Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Химия / Конспекты / Разработка урока по химии

Разработка урока по химии


  • Химия

Поделитесь материалом с коллегами:






Тема: «Шкідливий вплив вживання алкоголю на організм людини».



hello_html_m6da8a72c.jpg








Підготувала: Вільчевська О. В. – викладач біології та хімії.









Тема: Шкідливий вплив вживання алкоголю на організм людини.

Мета:

навчальна : ознайомити учнів з небезпечними наслідками вживання алкоголю, навчити приймати свідомі рішення, показати практичне застосування спиртів, їх місце у життєдіяльності людини, підкреслити їх згубну дію на організм; поглибити знання про біологічну дію етанолу на організм, сформувати уявлення про механізм дії алкоголю та наркотиків на основні органи й системи людини на прикладі реакцій окислення етанолу, денатурації білка під дією спирту.

розвиваюча: розвивати мовлення, логічне та критичне мислення, вміння працювати у групі, закріпляти навички роботи з джерелами інформації.

виховна: продовжити формування в учнів сучасного уявлення про здоровий спосіб життя і життєві навички, сприятливі для здоров'я, необхідність в організації дозвілля, виховувати негативне ставлення до алкоголю та через міжпредметну інтеграцію знань показати важливість відповідального відношення до свого здоров’я та здоров’я майбутніх дітей.

Підготовка до уроку: ознайомлення учнів з формами проведення уроку, розподіл їх на групи фахівців з хімії, біології, історії, надання кожній групі відповідних завдань, установлення термінів їх виконання та допомога під час користування джерелами інформації систематизувати матеріал для проведення уроку.

Орієнтовані завдання фахівцям:

Хімікам: проаналізувати позитивну роль спиртів у життєдіяльності людини.

Біологам: проаналізувати шкідливий вплив спиртів на організм людини.

Історикам: знайти історичні довідки, що стосуються відкриття спиртів та алкогольних напоїв.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань і умінь.

Методи: використання елементів методу проектних технологій: (частково – пошукова та дослідницька робота, робота у групах, створення проблемної ситуації, аналіз складу узагальнюючих схем).

Міжпредметні зв’язки: біологія, екологія, зв'язок зі спецдисциплінами (фізіологія харчування).

Матеріали та обладнання: мультимедіапроектор, ноутбук, вчительська та учнівські презентації, аудіозаписи релаксуючих мелодій, відео – фрагмент « Вплив алкоголю на статеві клітини», демонстраційні матеріали: лозунги із висловами відомих людей про здоров’я та здоровий спосіб життя, колекція «Паливо», «Волокна», «Пластмаси», хімічні реактиви та обладнання для проведення демонстраційних дослідів, етиловий спирт, свіжі субпродукти, муляж будови внутрішніх органів людини, роздавальний матеріал (малюнки древа пізнання), плакат із зображенням умовних терезів, стікери.

Структура уроку.

  1. Організаційна частина.

  2. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Постановка теми, мети та завдань уроку.

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

  2. Одержання нових знань і умінь шляхом постановки і рішення проблем, основаних на узагальненні та систематизації набутих знань і умінь.

- Захист учнями презентацій;

- Виконання демонстраційних дослідів;

- Робота у групах( обговорення проблемних запитань та відповіді на них, постановка запитань учням з інших груп).

V. Поетапне обговорення ходу рішення проблеми .

  • Робота зі складанням схем, аналіз узагальнюючих схем;

  • Виконання інтерактивної вправи "Обери позицію";

  • Виведення формули здорового способу життя.

VI. Підбиття підсумків уроку.

  • виконання вправи «Криголам».

  • оцінювання роботи учнів.

I. Надання та пояснення домашнього завдання.


ХІД УРОКУ

«Вино надає кожному, хто його п’є, якості чотирьох тварин: спочатку

людина стає схожою на павича – її рухи плавні й величаві, потім

вона набуває характеру мавпи – починає з усіма жартувати,

загравати, а потім нагадує лева – стає гордою і самовпевненою,

в кінці перетворюється на звичайнісіньку свиню і

подібно їй валяється в багнюці».

Арабський письменник Абуль – Фараді.

I. Організаційна частина.

Привітання, створення позитивного настрою.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Вступне слово вчителя.

Ми приходимо в цей дивний світ усі такі різні, неповторні. Кожен з нас має три шляхи: Вищий, пересічний, нижчий. Вищій шлях обирають лише одиниці – високодуховні люди, нижчім ідуть слабкі, безвольні люди, до них ставляться з презирством, пересічний – це шлях більшості людей: чесних, порядних, тих, хто любить природу, працю. Жоден з нас не може дозволити собі обрати колір волосся та шкіри, розріз очей, зріст. А от який шлях в житті обрати – залежить від кожного з нас.

