Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Информатика / Конспекты / Разработка урока по информатике "Циклдық алгоритмдер"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Информатика

Разработка урока по информатике "Циклдық алгоритмдер"

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Циклдік алгоритмдер

Бағдарламалық-дидактикалық

қамсыздандыру: WINDOWS 9x, QuickBasic, TurboPascal, электрондық оқулық, жұмыс дәптері

Сабақтың мақсаты: Қайталану саны белгісіз және белгілі циклдерді ұйымдастыру арқылы есептерге циклдік алгоритм құру тәртібін үйрету, осы тарау бойынша алған білімдерін бекіту, талдау жасау

Сабақтың типі: Практикум элементтері бар, қайталау сабағы


Білім мен біліктілікке қойлатын талаптар:


Оқушылар білуі тиіс:

  • цикл түсінігін;

  • циклдік алгоритм қызметін;

  • циклді анықтайтын параметрлердің мәнін;

  • «үшін», «әзірше» циклдерінің қолдану кезеңдерін;

  • параметрлі қайталау командасының жазылу түрін;

  • FOR, NEXT, STEP операторларының қызметін.


Оқушылар үйренуі тиіс:

  • циклдегі параметрлерді сипаттауды;

  • циклді ұйымдастыру әдістеріне қарай қажетті операторларды пайдалана білуді;

  • есеп шартына қарай қайталану саны белгісіз (WHILE-WEND) және қайталану саны белгілі (FOR-NEXT) циклдерді ұйымдастыруды.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

Техника қауіпсіздік ережесімен танысу кезеңі



Өткен сабақты еске түсіру мақсатында пысықтау сұрақтары:




  1. Қандай алгоритм цикдік алгоритм деп аталады?

  2. Цикл денесі деп нені айтамыз?

  3. Қайталану саны белгісіз циклдерді ұйымдастыруда қандай операторларды қолданған жөн?

  4. Қайталану саны белгісіз циклдерді ұйымдастыруда жиі жіберілетін қателер.

  5. UNTIL операторын шарттың қандай жағдайында қолдануға болады?

  6. «Үшін» циклін қай жағдайда ұйымдастыру керек?

  7. Параметрлі қайталау командасы қалай жазылады?

  8. STEP операторының қызметі?

  9. NEXT операторының қызметі?

  10. STEP операторын қандай жағдайда жазуға болмайды?











Сабақтың барысы:


Әрбір оқушы дербес компьютерде тікелей жұмыс істейтін болады. Оқушылар алгоритмдеу және программалау курсы бойынша жасалынған шағын электрондық оқулықты пайдаланады. Электрондық оқулықтағы «Қайталану саны белгісіз циклдер» және «Қайталану саны белгілі циклдер» бөлімін ашып, осы бөлімдердегі сұрақтар мен тапсырмаларға жауап іздейді. Есеп шығарудағы білім мен біліктілікті сынамас бұрын оқушы «Мысал…» батырмасын басу арқылы оқулықтағы бір есептің шығарылу тәртібімен танысады. Содан соң «Өзің орында…» батырмасы арқылы есепті Qbasic програмалау тілінде шығарады. Оқушы есепті тікелей электрондық оқулықта орындайды. Орындалу хаттамасы арқылы есептің нәтижесін алатын болады. Оқулықтағы «Тест» батырмасы арқылы осы бөлімдерге қатысты тақырыттық тест жұмысын тапсырады.

Егер компьютерлер саны жеткіліксіз болса, онда оқушыларға өтілген материалдарды бекіту мақсатында жасалған үлестірмелі деңгейлік тапсырмалар таратып беремін.


Мысалы, сандар қосындысын табу керек болсын: hello_html_m62fb595.gif


а) алгоритмдік тіл


алг сандар қосындысы (нәт зат S)

басы бүтін I

енгізу х

S:=0

I үшін 2-ден бастап 8-ге дейін

цб

hello_html_a89dc3d.gif

цс

шығару S

соңы


б) блок-схемасы


hello_html_5df61625.gif


















в) программалау тілі QBasic


REM сандар қосындысы

INPUT “X=”; X

S=0

FOR I=2 TO 8

S=S+SQR(I*X)

NEXT I

PRINT “S=”; S

END



г) программалау тілі TurboPascal


program sum;

var x, s: real;

i: integer;

begin

write ('x=');

read (x);

s:=0;

for i:=2 to 8 do

begin

s:=s+sqrt(i*x);

end;

writeln ('s=', s);

end.
















