Инфоурок Другое Другие методич. материалыРазработка урока по казахскому языку на тему: "Климаттык озгерiстер"

Разработка урока по казахскому языку на тему: "Климаттык озгерiстер"

Скачать материал

Қазақ тілі мен әдебиеті

7 сынып.     Күні:

Сабақ тақырыбы:

Ғаламдық экологиялық мәселелер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7. Т6. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру.

7. О5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған  мәліметтерді кесте, диаграма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну.

7. А5. Диалогке қатысушылар коммуникатитік жағдаяттың талаптарына  сай «сөйлеуші –тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру.

Сабақтың мақсттары:

Барлығы: диалогке қатысушылар коммуникатитік жағдаяттың талаптарына  сай «сөйлеуші –тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстырады.

Көбі: тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап береді.

Кейбірі:  қосымша ақпарат көздерінен алынған  мәліметтерді кесте, диаграма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсынады.

Күтілетін нәтижелер:

Тақырыпқа қатысты шағын мәтіндерді мәнерлеп оқиды, мәтіндерді талдау, сипаттау  арқылы ғаламдық экологиялық мәселелер туралы ақпарат береді.

Жаңа сөздер:

Жұқаруы, жердің тозуы, мұнай қалдықтары, жойыла бастайды,  итбалықтардың қырылуы, алдын алу үшін, айыппұл мөлшері, сүзгілер  орнату, апатты аймақ, тартылу, құрғап қалу, желмен тарау.

Сабақта қолданылатын материалдар:

ИТ, слайдтар, маркерлер,  кесте, смайликтер, фломастерлер, үнтаспа, парақшалар, желімқағаздар.

Оқыту әдістері:

Сипаттау, талдау, әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Ыстық алақан» тренингі, жағдаяттық тапсырма, кластер, топтық жұмыс, «Ішкі және сыртқы шеңбер» техникасы.

Дереккөздері:

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.

Тапсырмалар:

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқушыларға

психологиялық

 ахуал туғызу

Мұғалім «Ыстық алақан» тренингі. Сәлемдеседі, түгендейді

оқушылар қол алып амандасады, бір-біріне жақсы сөздер айтады.

Өткен сабақты тексеру

Үй тапсырмасын тексереді.  Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды.

Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.

І. Қызығу

шылықты ояту

Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында ғаламдық экологиялық мәселелерге қатысты дайындаған слайдтарын көрсетеді, сұрақтар қояды.

Сұрақтарға жауап береді.

ІІ. Мағынаны тану

1.Сөздікпен жұмыс. А) ИТ-дан жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады, оқиды, қайталатады.

Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді.

2. Мәтіналды жұмыс. А) Айтылым.  1-тапсырманы орындатады.

Айтылым. Сұрақтарға жауап береді.

Ә)   Жазылым. Айтылым.  2-тапсырманы орындатады.

Жазылым. Айтылым. Бірінші бағандағы сөздердің мағынасын екінші бағанна тауып айтады, келесі бағанға сол сөздердің орысша аудармасын жазады.

3. Мәтінмен жұмыс. А) Оқылым. Тыңдалым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін 3-тапсырманы орындатады.

Оқылым. Мәтінді оқиды, тыңдайды.

Ә)  Айтылым. 5-6 тапсырмалар

Айтылым. Сұрақтарға жауап береді, мәтін желісі бойынша суреттердің орналасу ретімен айтады.

Б) Оқыылым.  7-тапсырма

Оқылым. Мәтіннен еліміздің экологиялық мәселелері туралы айтылған ой бөлігін тауып оқиды.

В) Жазылым. 8-9-тапсырманы орындатады.

Жазылым. Сөйлем құрайды, сөйлем аяқтайды.

Г) Оқылым. Айтылым. 10-тапсырма

Оқылым. Айтылым. Мәтінді оқиды, жаңа сөздерді табады, қандай сөздермен тіркесіп тұрғанын анықтайды, мағынасын түсіндіреді.

4. Сергіту сәті. «Ғаламдық экологиялық мәселер»  тақырыбында кластер құрғызады .

Кластер құрады.

5. Мәтінсоңы жұмыс. А) Жазылым.  Оқылым. 11-тапсырма. Топтық жұмысты ұйымдастырады.

Жазылым. Оқылым. Қоршаған ортаны қорғаудың қарапайым ережесін дайындайды.

ІІІ. Ой толғаныс

Жазылым.  Жеке жұмыс  12-тапсырма

Жазылым. Үш нұсқаның ішінен қажетті сөзді таңдап жазады.

ІҮ. Бекіту

13-тапсырманы орындатады.

Жағдаяттық тапсырманы орындайды.

 

Ә) «Есте сақта!» айдарымен берілген сөйлемдерді оқиды, талдатады.

Сөйлемдерді оқиды, талдайды.

Ү. Бағалау

ФБ. Мұғалім оқушыладың өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды.

 «Ішкі және сыртқы шеңбер» техникасы бойынша өзара бірін-бірі бағалайды

ҮІ. Үйге тапсырма

3-тапсырма

 

ҮІІ. Рефлексия

Түрлі стикерлерді  таратып береді.

Әсерлерін стикерлерге жазып, тақтаға іледі

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока по казахскому языку на тему: "Климаттык озгерiстер""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Инструктор по туризму

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