Повідомити тему, мету та завдання уроку, звернути увагу на те, що на сьогоднішньому нетрадиційному уроці учні побувають у ролі експертів і перед ними постане дилема про користь та шкідливість спиртів.

Пропоную учням також поставити перед собою цілі уроку. (Що ви хотіли б дізнатися на сьогоднішньому уроці, почувши тему та мету уроку? Будь ласка, ставте перед собою запитання та формулюйте мету уроку). Перед Вами лежать малюнки « древа пізнання», на якому людина досягає вершини. Якої б вершини на сьогоднішньому уроці хотіли б досягти Ви? Знайдіть себе та зазначте буквою «Я», а в кінці уроку з’ясуємо, чи досягли Ви цієї вершини.

ІII. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Бесіда з учнями .

Запитання: Які органічні речовини називають спиртами? Наведіть приклади.

Який спирт входить до складу алкогольних напоїв? Його молекулярна формула.

Які фізичні властивості характерні для спиртів?

З якими речовинами спирти вступають в хімічні реакції?

ІV. Одержання нових знань і умінь шляхом постановки і рішення проблем, основаних на узагальненні та систематизації набутих знань і умінь.

Життя прекрасне, оцінити її красу має можливість лише здорова людина. За визначенням ВООЗ, здоров'я — це "стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад".

Складовими формування здоров’я є:

  • Спосіб життя –до 50%

  • Вплив навколишнього середовища – до 20%

  • Доступність і якість медичної допомоги - до 10 %.

Отже, сьогодні ми з вами спробуємо вивести формулу здоровя та з’ясувати умови формування здорового способу життя.

  1. Творчий звіт групи істориків (повідомлення учнів з демонстрацією презентацій про історію виникнення та вживання алкогольних напоїв – вина з його бактерицидними властивостями, спирту, слабоалкогольних напоїв).

  1. Творчий звіт групи хіміків ( повідомлення учня про роль етилового спирту як розчинника, дезінфікуючого засобу, палива, сировини для виробництва полімерів та іншого з демонстраціями колекцій та проведенням дослідів).

Перед проведенням дослідів вчитель інструктує учнів по правилах техніки безпеки).

Дослід №1: Вплив етанолу на травну систему (денатурація м’язових волокон під дією спирту).

Після демонстрації учнями досліду учень з групи «Хіміки» ставить запитання учням з групи « Історики».

  • Чому споживання солених чіпсів, сухариків разом з алкоголем викликає загострення захворювань органів травлення? Відповідь обґрунтуйте.

  • Дослід №2: Вплив на печінку (реакція окислення спирту під дією ферменту).

  • Після демонстрації досліду учень ставить запитання учням з групи « Біологи».

  • Які хімічні перетворення викликають у людини зміни у печінці?

  • Чому спирт зігріває? Відповідь записати на дошці у вигляді реакції рівняння.

Вчитель підкреслює важливість того, що в організмі відбувається не лише окислення спирту в оцтовий альдегід, а потім у оцтову кислоту та кінцеве утворення вуглекислого газу і води з утворенням енергії, але й утворення оцтового альдегіду, який у декілька разів більш отруйний, аніж спирт. Демонструються шматочки печінки, які дуже змінили свій вигляд.

3. Творчий звіт групи біологів (повідомлення учнів з демонстрацією презентацій про шкідливий вплив алкогольних напоїв на внутрішні органи людини, проведення дослідів). Після демонстрації досліду учень ставить запитання учням з групи «Хіміки».

Відомо, що більшість алкогольних напоїв отримують у результаті спиртового бродіння, яке рівняння реакції спиртового бродіння глюкози?

Дослід № 3: Вплив на серцево-судинну систему (розчинність спиртів у воді та жирах). Порівнюємо властивості спирту та робимо висновок про те, що навіть одноразове споживання спирту викликає закупорку м’яких судин, які ведуть до нервових клітин. Жирова оболонка еритроцитів руйнується, утворюються згустки, тромби, клітини головного мозку гинуть.

Дослід №4: Вплив на нервову систему( реакція етанолу на білок призводить до денатурації). Звертається увага на те, що гинуть клітини головного мозку.

Вплив на репродуктивну систему. Перегляд відео – фрагменту « Вплив алкоголю на статеві клітини».

V. Поетапне обговорення ходу рішення проблеми .

  • Складання та запис у конспектах порівняльної схеми дії спирту на організм;

  • Клітина клітина – популяція .

  • Травна система ( через 5 хвилин після вживання алкоголю - у шлунку 20%, 80% у кишковику, через годину максимальна концентрація у крові).

Прямая со стрелкой 25


Печінка (окислення етанолу до оцтового альдегіду, який викликає мутації навіть у ембріонів, виникає цироз).

