Муниципальное
бюджетное общеобразовательное учреждение
«
Средняя общеобразовательная школа № 28» г. Владимира
Разработка
урока по английскому языку в 10 классе на тему:
«What
is hot with the young generation? »
Подтема: «Why
do teens choose a subculture»
Учитель
английского языка
МБОУ
«СОШ № 28» г. Владимира
Седова Ангелина Викторовна
Тема: «What Is Hot
with the Young Generation? »
Цели: 1.Формирование
лексических навыков говорения по теме « Молодежные
субкультуры»
2.Развитие навыков
аудирования с различной стратегией.
3.Формирование толерантного
отношения к представителям различных субкультур.
Задачи:
1. Активизация новых лексических единиц.
2.Развитие умений и
навыков устной речи по теме.
3.Совершенствование
навыков речемыслительной деятельности (сравнения, обобщения и развитие
логического мышления).
4.Расширение общего
кругозора.
5.Развитие
познавательной активности через содержание материала.
Ход урока
1.Оргмомент
.We
continue working at the unit «What Is Hot with the Young Generation? »
Today we try to discuss the problem «Why Do Teens Choose a Subculture? » Look
at the blackboard. This is the plan for today s lesson.
2.Фонзарядка.
Subculture, mods, punks, rockers, hippies, hackers, ravers, Goths, bikers,
skinheads, to express, identity, to develop, distinct, to identify, to support,
to rebel, to differ, values, beliefs.
3.Речевая
зарядка.At
the previous lesson we have spoken about youth subcultures. Now I want you to
agree or disagree with me.
1) There are a lot of subcultures in the
world. (+)
2) Rock-n-roll is popular with punks. (-)
3) Reggae is aggressive. (-)
4) Hippies wear black leather clothes. (-)
5) Elvis Presley was fond of rock-n-roll.
(+)
6) Leather jackets are typical for rockers.
(+)
4. Проверка
домашнего задания.
Let s check up your homework. Open your Activity Books at page 35, ex.3.
What
s the
1-st?
(2-nd,
3-d,…)
5.Формирование лексических навыков
говорения.
a)
Now I suggest you to discuss youth subcultures. Look at the pictures and
tell: What subculture do they follow? Why do you think so? What do you know
about them?
b) Open your books at page 74 ex 1 item
3. Which peculiar features of the groups do you approve or disapprove?
Use the modals, please.
c) ex. 1 item4 page74.What do you think
of the attitude of society towards the members of different subcultures and
groups? ( 4-5 учащихся)
6. Соцопрос.
I want you to fill in the express-questionnairy about subcultures you prefer in
your form.
Nastya, analise them, please, at home. At the
next lesson we will listen to you.
Well, most young people in Britain create a certain
lifestyle within their subcultures. Why do they do it? Use the modal at the
blackboard and word-combinations from ex.2 item1 page75.
-Why do….?
-They do it to…
(Спросить 5-6 пар)
8.Развитие навыков аудирования.
Listen to the text, take notes and get ready to answer
the question:
What do some teens think about joining a subculture? (ex.2
item2
page75)
9. Домашнее задание.
Reader ex.2, 3, 4 p 29-33
10. Рефлексия.
Did you enjoy our lesson? ........I am glad to hear
it.