы, той, сыйлық
Рефлексия
Мен үйрендім
Маған ұнады
Қиындық туғызды
|
|
|
Дифференциациялап
оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін
қалай тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-ны
қолдану
Құндылықтармен байланыс
|
Жұптар бірі-біріне қолдау көрсетеді
Нәтижені саралау. Қабілеті жоғары
оқушыға қосымша тапсырма алады.
Ерекше дарынды
баланы сабақ басында бағалаушы ретінде тағайындап, баға береді.
Белсенділігі төмен:Егер
топ ішінде талқылауға ынтасы жоқ бала болса, ол оқушы суреттер салуға
көмектеседі
|
Әр топ өз ішінде ерекше көзге
түскендер мен белсенділік танытпағандарды ескере отырып, өздеріне смайлик
арқылы баға береді.
|
Топпен жұмыс істеу дағдылары.
(бір-біріне құрмет)
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы
болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп
оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым
ба? Мен жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен?
|
Төменде
берілген бос орынды
өз сабағыңызға
рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға
қатысты деген
сол жақта
келтірілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Ең
жақсы
өткен
екі
дүниені
атап
көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге
қатысты)
1:
2:
Қандай
екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және
үйренуге қатысты)
1:
2:
Осы сабақтың барысында мүмкін барлық
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы
қандай ақпаратты білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Қыз қуу»
Сұхбатқа қажетті сөздер: ұлттық ойын, қыз
бен жігіт, жарыс, ат, жетіп алу, жете алмау, қамшы, сабау, бетінен сүю
«Көкпар»
Сұхбатқа қажетті сөздер: ұлттық ойын, екі
команда, ат, мықты жігіттер, тартыс, жеңімпаз
«
Қазақ күресі»
Сұхбатқа қажетті сөздер: ұлттық ойын,
шапан, жекпе-жек, күшті жігіттер, кілем, төреші, жүлде
«Арқан
тарту»
Сұхбатқа қажетті сөздер: ұлттық ойын, жарыс,
екі топ, төреші, екі жаққа тарту, жеңімпаз
«Тоғызқұмалақ»
Сұхбатқа қажетті сөздер: ұлттық ойын,
үстел ойыны, ойын тастары, санауға жетік, ойлау қабілеті
Қалыптастырушы
жұмыс.
Өткізілген
уақыты: _____________________
Оқушының
аты-жөні:______________________________________________
Тыңдалым [6]
2. Асық
дегеніміз не?
А. қойдың ортан
жілігінен алынған үшкір сүйек
В. қойдың жамбас
жілігінен алынған сопақ сүйек
С. қойдың асықты
жілігінен алынған жұмыр сүйек
Д. қойдың кәрі
жілігінен алынған ұзын сүйек
2. Сақа не үшін
керек?
А. сызу үшін керек
В. ату үшін керек
С. тебу үшін керек
Д. кесу үшін керек
3. Ойынның мақсаты
не?
А. барлық асықты
көкке лақтыру
В. барлық асықты
қаз-қатар тізіп қою
С. барлық асықты шеңберден
шығару
Д. барлық асықты
балаларға тарату
4. «Үш
табан» ойынының мақсаты не?
А. асық
иіруші ойыншының табанының ұзындығы
В. табанмен ойын
ойнайтын орынды өлшеу
С. көмбе
сызығынан үш табан қашықтыққа атып түсіру
Д. асықтарды
бірінің үстіне бірін үйіп қою
5. Асық ойыны
балаларды неге үйретеді?
А. жүйріктікке,
жылдамдыққа, қулыққа
В. ептілікке,
мергендікке, тіл табысуға
С. алдауға,
секіруге, жүгіруге
Д. шапшаңдыққа,
сөйлеуге, жинақылыққа
6. Ату
кезегі қалай анықталады?
А. асықтарды санау
арқылы анықталады
В. бойларын өлшеу
арқылы анықталады
С. жүгіріп жарысу
арқылы анықталады
Д. сақа иіру
арқылы анықталады
Оқылым [6]
Сөйлемдердегі
үстеулерді тауып, сұрағын, мағыналық түрін жаз.
1.
Қожа сөмкеге бақаны лезде салды. ___________________________________
2. Қожа сөмкеге
бақаны қасақана салды. ________________________________
3 Қожа сөмкеге
бақаны салып, кейін кетті.______________________________
4. Қожа сөмкеге бақаны таңертең салды.________________________________
5. Қожа сөмкеге
бақаны онша қорықпай салды. __________________________
6. Қожа сөмкеге
бақаны аса сақтықпен салды. ___________________________
Жазылым [6]
Қазақтың ұлттық
салт-дәстүрінің бірі – «Тұсау кесер» рәсімі туралы жаз.
/50-60 сөз/
Қолданылатын
сөздер мен сөз тіркестері: жүре бастағанда, сыйлы адам, ала жіп,
адал, әділ, жетектеп жүргізу, бата-тілек, ата-анасы, той, сыйлық
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
дағдылар
|
критерийлер
|
балл
|
Алғаны
|
Тыңдалым
|
Алты
сұраққа жауап бере алды
|
6
|
|
Оқылым
|
Берілген
сөйлемдердегі үстеулерді таба алды
|
6
|
|
Жазылым
|
Тақырыпты
аша алды
|
2
|
|
Берілген
сөздерді жүйелі түрде қолдана алды
|
2
|
|
Пунктуациялық
сауаттылық сақталған.
|
2
|
|
Айтылым
|
Күнделікті
және берілген сөздерді қолданып, сұхбат құрай алды
|
2
|
|
Өз
ойын еркін жеткізе алды.
|
2
|
|
Берілген
ойынның ерекшелігін аша алды
|
2
|
|
Жалпы алған
ұпайлар саны:
|
24
|
|
Критерии бойынша балдар
|
0-12
|
13-17
|
18-21
|
22-24
|
Пайыздық көрсеткіштер
|
0-50 %
|
51-74 %
|
75 - 89%
|
90- 100%
|
5 балдық бағалау
|
2
|
3
|
4
|
5
|
Оқушының алған
бағасы: _________________________