Прямая со стрелкой 24


Серцево-судинна ( причащається серцебиття до 100 ударів у хвилину, послаблюються серцеві м’язи, порушується тонус судин, змінюється склад крові, уражаються та у судинах склеюються еритроцити, виникає гіпертонія).

Прямая со стрелкой 26


ЦНС( гинуть клітини головного мозку)

Прямая со стрелкой 27


ЕПрямая со стрелкой 30ндокринна

Репродуктивна

  • користуючись муляжем «Будова внутрішніх органів людини», учнями будується послідовність дії спирту на внутрішні органи людини).

  • Порушення обміну речовин – алкоголізм – деградація суспільства.

ферменти

Прямая со стрелкой 1Прямая со стрелкой 2C2H5OH CH3 COH CH3СOOH

Вчитель підкреслює важливість того, що в організмі відбувається не лише окислення спирту у оцтовий альдегід, а потім у оцтову кислоту та кінцеве утворення вуглекислого газу і води з утворенням енергії, але й утворення оцтового альдегіду, який у декілька разів більш отруйний, аніж спирт. Демонструються шматочки тваринної печінки, які дуже змінили свій вигляд.

- інтерактивна вправа: "Обери позицію":

Вчитель пропонує розв’язати дилему, яка постала перед учнями на початку уроку, та на стікерах записати свою позицію з приводу користі та шкідливості спирту, виходячи до умовних терезів кріпити свої стікери на ту чи іншу чашу та обґрунтовувати її.

Інсценування учнями притчі «Все залежить від тебе».

Колись давно у Стародавньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий Мандарин (знатний вельможа). Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов з підданими про його розум. Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось країною почали поширюватися чутки, що неподалік від кордону з'явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшли ці чутки і до Мандарина. Дуже розлютився він: хіба може бути хтось розумніший за нього? Але виду про своє обурення не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам же задумав обдурити ченця." Я візьму в руки метелика, - вирішив Мандарин, - сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках - живе чи мертве. Якщо він скаже "живе", я роздушу метелика, а якщо "мертве" випущу його".

І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралися багато людей, всім хотілося послухати словесний поєдинок найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинилися, і до зали ввійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до Мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. Тоді, зло всміхаючись, Мандарин промовив:"Скажи-но мені, що тримаю в руках - живе чи мертве? Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів:"Усе в твоїх руках!" Збентежений Мандарин відпустив метелика з рук, і той полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.

Отже, лише від вас залежить, який шлях ви оберете в своєму житті. Життя прекрасне, оцінити його красу має можливість лише здорова людина. Алкоголь грабує людину більше, аніж злодій, - він забирає душу, розум. Злодій бере речі, рідше життя. Алкоголь обов’язково забирає душу і розум.

- Зворотній зв’язок : (Виведення формули здорового способу життя).

Формула здоров’я:

Здоров’я = чисте довкілля2 + раціональне харчування емоційна рівновага + фізична активність2 – шкідливі звички

VI. Підбиття підсумків уроку.

Для оцінювання кожній групі учнів було запропоновано розділити радіусами коло, так званий «пиріг» на шматочки, які б відповідали частині участі у роботі групи. Під час оцінювання я врахую ваші думки.

Вчитель: Життя прекрасне, оцінити її красу має можливість лише здорова людина. Алкоголь грабує людину більше, аніж злодій, забирає душу, розум. Злодій бере речі, рідше життя. Алкоголь обов’язково забирає душу і розум.

Бути здоровим і щасливим бажає кожний, а чи робите ви кожен день щось, щоб досягти цієї мети?

На етапі рефлексії пропоную учням виконати вправу «Криголам» та відпочити.

  1. Якщо Ви проводите пропаганду здорового життя серед молоді, підморгніть сусіду.

  2. Якщо Ви знаходите час на погулянки на свіжому повітрі – простягніть руку вперед.

  3. Якщо Ви зможете відмовитися від прийняття спиртного на Дні народження друга – посміхніться.

  4. Якщо Ви докладаєте максимум зусиль на збереження чистоти оточуючого середовища – підніміть руку.

  5. Якщо Ви вважаєте, що цей урок допоможе багатьом учням задуматися про свій спосіб життя – плескайте у долоні.

Очікувані результати (звертаємося до карток-малюнків древа очікувань. Чи справдились вони? Чому ви навчилися?).

  1. I. Надання та пояснення домашнього завдання.

Підготувати презентації та доповіді за темою: « Вплив тютюну та нікотину на організм людини».










Автор
Дата добавления 04.02.2016
Раздел Химия
Подраздел Конспекты
Просмотров144
Номер материала ДВ-417435
Получить свидетельство о публикации


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх