Разработка урока в 7 классе по английскому языку
учителя английского
языка
I кв. категории Шарафиевой Г.И.
МБОУ
“Большеатнинская СОШ”
Атнинского
муниципального района
Республики
Татарстан
Тема: «Здоровый образ жизни. Витамины»
Цель
урока: Формирование глобального
подхода к проблеме здоровья в общем и к своему здоровью в частности.
Задачи урока:
Образовательные:
1. Обучать вести разговор
в рамках изучаемой темы, расспросить собеседника, ответить на его вопросы,
высказать свое мнение.
2. Обеспечить тренировку
лексического материала в речевых упражнениях.
3. Формировать умение
осуществлять поиск необходимой информации при чтении.
4. Развивать навыки
работы в команде
Развивающие:
1. Способствовать развитию
мышления, догадки учащихся.
2. Способствовать развитию
умений спонтанного говорения.
3. Развитие творческих
способностей учащихся.
4. Способствовать умению
анализировать.
Воспитательные:
1. Способствовать
повышению мотивации к изучению иностранного языка.
2. Способствовать
созданию условий для коммуникации и работы в команде.
3.
Средствами английского языка формировать у обучающихся понимание значимости
здоровья.
Вид урока: комбинированный
Методы и приемы: парная работа, индивидуальная , групповая работа.
Оснащение урока: учебник «Enjoy English» авторы М.З.Биболетова,
О.А.Денисенко, Н.Н. Трубанева, проектор, экран, презентация, колонки,
компьютер, менеджмент, раздаточный материал.
Ход
урока
I. Организационный этап.
T.-It’s time to say “Hello”
P.- It’s time to say
“Hello”(3 раза)
- And start our lesson.
T- I am very glad to see
you.
P. We are glad to see you
too.
T. Smile to your shoulder
partners, then smile to your face partners. Excellent. Take your seats.
II. Речевая
зарядка.(беседа с дежурным «Number Up»).
T. So, let’s play our game
«Number Up». Today magic number is 3. The 1st student starts
counting. The 3d student, who gets magic number 3 should stand up and tell
today’s date, then the student, who gets number 6 should tell the day of the
week, the 9th student –who is absent and the 12th
st.-today’s weather.
II. Постановка проблемы
T. So, students look at
the blackboard.
-What do you see here?(Letters of
the ABC)
- How are these letters connected
with health? (They are vitamins).
-Why do we need them?(to be
healthy)
-What are we going to do in our
lesson?(to speak, read, express opinions)
IV. Этап повторения изученного материала.
-Vitamins help us to be healthy
and keep fit. What else help us to keep fit? “Stir the Class” (students
write other variants which help to keep fit).
Возможные варианты:
-going in for sports;
-attending a sports club;
-doing exercises at home;
-running every day;
-doing aerobics;
-eating fruits;
-keeping a diet.
V. Этап изучения нового учебного материала . Развитие навыков чтения
с извлечением необходимой информации. (Структура «A/R Guide»).
T. What do you know about
vitamins? Raise up your hands. (Ответы учащихся). Now we will check your knowledge about vitamins. Take
these cards and tick True or False in the column BEFORE according
to your knowledge. 1minute for this task. Well done.
Before
|
Statements
|
After
|
|
1. Vitamins make people healthy.
|
|
|
2. We get vitamins doing sports.
|
|
|
3. People don’t need vitamin C.
|
|
|
4. If you want to be
healthy you should eat less fruit and vegetables.
|
|
|
5. There are about ten
vitamins extremely necessary for the people.
|
|
T. And now read the text
about vitamins (ex.36, p.109.) and underline unknown words. Let’s match
the words and their definitions:
•
1) need a)болезни
•
2)
responsible b) отсутствие
•
3)
human c) овощ
•
4) major d) черная смородина
•
5)
vegetable e)главный
•
6) lack
of f) земляника
•
7) illnesses g)ответственный
•
8) the nervous system h) кости
•
9) black
currants i)человеческий
•
10)
strawberries j) кожа
•
11)
bones k)нуждаться
•
12)
skin l) нервная система
T. And now read the
statements in the table once more. If you agree with these statements - tick True,
if not – tick False in the column AFTER. Compare your answers
according to the text. Have your opinions changed?- Who has the same answers in
both columns – “Take off” (Структура “Take off/
Touch down”).
VI.
Физкультминутка.
VIII. Выполнение
послетекстовых заданий.
- Speaking.
T. And now take your “Clock-Buddies” and find your partners
at 12 o’clock. Your task is to discuss the following questions using the
structure “Timed Pair Share”. One minute for each partner. The student
whose hair is longer starts the conversation.
•
What are the vitamins?
•
Why do people need them?
•
What should people eat to be healthy?
- Writing. Групповая работа на карточках.
T. On your tables you can see a card. Your task is to complete it
using “Think-Write-Round-Robin.”(1 minute).
Complete
the sentences:
|
1. In Latin
"vita" means...
2. There are
lots of vitamins in ...
3. You can hardly
find any useful vitamins in ……
4. Vitamins
are usually named by ……
5. People
need vitamins to be ……….
|
IX. Этап
закрепления учебного материала. Рефлексия. Проектная работа. Структура “Talking Mat”. (Цель: Цель: умение анализировать, обобщать, сравнивать
и соотносить полученные знания. Учитель задает тему «Healthy life» для обсуждения и
время для размышления.)
T. Please, write down as many words or phrases about the theme. Do it in your groups.2 minutes. Ok. Move and
work on the other Talking Mat. 1 minute. Thanks. Please, represent your Talking Mat. 2 minutes. (Ученики записывают как можно больше слов или
фраз по теме индивидуально и в тишине.
Команды
переходят от стола к столу , чтобы проанализировать работы других команд с
целью установления взаимосвязей и формулирования вопросов по теме.
Ученики
подводят итоги, отвечая на заданные связи, затем презентуют свои “Talking Mat” друг другу.)
X.Этап завершения урока. Домашнее задание.Write down your homework. (Ex.38,p.101.) Thank
you for your work!
It’s time to say «Goodbye»
Goodbye, my children!