Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Конспекты / Разработка урока по истории "Новые независимые государства после распада СССР"

Разработка урока по истории "Новые независимые государства после распада СССР"

Международный конкурс по математике «Поверь в себя»

для учеников 1-11 классов и дошкольников с ЛЮБЫМ уровнем знаний

Задания конкурса по математике «Поверь в себя» разработаны таким образом, чтобы каждый ученик вне зависимости от уровня подготовки смог проявить себя.

К ОПЛАТЕ ЗА ОДНОГО УЧЕНИКА: ВСЕГО 28 РУБ.

Конкурс проходит полностью дистанционно. Это значит, что ребенок сам решает задания, сидя за своим домашним компьютером (по желанию учителя дети могут решать задания и организованно в компьютерном классе).

Подробнее о конкурсе - https://urokimatematiki.ru/


Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

  • История

Поделитесь материалом с коллегами:




Мета:

- охарактеризувати внутрішньополітичну ситуацію та зовнішньополітичні пріоритети нових незалежних держав, сучасні напрями їх політичного та економічного співробітництва;

- розвивати навички усного мовлення та роботи з різними джерелами інформації; аналізувати, порівнювати, давати власну оцінку історичним фактам;

- формувати навички пошуково-дослідницької роботи; висловлювати власну думку щодо подій, критично мислити; пізнавальні, інформаційні, аксіологічні, логічні та життєві компетенції;

- виховувати в учнів зацікавленість до вивчення історії сусідніх держав.

Основні поняття і терміни:

Європейська інтеграція, Митний союз, сепаратизм, «оксамитова» революція

Тип уроку:

урок засвоєння нових знань

ФОРМА УРОКУ:

«Усний історичний журнал»

Обладнання:

карта «СРСР», підручник, роздавальні картки з історичними джерелами, мультімедійна презентація «Нові незалежні держави після розпаду СРСР», відеофрагменти «Намедни. Приход Михаила Саакашвили к власти», http://yandex.ua/video/#!/video/search?filmId=ILNbnLmMUXI&text=%D1%8E%D1%82%D1%83%D0%B1%20%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE%20%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%20%D1%81%D0%B0%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%88%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B8%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%20%D0%BA%20%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8&safety=1; «Революция «роз» уходит в прошлое» http://www.georgiatimes.info/video/2767.html








Очікувані результати:


Після цього уроку учні зможуть:

характеризувати особливості внутрішньополітичної ситуації та зовнішньополітичних пріоритетів нових незалежних держав;

з’ясовувати в яких пострадянських країнах відбувалися збройні конфлікти, революції, виступи опозиції;

визначати особливості рівня життя населення у пострадянських державах;

оволодівати головними прийомами критичного мислення: аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення;

вдосконалювати уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, працювати з документами та іншими історичними джерелами, аналізувати їх, робити висновки, давати власну оцінку.


Хід уроку


І. Організаційний момент уроку.


ІІ. Мотивація навчальной діяльності.

Метод «Хвилини роздуму»

1. Прочитайте вірш Валентина Берестова. (слайд № 2 презентації)

2. Розв’язання проблемного завдання: які причини розпаду СРСР бачить поет?

3. Висловлення та аргументація учнями власних точок зору.


Уж если искать виноватых,

Я сам повиниться готов.

Ну как не сказать о ребятах

Заклятых тридцатых годов?

Мы пели, как горы сдвигают,

Меняют течение рек,

Как песни нам жить помогают,

Как вольно живёт человек.

И Мудрый, Родной и Любимый

Входил в наши песни и сны.

И пели мы, как херувимы,

На празднестве у сатаны.

Валентин Берестов, 1991


Метод «брейнсторминга»

(«Мозковий штурм»)

Які події із зображених на фото є на ваш розсуд причинами розпаду СССР? Які зайві? Чому?Аргументуйте власну думку.

(слайд № 3)

Орієнтовані відповіді учнів

Причини розпаду СРСР:

  • Глибока економічна криза.

  • Структурна криза радянської системи.

  • Зростання національної свідомості.

  • Дискредитація центральної влади і КПРС.

  • Посилення амбіцій політичних лідерів і місцевих еліт.


III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.

ПРЕДСТАВЛЕННЯ ЇЇ ЗМІСТУ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ.

Вчитель оголошує тему уроку.


