Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Конспекты / Разработка урока по алгебре на тему: "ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ӨРНЕКТЕРДІ ТҮРЛЕНДІРУ және ТЕҢБЕ-ТЕҢДІКТІ ДӘЛЕЛДЕУ"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Разработка урока по алгебре на тему: "ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ӨРНЕКТЕРДІ ТҮРЛЕНДІРУ және ТЕҢБЕ-ТЕҢДІКТІ ДӘЛЕЛДЕУ"

библиотека
материалов

АЛГЕБРА 9 сынып hello_html_m6a3fae33.jpg

Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді

түрлендіру және теңбе-теңдікті дәлелдеу

  • Сабақтың мақсаты:

Білімділік: 1.Оқушыларға есептер шығаруда, өрнектерді ықшамдауда негізгі тригонометриялық теңбе-теңдікті қолдана білуге үйрету;

2.Оқушылардың өтілген тақырыптардан алған білімдерін тиянақтап, оны еске түсіру.

Дамытушылық: Оқушылардың білімге деген құштарлықтарын арттыру, тригонометриялық өрнектерді есептеу арқылы ой-өрістерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу;

  • Сабақтың түрі: «Математикалық ралли» танымдық ойын-сабақ

және «Миллионды кім алады?» тест-ойын;

  • Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, компьютер, проектор, түрлі-түсті слайдтар, ойын-сабаққа қажетті машиналар, презентация, «Миллионды кім алады?» ойын-тест

  • Сабақтың кезеңдері:

  1. Тренинг;

  2. Біліктілік;

  3. Жаңа сабақ;

  4. Тақтамен жұмыс;

  5. «Миллионды кім алады?»

  6. Ойлау

  • Сабақтың жоспары:

  • 1-кезең. «Айналамен танысу».

  • 2-кезең. «Жарыс картасын құру».

  • 3-кезең. «Аялдама».

  • 4-кезең. «Қиылыстардағы жарыс».

  • 5-кезең. «Кездейсоқ аялдама- апат».

  • 6-кезең. «Мәре».

  • 7-кезең. «Қорытынды».

Ойын карталары: Көк – 2 ұпай, Күлгін – 3 ұпай, Жасыл – 4 ұпай, Қызыл – 5 ұпай, және сары - айып картасы.

  • Сабақтың барысы:

  • 1. Ұйымдастыру. Кабинеттің ашық сабақ өткізуге лайықты болуына, сынып оқушыларының түгелдігіне және сабаққа дайындығына көз жеткіземіз.

  • 2. Тренинг.

«Айналамен танысу»

Үй тапсырмасын тексеру мақсатында бірнеше сұрақтарға жауап алу. Жауаптары анимация арқылы жасырылған слайд –тест, компьютерден проектор көмегімен экран-тақтадан көрсету. Дұрыс жауап берген оқушыларға ұпай беріледі.

  1. Тригонометриялық функциялалардың қандай қасиеттерін білесіңдер?

Таңба ережелері, жұп-тақтығы, периодтылығы

2) Қандай тригонометриялық формулаларды білесіңдер?

Келтіру формулалары, негізгі теңбе-теңдіктер, қосу формулалары, қос бұрыштың формулалары және жарты бұрыштың формулалары.

  1. Бір радиандык бұрыш деп . . . тен болатын доғамен керілген центрлік бұрышты атайды.

А) шеңбер ұзындығына; В) диаметр ұзындығына; С)хорда ұзындығына;

Д) радиус ұзындығына;

4) Координаталар бас нүктесі мен шеңбердің нүктесін қосатын векторды қалай атайды?

А) радиус-вектор; В) ортогональ-вектор; С) координат-вектор; Д) бұрыштық-вектор

5) Өрнектердің кайсысының мағынасы жоқ?

A) ctg 180o; B) cos 180o; C) sin 180o; D) tg 180o;

6) Төмендегі бұрыштардың қайсысы ІІІ ширекте жатады?

A) – 185o; B) 380o; C) - 40o; D) 235o;


  1. «Біліктілік»

Жарыс картасын құру.

Өткен тақырыпты тексеру мақсатында бірнеше сұрақтарға жауап алу. Жауаптары анимация арқылы жасырылған кесте – слайд және слайд –тест, компьютерден проектор көмегімен экран-тақтадан көрсету. Дұрыс жауап берген оқушыларға ұпай беріледі.


  1. Мына өрнектерді өз бағандарына жаз.

    9200 бұрышы қай ширекте?

    12400 бұрышы қай ширекте?