Деңгейлік тапсырмалар үлгілері:


Оқушы ______________________________________________________

І-деңгей

1. Мына тізбекті орындау нәтижесі:

F=2

P=3

P=P+F

PRINT P, F


ІІ-деңгей

2. Сандар кубтарының кестесін құрыңыз: -5, -4, -3, … ,1


ІІІ-деңгей

3. Көбейтіндіні табыңыз: hello_html_3cd22ed1.gif


























Оқушы ______________________________________________________

І-деңгей

  1. Мына тізбекті орындау нәтижесі:

X=1

Y=X*X

PRINT X, Y

X=X+1

Y=X*X

PRINT X, Y


ІІ-деңгей

  1. 1, 3, 5, …, 21 сандарының арифметикалық ортасын табу программасын құрыңыз.


ІІІ-деңгей

  1. 2, 4, 6, …, 10 сандарының кубтарының қосындысынан осы сандардың квадраттарының қосындысын шегеру алгоритмін және программасын құрыңыз.



























Оқушылар білімін бағалау: Сабақ соңында әр оқушы өзінің білім-білік көрсеткіштеріне,

материалдарды игеру дәрежесіне қарай өз білімдерін бағалайды. Оны іске асыру бағалау мониторнигі арқылы іске асырылады. Оқушылардың түсінбеген сауалдары болса, қайта талдап түсіндіремін.



Үйге тапсырма: Үй тапсырмасы деңгейлік бағытта беріледі.



  1. Массасы 50, 100, 150 … 1000г сары майдың құнын анықтау алгоритмін құрыңыз. 1 кг сары майдың бағасы – 300 теңге.



2) Қорапта ақ және қара түске боялған бірнеше шарлар бар. Қорап жанында ақ және қара түске боялған екі қоржын бар. Ақ шарды ақ қоржынға, қара шарды қара қоржынға жинау алгоритмін құрыңыз.



3) z-тің мәнін пернетақтадан енгізе отырып көбейтіндіні табыңыз:


hello_html_7c59198b.gif





























Оқушының өзін-өзі бағалау мониторингі



Оқушы _____________________________________________



Тапсырма түрлері

І-деңгей (5 ұпай)

ІІ-деңгей

(10 ұпай)

ІІІ-деңгей

(15 ұпай)

Барлық ұпай

Баға

Үлестірмелі деңгейлік тапсырмалармен жұмыс







Тест тапсыру (компьютерде)


Баға (компьютердің бағасы)



Есеп шығару (компьютерде)


Есеп толық шығарылмаса – 0 ұпай

Есеп толық шығарылса – 30 ұпай

Баға





Баға мониторингі


5 ұпай – «3» (қанағат)

15 ұпай – «4» (жақсы)

30 ұпай – «5» (өте жасы)




Оқушының өзін-өзі бағалау мониторингі


Оқушы ____________________________________________



Тапсырма түрлері

І-деңгей (5 ұпай)

ІІ-деңгей

(10 ұпай)

ІІІ-деңгей

(15 ұпай)

Барлық ұпай

Баға

Үлестірмелі деңгейлік тапсырмалармен жұмыс







Тест тапсыру (компьютерде)


Баға (компьютердің бағасы)



Есеп шығару (компьютерде)


Есеп толық шығарылмаса – 0 ұпай

Есеп толық шығарылса – 30 ұпай

Баға





Баға мониторингі


5 ұпай – «3» (қанағат)

15 ұпай – «4» (жақсы)

30 ұпай – «5» (өте жасы)


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 21.11.2015
Раздел Информатика
Подраздел Конспекты
Просмотров222
Номер материала ДВ-175672
Получить свидетельство о публикации