Вчитель: У 1991році наддержава Радянський Союз припинила існування, на її теренах постали нові незалежні держави, які в минулому мали власну історію і дуже сильно різнилися одна від одного. У СРСР існував радянський народ, а тепер кожна з республік почала розбудовувати власну національну державу, вирішувати питання кордонів, мови. Непросто відбувався державотворчий процес у колишніх радянських республіках, деяким із них не вдалося уникнути збройних конфліктів. Сьогодні на уроці ми перегорнемо сторінки «історичного журналу» і дізнаємося про особливості розвитку народів колишнього Радянського Союзу або пострадянські держави



IV. Актуалізація опорних знань


Вчитель пропонує учням самостійно поставити завдання уроку через виконання завдання «ЗХУ»

Стратегія ЗХУ (учні заповнюють перші дві графи) (слайд № 4)

Але, спочатку ми маємо отримати доступ до цієї актуальної теми. Таким ключиком-доступом є історична карта.


Метод «Картограф»


Завдання: покажіть на карті лідери яких нових держав у 1991р. заключили

Угода про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД)?
Які держави не
ввійшли в СНД?( слайд № 5 )

Яку назву можна надати плакату


V. Вивчення нового матеріалу (первинне сприйняття)


Вчитель: Перегорнемо першу сторінку нашого усного «історичного журналу»

Завдання учням: Прочитайте вірш. Поміркуйте над назвою. Про які території йде мова. (слайд № 6,7)


В этом слове мне слышится шум,

Но не тот, что приносит Атлантика,

А Балтийского моря шум

Слышен сосен высоких шум,

Что качаются вечно под небом

И барашков волнистых гул,

Ослепительно залитых светом.

А еще я там вижу янтарь-

Слезы сосен в соленом просторе

И туманную, синюю даль,

Где сливаются небо и море.

А еще я там вижу дома,

Что придуманы были в сказке

И кругом аж звенит чистота

И играют лишь яркие краски.

Все это только - - - - -

И за это ее я люблю.

Это моя романтика

И забыть я ее не смогу!

Кукла Кет


Вчитель: Перша сторінка нашого «Усного історичного журналу» -

ДЕРЖАВИ БАЛТІЇ


Завдання класу: Робота з картою. Назвіть держави Балтії. Яка держава не визначена на карті. (слайди № 8,9)

Метод «Система «ПОМІЧ»

Завдання учням (робота в парах): Прочитайте відповідний текст підручника, олівцем поставте позначки:

+ - там, де подано відому вам інформацію;

! – напроти положень, що на вашу думку, є важливими;

? – напроти тих, які потребують пояснення.

Відповіді учнів (ілюстраційний матеріал – слайд № 10)

Завдання класу: Що спільного в шляху розвитку держав Балтії?


Робота з поняттям «Європейська інтеграція»

Пригадайте, що означає цей термін?


Європейська інтеграція - це процес виробничої, політичної, правової, економічної (також в деяких випадках соціальної і культурної) інтеграції держав, які повністю або частково перебувають у Європі. Європейська інтеграція переважно здійснюється за допомогою Європейського Союзу та Ради Європи. Процес європейської інтеграції розглядається як ефективний спосіб уникнути війни між державами Європи і став відповіддю на військові потрясіння XX століття. (слайд №11)



Завдання учням: Прочитайте вірш. Поміркуйте над назвою. Яку назву має наступна сторінка нашого «історичного журналу»? (слайд № 12-13)



Там, где сосны целуются с небом,
   Где луга утром росным звенят,
   Где поля запорошены снегом
   И курганы безмолвные спят,

   Где призывные звоны Хатыни
   На душе оставляют печаль,
   Где земля от боёв не остыла...
   Я молюсь в поднебесную даль.

   Там в озёрную гладь, будто павы,
   Смотрят вербы над тихой водой
   И на праздник Ивана Купалы
   Игры, песни всю ночь за рекой.

   Там до зубра - рукой дотянуться,
   Васильками волнуется рожь,
   Там, как брату, тебе улыбнутся
   И, как дома, всегда отдохнёшь.