    72850 бұрышы қай ширекте?

    ІІІ

    ІІ

    І

  2. Мына өрнектерді өз бағандарына жаз.

sin(-500)өрнегінің таңбасы

сtg 2400 өрнегінің таңбасы

Сos12500 өрнегінің таңбасы

-

+

-

3) ҚАНДАЙ ФОРМУЛА ҚОЛДАНЫЛҒАН?

hello_html_m27f3d73f.gif

А) Қосу формуласы; B)келтіру формуласы; C)Негізгі тепе-теңдік;

D)Азайту формуласы

4) Қандай тригонометриялық формула?

hello_html_m191de4fe.gif

А) Қосу формуласы; B)келтіру формуласы; C)Негізгі тепе-теңдік;

D)Азайту формуласы


  1. Аялдама.

Жаңа – сабақ

Жаңа сабақты компьтерден проектор көмегімен экран-тақтадан слайдтар арқылы көрсетіп – түсіндіру. Анимациялық түрлендірулер пайдалану.

Негізгі тригонометриялық теңбе- теңдіктер

hello_html_m191de4fe.gif; hello_html_317e7a29.gif; tg ctg = 1


hello_html_6d4ed277.gif; hello_html_m3694cf8.gif


1 мысал: sincos2(1+tg2) + cossin2(1+ctg2) өрнегін ықшамдайық

sincos2(1+tg2) + cossin2(1+ctg2) =sincos2(1/cos2)+cossin2(1/sin2)=sin+cos


2-мысал: 2(sin6+cos6) – 3(sin4+cos4) өрнегін ықшамдайық

  1. формуланы квадраттау арқылы түрлендіреміз

1=(cos2 + sin2)2 = cos4 +2cos2 sin2+ sin4

Осыдан: cos6 +sin6= (cos2)3 + (sin2)3 = (cos2 + sin2)(cos4 - cos2 sin2+ +sin4) = cos4 - cos2 sin2+ sin4 =1 - 2cos2 sin2 - cos2 sin2= 1 - 3cos2 sin2

Онда берілген өрнекті былай түрлендіреміз:
2(sin6+cos6) – 3(sin4+cos4) =
=2(
1 - 3cos2 sin2) – 3(1 - 2cos2 sin2) = =2 - 6cos2 sin2 - 3 + 6cos2 sin2 = - 1


  1. Кездейсоқ апат.

Тақтамен жұмыс:

422, №423 есептерді интерактивті тақтаға және негізгі тақтаға шығару арқылы;

Есептерді дұрыс шығарған, өрнектерді ықшамдауды орындаған оқушыларға сәйкесінше ұпайлары беріледі.

  1. Қиылыстардағы жарыс:

«Миллионды кім алады?» тест-ойыны. biglogo

Өткен тараулардан білімдерін тексеру мақсатында «Миллионды кім алады?» ойынының желісін пайдаланып, тест сұрақтарын беру

Жауаптары анимация арқылы жасырылған слайд –тест, компьютерден проектор көмегімен экран-тақтадан көрсету. Дұрыс жауап берген оқушыларға ұпай беріледі.

1-сұрақ. Мүшелерін нөмірлеп шығуға болатын шексіз сандар жиыны калай аталады? (сан тізбегі)

2- сұрақ. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы

(an = a 1+ d(n-1);)

3-сұрақ. Арифметикалық прогрессияның n мүшесінің қосындысының формуласы: ( S = hello_html_5e0e00e3.gif;)

4- сұрақ. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы

hello_html_m462ad022.gif;)

5 – сұрақ. Геометриялық прогрессияның n мүшесінің қосындысының формуласы: (hello_html_18e78c11.gif;)

6-сұрақ. Тізбектің кез келген мүшесін (белгілі нөмірден бастап) алдыңғы мүшелері арқылы анықтайтын тәсілді қалай атайды? (Рекуренттік)


  1. Мәре.

Оқушыларды бағалау.

Ойын барысында жинаған карталары бойынша бағаларын анықтау.

Үйге тапсырма: оқулықтан №424 есепті шығарып келу, және

«Тригонометрияның даму тарихы» туралы реферат жазу.


  1. Ойлау.

Қорытындылау.

Сабаққа жақсы қатысып, мейлінше көп карта жинаған оқушыларды марапаттау рәсімі ретінде, сыйлыққа ойыншық машиналар беру.



hello_html_m4a84daa3.jpg


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 05.11.2015
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров378
Номер материала ДВ-127043
Получить свидетельство о публикации