Предмет: английский язык
Класс: 5Б
УМК: М.В. Вербицкая “Forward”(Москва: Вентана-Граф,
2014)
Тема
урока: “Try Your Hand At Being a Video
Director!” (в рамках изучения темы “At the Film Studio”)
Тип урока: комбинированный
Цель урока: организовать усвоение алгоритма, используемого при выполнении проекта
«Сними свой клип!»
Предметные задачи:
- активизация ЛЕ по
теме «Профессии», в том числе в ответе на вопрос «Почему ты хочешь стать…?
- тренинг в
употреблении предлогов, обозначающих порядок действий (first, then, next, after
that, finally);
- составление
монологического высказывания по серии картинок, иллюстрирующих содержание песни
c использованием Present Continuous.
Метапредметные
задачи:
- формирование познавательных
УУД: осуществлять познавательную рефлексию в отношении действий по
решению учебных и познавательных задач; структурировать тексты, включая
умение выстраивать последовательность описываемых событий;
- формирование регулятивных
УУД: адекватно самостоятельно оценивать правильность выполнения действия и
вносить необходимые коррективы в исполнение как в конце действия, так и по ходу
его реализации; умение адекватно оценивать свои возможности достижения цели определенной
сложности в области проектной деятельности;
- формирование коммуникативных
УУД: адекватно использовать речевые средства для решения различных
коммуникативных задач; строить монологическое контекстное высказывание;
- формирование личностных
УУД: потребность в самовыражении и самореализации, социальном признании; готовность
к выбору профильного образования.
Воспитательные
задачи: формировать уважительное отношение к творческим
профессиям.
Оснащенность
урока: компьютер, CD с саундтреками, иллюстрации к
песням, опорные конспекты.
Формы работы: фронтальная, парная, индивидуальная
Планируемые
результаты:
Конспект
урока
I. Организационный этап.
Hello, children! Glad
to meet you. How are you?
II. Подготовка учащихся к работе на
основном этапе. Мотивация.
- What do teenagers all over the world have in common?
(They have the same interests, hobbies and they dream of the
same things.)
- What do they dream of?
(They dream of being a famous person in the future: a
famous football player or a pop star, for example.)
- What would you like to be?
Before you answer the question, try to recall all the
professions you know.
You are given 3 word chains. Find the odd word in each
of them.
1) dancer – painter – explorer – actor
2) trainer – driver – hockey player – diver
3) roadie - scientist – sound engineer – video director
Sample
:
__________________is the odd word because it doesn’t match the topic “Creative
professions /A popstar’s team / Sports / School / Film making”.
- And now what would you like to be? Why?
Sample:
I would like to be a
_________ because I am interested in ____________ (music/ science / film making
/ show business / travelling / computers / exploring space / …
-Would anybody like to be a popstar? Why,
I wonder.
- By the way, what things and people do you associate
with a popstar?
Let’s have a brainstorm!
Sample: I associate _____________ with
a popstar.
(show business, tours, concerts, band, roadies, sound
engineer, lighting engineer, producer, video director, studio, music,
equipment, songs, recording studio, ballet group, decorations, scene)
- What do all these people do?
- As for me, I think the profession of a video director is
the most interesting.
III. Этап усвоения новых знаний и
способов действия (пробное действие по алгоритму)
Enjoy your chance and try your hand at being a video
director just now, right at the lesson!
You are to make a storyboard for a song. The
song is called “New World”.
Now listen to the song and sing along. Well, did you like
the song?
1) Before we talk about the storyboard, put the lyrics into Russian,
please.
2) What lines of the song match the first picture? What do
you see in picture 1?
(The singer is playing the guitar.)
(The children are running on the grass. – picture 2)
(The singer and the girl are walking along the road. –
picture 3)
(The children are playing football. – picture 4)
(The children are having a picnic. – picture5)
(The singer and a group of children are singing together. –
picture 6)
IV. Этап первичной проверки
понимания способа действия
We’ve put different parts of the video together and got a
storyboard of the song.
Would you retell it, please? Don’t forget
to use the words first, then, next, after that, finally.
V. Этап закрепления новых знаний и способов
действия
Let’s make another storyboard to become more
experienced video directors.
Do you remember the song “Spaceship Earth”? Get ready to
sing it first.
Well done. Now choose a picture that matches the first and
the second lines of the song.
What do we see in it?
(picture 8: First, the cosmonaut is flying on board the
spaceship and is looking through the window.)
(Then, Earth is spinning below the spaceship.)
(Next, Earth is coming nearer and nearer and now we can see
oceans.)
(After that, we can have a bird’s eye view of mountains and
trees.)
(Then, there are cities and buildings in the picture. They
are getting larger and larger.)
(Finally, there is a crowd in the street and the kid is
crossing the road.)
VI. Этап контроля и самоконтроля
знаний и способов действий
Now split into pairs and retell the storyboard in
turns.
VII. Этап информации о домашнем
задании
Great! We’ve done it! Now I am sure you’ll manage to do
your homework for the next time. Can you guess what it is? Absolutely! You are to make a storyboard for your favourite song and
you can make a video! Don’ forget to bring the soundtrack of the song.
VIII. Этап подведения итогов
занятия, рефлексия.
What have you learned to do? Was it interesting to make a
storyboard? Did you like to be a video director? Who would you like to become
a video director?