  • ЛЕОНИД  СЕВЕР



Вчитель: Друга сторінка нашого «Усного історичного журналу» -

Білорусь



Завдання учням: по ходу розповіді вчителя складається схема позитивних та негативних особливостей розвитку Білорусі (слайд № 13)


Робота з поняттям «Митний союз» ( слайд № 14-15)

Робота зі словником:

Знайти та записати у зошиті визначення поняття


Митний союз Білорусії, Казахстану і Росії - форма торговельно-економічної інтеграції Білорусії, Казахстану і Росії, що передбачає єдину митну територію, в межах якої у взаємній торгівлі товарами не застосовуються мита та обмеження економічного характеру, за винятком спеціальних захисних, антидемпінгових і компенсаційних заході. При цьому країни-учасники Митного союзу застосовують єдині митні тарифи та інші заходи регулювання торгівлі з третіми країнами.


Завдання учням: Прочитайте вірш. Поміркуйте над назвою. Яку назву має наступна сторінка нашого «історичного журналу»? (слайд № 17-18)


Мне Молдова знакома во снах…
Облетевшие старые кодры…
Листья вишни… Черешня в садах…
Днестра синие гордые воды…
А когда на чужбине проснусь,
Вновь не буду клясть белые ночи.
И уняв виноградную грусть,
Я прочту буквы первые строчек.

Svetlana- Iovi


Вчитель: Третя сторінка нашого «Усного історичного журналу» -

Молдова


Завдання учням: Уважно прослухайте повідомлення учнів

(перевірка випереджаючого завдання) та у вигляді схеми визначить економічні та політичні проблеми Молдови (слайд № 19-20)


VI. ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ.


Завдання учням: Прочитайте вірш. Поміркуйте над назвою. Яку назву має наступна сторінка нашого «історичного журналу»? (слайд № 21-22)


Закавказье мне поныне снится

Кутаиси… Мцхета… Вот и Гори!
Тридцать лет назад я здесь бывал…
Драгоценным ожерельем горы
Крепостной охватывает вал.

Скромный памятник установили —
Как Счастливый Принц, не знает бед
Смолокудрый князь Бараташвили,
Сызмальства любивший синий цвет.

А вблизи, на черном пьедестале,
Неподвижен и невозмутим,
В маршальской шинели замер Сталин,
Вознесясь над городом родным.

Андрей Родосский, 30 октября 2004








Вчитель: Четверта сторінка нашого «Усного історичного журналу» -

ЗАКАВКАЗЗЯ


Завдання класу: Робота з картою. Назвіть держави Закавказзя. (слайд № 23)

-Який озбройний конфлікт трапився в кінці 80 роках між Вірменією та Азербайджаном?

- Знайдіть в тексті підручника особливості подальшого розвитку Вірменії та Азербайджану.

Інтерактивний метод «Два – чотири – всі разом» «Навчаючи-вчуся»

(спочатку учні обговорюють питання в парах, потім в малих групах – по чотири учні, потім – у великих групах). (слайд № 24-25)


Вчитель:У Грузії націоналістична політика президента З.Гамсахурдії спричинила сепаратистські виступи в Південній Осетії та Абхазії та призвела до активізації внутрішньої опозиції.

Гра «ПАРОЛЬ» - Дати визначення поняттю «сепаратизм» (слайд № 26)

  • Метод «Асоціативне мислення» - ТЕРМІН ТРИЧІ

  • Як ви вважаєте, що цей термін означає в цій темі?

  • Де і в якому контексті ви зустрічали цей термін?

  • Наведіть приклади держав, де проблема сепаратизму актуальна.


(Приблизні відповіді учнів: Ольстерська проблема у Великій Британії, проблема Квебека в Канаді та інші).


Вчитель: 1992 р. розпочинається громадянська війна між прихильниками З.Гамсахурдії та прибічниками Е.Шеварднадзе, який пропонував більш помірковану національну політику. Наприкінці 1994 року (після смерті Гамсахурдія) відбулося врегулювання Абхазького конфлікту за участі Росії, ситуацію в країні було стабілізовано. Восени 1995 р. Е. Шеварднадзе був обраний президентом Грузії. 2004р. – революція «троянд» і повалення режиму Е.Шеварнадзе.


