План
урока по английскому языку для 9 класса
по теме «The Flame оf the Great Victory».
Цель урока: воспитание чувства патриотизма у обучающихся на уроках английского
языка, развитие коммуникативных навыков говорения и развитие критического мышления
через проблемное изложение материала.
Задачи урока
1) Образовательные:
- использовать в речи лексику, связанную с темой «День
Памяти».
- способствовать овладению новой лексикой по теме.
- способствовать формированию умения монологического
высказывания.
2) Развивающие:
- развивать навыки чтения с полным пониманием.
- развивать умение организовывать информацию по теме.
- развивать умение представлять родную культуру на
иностранном языке.
3) Воспитательные:
- воспитывать уважение к родной культуре.
- развивать стремление к овладению основами мировой
культуры средствами иностранного языка.
Планируемые результаты:
1. Предметные:
Формирование дружелюбного и толерантного отношения к ценностям
своей страны.
Формирование и совершенствование иноязычной коммуникативной
компетенции.
2. Личностные:
Воспитание качеств гражданина, патриота.
Развитие национального самосознания.
3. Метапредметные
А)Регулятивные:
- формирование умений планирования и регуляции своей
деятельности.
Б)Познавательные:
- совершенствование умений извлекать информацию,
перерабатывать её, анализировать.
В)Коммуникативные:
- формирование коммуникативной компетентности в общении и
сотрудничестве со сверстниками, умения осознанно использовать речевые средства
в соответствии с задачей коммуникации для выражения своих мыслей.
Тип урока: комбинированный
урок
Формы работы: индивидуальная,
фронтальная, групповая.
Наглядность
и оборудование: компьютер, карточки с текстом, карточки с
заданиями.
Ход
урока.
1. Орг. момент:
Good morning. I am glad to see you. How are
you? Are you ready for the lesson?
2. Мотивация учебной деятельности.
Look at the board and read this quotation. What does it mean to you?
“ War does not
determine who is right-only who is left” /Bertrand Russell/
What do you think it means? (отвечают на вопросы,
рассуждают).
What is the special day when we remember war veterans? When is Victory day?
Why is it a big
holiday in our country?
Is it an important
date for the people of our region? Why?( учащиеся отвечают
на вопрос).
а) Well I want you
to fill in the Word web. Which words are associated with this holiday?
Дети называют слова, на доске и в тетрадях
заполняется схема (список слов примерный).
Nouns
Verbs
Adjectives
3. Этап
актуализации знаний. Do the matching task so that
to have right war facts:
1)
1941- a) Victory day
2)
1941-1945 b) Stalingrad battle
3) September, 8 1941-January, 27
1944 c) the Great Patriotic War
4) July, 17 1942- February, 2
1943 d) Leningrad blockade
5) May,
9 e) the beginning of the
Great Patriotic
4. Актуализация знаний лексических единиц.
Special, the Great Patriotic War, Soviet Union, school
ball, die, are held in honour, parade, great-grandchildren.
5. Этап применение знаний и умений в
новой ситуации. Совершенствование навыка изучающего чтения.
а) «Работа c текстом Victory Day».(Структура «До
и После»).
Victory Day
The 9th of May is
a special day
for all Russian people. This is Victory Day. This is the day when the Great Patriotic War finished (this is how they call in Russia the World War II).
For the Soviet Union, the war
started on the 22nd of June 1941. A day before, on the 21st of June, in all
schools of the country there was a party - the last school ball. Girls and boys had just finished school. They were dancing, dreaming of
the future and did not know that the following day, they would go to war and
never come home again.
For the Soviet Union the war
lasted for 4 years. It was a very hard time for everyone. In many cities
and villages there was starvation. Millions of Soviet soldiers died in this war. But
they won and
became heroes to every Russian person.
Since then more than 70
years have passed. But Russian people do not forget their heroes. In every city concerts are held in honour of
the Great Patriotic War. In Moscow in the Red Square you can see a big parade. Grandchildren
and great-grandchildren thank veterans for freedom.
Statements
|
Before
|
After
|
T
|
F
|
T
|
F
|
The
9th of May is a special day for all Russian people
|
|
|
|
|
For the Soviet
Union, the war started on the 21st of June 1941.
|
|
|
|
|
For
the Soviet Union the war lasted for 4 years.
|
|
|
|
|
Millions
of German soldiers died in this war.
|
|
|
|
|
Grandchildren
and great - grandchildren thank veterans for freedom
|
|
|
|
|
b) Find English equivalents to the Russian words:
Особый, Великая Отечественная война, Вторая мировая
война, Советский союз, Школьный бал, Юноша, Погибнуть, Победить, Забывать, Проводиться, В честь, Парад, Правнуки
6. Динамическая
пауза (исполняется песня «Катюша» на английском языке).
Учащиеся
прослушивают английскую версию известной песни, работают с текстом, поют ее.
Выдается
распечатка слов песни «Katyusha»
Воспроизводится
песня со словами, а затем фонограмма
http://www.youtube.com/watch?v=WDyFJaPudoY
Текст песни
Apple trees and
pear trees were a flower,
River mist was
rising all around.
Young Katyusha
went strolling by the hour
On the steep
banks,
O’er the rocky
ground.
By the river’s
bank she sang a love song
Of her hero in a
distant land.
Of the one she’d
dearly loved for so long,
Holding tight his
letters in her hand.
Oh, my song, song
of a maiden’s true love,
To my dear one
travel with the sun.
To the one who
Katyusha loves so,
Bring my greetings
to him, one by one.
Let him know that
I am true and faithful,
Let him hear the
love song that I send.
Tell him as he
defends our home that grateful,
True Katyusha our
love will defend.
Apple trees and
pear trees were a flower,
River mist was
rising all around.
Young Katyusha
went strolling by the hour
On the steep
banks,
O’er the rocky ground.
7. Этап закрепления лексического материала.
Fill
the missing words in the table:
noun
|
adjective
|
verb
|
peace
|
|
-
|
|
|
defend
|
fight
|
|
|
|
memorable
|
|
|
|
honour
|
|
glorious
|
|
tragedy
|
|
-
|
|
heroic
|
-
|
8.Творческое
применение и добывание знаний в новой ситуации (проблемное задание).
9. Speaking.
Обобщение и систематизация знаний.
Развитие
навыков устной речи.
Role play
(ролевая игра). Работа в парах. Now
work in pairs and make up your own dialogues. Read your role card attentively,
don’t forget to use the material of today’s lesson.
Student
1
You have come to
Russia from England. Today is Victory Day. You have learned about World War
II at school, but you know nothing about the Great Patriotic War. You are
surprised to see that Victory Day is a really great holiday here. You want to
learn about this day as much as possible.
|
Student
2
You live in
Russia. Today is Victory day. Your friend from England doesn’t know anything
about the history and traditions of celebrating this holiday. Answer his/her
questions; tell him/her about the Great Patriotic War.
|
10. Рефлексия учебной деятельности на уроке. (синквейн по теме).
1. Victory Day
2. Great, powerful
3. Fight, Defend, Cry
4. «Hope for the best, but prepare for the
worst."
5. Motherland
11. Подведение итогов. Оценивание.
12. Домашнее задание: Напишите
письмо другу по переписке о том, как отмечался День Победы в этом году в вашем
крае. Объясните, почему этот праздник является всенародным в нашей стране.