Інформаційна хвилинка


Завдання класу: Переглянувши відео фрагмент «Намедни. Приход Михаила Саакашвили к власти» визначте причини та наслідки революції «троянд» (слайд № 27)


Робота учнів за прийомом «ФІШБОУН» (слайд № 29-30)

Робота з поняттям «оксамитова» революція»

Метод «Асоціативний кущ» (слайд № 31-32)

Завдання класу: Переглянувши відео фрагмент«Революция «роз» уходит в прошлое» поміркуйте та визначте, які наслідки має революція «троянд»

Робота методом «Прес» ( учні висловлюють свою точку зору)


VII. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ НА ПЕРЕТВОРЮЮЧОМУ ТА ТВОРЧОМУ РІВНІ


Завдання учням: Прочитайте вірш. Поміркуйте над назвою. Яку назву має наступна сторінка нашого «історичного журналу»? (слайд № 33-34)


  • Воспоминание о Средней Азии

Я давно в том краю не бывала,
Что приветливо щедр и суров.
Там под камнями горных обвалов
Спят развалины древних миров.

Солнце там беспощадное светит
И почти не бывает дождя.
Там в арыках купаются дети,
В чайханах аксакалы сидят.

Там учили нас пить из пиалок,
Делать плов и заваривать чай.
Был тот край фантастически ярок,
В нем и мудрость была и печаль.

Пчелы там над миндалем летали,
Горы снежные плыли вдали…
И сплетаются странно детали,
Как на ранней картине Дали.

 Полякова Любовь Аркадьевна


Вчитель: П’ята сторінка нашого «Усного історичного журналу» -

Держави Середньої Азії

 

Завдання класу: Робота з картою. Назвіть держави Середньої Азії

( слайд № 35)

Казахстан, Киргизстан, Узбекистан,Туркменістан, Таджикистан – мають чимало спільного та відмінного.

Завдання класу: Групова робота за технологією

«ДЖИГСОУ»

Учні об’єднуються в 5 творчих групи і починають розгляд питань з теми та складають порівняльну таблицю «Держави Середньої Азії» (робота з документами)

( слайд № 36-37)



Вчитель:


VIII. Підсумок уроку

Вчитель:

Шановні діти! Ми з вами сьогодні на уроці дійшли висновку, що становлення і розвиток усіх пострадянських нових незалежних держав, незважаючи на певні особливості кожної з них, мали спільні, характерні для всіх молодих держав, риси.

Насамперед, це формування державних органів управління і владних структур, обрання парламенту, прийняття Конституції країни, визначення зовнішньої політики і входження до складу світового співтовариства, здійснення соціальних і економічних перетворень, запровадження власної валюти, створення національних збройних сил та ін.

У політичному житті всіх пострадянських республік наявні загальні ознаки: в жодній з них не виступають проти незалежності, бажають мати власну державу, але не за рахунок розвалу економіки, панування в ній мафіозних структур, занепаду культури, зубожіння людей. Звідси прагнення наведення порядку і дисципліни, нормального ритму економічного і соціального життя. Всі вони мають інститут президентства. Пости президента, спочатку зайняті тими чи іншими колишніми керівниками республіканських комуністичних партій, перетворилися на основний інститут визначення політичного курсу.

Політологи виокремлюють чотири головні типи політичних режимів, сформовані у колишніх радянських республіках:


— демократичні: Латвія, Литва, Естонія, Україна;


— напіваторитарні: Грузія, Азербайджан, Вірменія, Молдова. Тут упроваджується "альтернатива демократії" — обмежена трансформація, що більше відповідає їхнім інтересам, і водночас збереження видимості демократії з униканням політичних ризиків;


— авторитарні: Росія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан — відмова від демократичної гри, вільної конкуренції на виборах, ризику для правителів бути відправленими у відставку виборцями — організація виборів із попередньо відомими результатами;


— неототалітарні: Туркменистан та Узбекистан — тотальний контроль, систематичний примус і насильство або загроза його застосування з боку влади стосовно більшості населення здійснюють не у жорстких, як у класичному тоталітаризмі, а відносно м'яких, проте більш витончених формах, внаслідок великої кількості стійких залежностей — правових, економічних тощо.


Кожна з пострадянських нових незалежних держав постала перед складними проблемами, висунутими глобалізацією і переходом до постіндустріального суспільства. Міжнародні організації та експерти радять їм зберігати спокій і продовжувати застосовувати комплекс заходів з ліберально-демократичного та ринкового реформування. Але результати реалізації подібних порад у кожній з ННД дуже відрізняються. В якійсь мірі можна очікувати, що процес значною мірою стихійного розвитку ринкових відносин, потреби відтворення капіталу, структурна перебудова економіки, втягнення тієї чи іншої країни до світового господарства сприятимуть її прогресу в суспільно-політичному житті.

Становлення нових держав відбувається протягом років і навіть десятиріч. І доки триватиме цей процес, попри всі зміни, що сталися і ще стануться в його колишніх частинах, спільна історична спадщина, спільність соціально-економічних умов і проблем протягом досить тривалого часу залишатимуться факторами, які серйозно впливатимуть на всі явища і процеси у цій частині світу.


(Оцінювання роботи учнів на уроці, побажання успіху).


XIX. ІНСТРУКТАЖ З ВИКОНАННЯ ДомашнЬОГО завдання (відображається на слайді № 22)

1. Читати та переказувати параграф 18 (п.4) підручника, відповісти на питання стор. 165.

2. Творчі завдання на вибір учнів:

Задание № 1:СИНКВЕЙН за групами (слайд

Задание № 2 (в парах) Підготуват иінтерв’ю з мешканцяминових незалежних держав після розпаду СРСР

Задание № 3

Розробити різнорівневі тестові задання по темі "Нові незалежні держави після розпаду СРСР".


X. Рефлексивні завдання.

Тестові завдання «Три хвилини для перемоги у ЗНО»

(пропонуються завдання ЗНО із всесвітньої історії 2012,2013 рр, які прив’язані до теми «Розпад СРСР. Нові незалежні держави після розпаду СРСР.)


1.Встановити послідовність державно-політичних подій другої половини ХХ ст..

А. встановлення П’ятої республики у Франції

Б. розпад Радянського Союзу

В.объединение Німеччини

Г.розпад Чехословаччини

2.В якому році проголошено цитата?

«Дорогі співвітчизники!

У зв’зку з ситуацією, яка склалася із-за утворення Співдружності Незалежних Держав, припиняю свою діяльність на посаді Президента СРСР. Виступаючи перед вами востаннє як Президент СРСР, вважаю за потрібне викласти свою оцінку пройденого шляху...»

А.1985 р.

Б.1990 р.

В.1991 р.

Г.1993р.


3. Лідери яких країн у 1991 р. уклали Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД)?

1.Казахстану

2.Білорусі

3.України

4.Молдови

5.Киргизії

6.Росії

7.Грузії


4.Європейська інтеграція-це напрям зовнішньої політики:

А. Грузія

Б. Вірменія

В Латвія

Г . Молдова

Д. Естонія

Є. Білорусь

Ж. Литва

5.Митний союз - це напрям зовнішньої політики:

А. Грузія

Б. Вірменія

В Латвія

Г . Молдова

Д. Естонія

Є. Білорусь

Ж. Литва

2. За наявністю часу уроку проводиться гра «Шість капелюхів мислення».

Література


  1. Баханов К.О. Професійний довідник вчителя історії. – Х.: Вид. група «Основа», 2011

  2. Власов В.,Кульчицький С.Завдання для порівняння явищ та процесів у збірнику завдань для підсумкової атестації з історії України в 11 класі (2014 р.) // Історія і суспільствознавство в школах України: теорія та методика навчання, - 2014-№ 4(35) – С.17-38

  3. Орлова Т.В. НОВІ НЕЗАЛЕЖНІ ПОСТРАДЯНСЬКІ ДЕРЖАВИ: http://pidruchniki.ws/12210605/istoriya/novi_nezalezhni_postradyanski_derzhavi_problemi_dosyagnennya_perspektivi

  4. Пометун О.І., Пилипчатіна Л.М.,Сущенко І.М.,Баранова І.О. Основи критичного мислення: Навчальний посібник для учнів старших класів загальноосвітньої школи. – Тернопіль: Навчальна книга –Богдан, 2010 -

  5. Субтельний О. Україна: історія: – К.: Либідь, 1994

  6. Турченко Ф.Г., Мороко В.М. Історія України кін ХVІІІ – поч. ХІХ ст. – К. Генеза, 2000

  7. Щупак І.Я. Всесвітня історія. Новітній період (1939-2011): підруч. для 11 кл. загальноосвіт. Навч. Закладів. – Запоріжжя: Прем’єр, 2011






Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy



Автор
Дата добавления 03.02.2016
Раздел История
Подраздел Конспекты
Просмотров132
Номер материала ДВ-411374
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх