Сабақтың
тақырыбы:
|
7 сынып
«Ұлттық аспаптар»
|
5 сынып
«Қысқы демалыс»
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Қазақ
халқының ұлттық аспаптарымен
таныстыру. Ауызекі тілде сөйлету
арқылы тіл байлығын дамыту, сөздік
қорын кеңейту, өнерге қызығушылығын
арттыру , топпен жұмыс істеу
дағдыларын қалыптастыру
халқымыздың ұлттық музыка
аспаптарының құрылысын
меңгере білу, адамгершілік, рухани,
мәдени дамуына қол жеткізу.
|
Қысқы д«Қысқы д
емалыс» тақырыбы бойынша
оқушылардың сөздік қорын
қалыптастыруды жалғастыру. Сын есімді
қайталап, білім сапасын арттыру. Алған
білімдерін , қажетті жағдайда қолданып,
саналы түрде сөйлеуге баулу. Оқушылардың
байланыстырып сөйлеу дағдыларын әрі қарай
дамыту.
|
Көрнекіліктер:
|
Слайдтар,
музыка аспаптары, бейнетаспа.
|
Суреттер,
сын есім плакаттар, слайдтар
|
Сабақтың
түрі:
|
аралас
сабақ
|
аралас
сабақ
|
Пәнаралық
байланыс:
|
тарих,
әдебиет,ән-күй т.б.
|
дүниетану
|
Сабақтың
барысы:
|
I Ұйымдастыру кезеңі: (4минут)
Оқушылармен,
амандасу, қонақтармен амандасу
- Бүгін сыныпта кезекші
кім?
- Сыныпта кім жоқ?
- Жылдың қай мезгілі?
- Оқу құралдарын тексеру
(оқулық,дәптер,қалам,сөздік дәптер)
Үй тапсырмасын тексеру. (4
минут)
Фонетикалық жаттығу (3
минут)
-«Ұлттық, қысқы,
балалар, сырғанау» сөздерінде неше дауысты дыбыс бар?
-ң дыбысы қандай?
- «Ержігіт» сөзінде
неше буын бар?
- оның түрлерін ата.
Сабақтың мақсатын
айту
Бекіту (5
минут)
|
|
Жаңа
тақырыпты бастамас бұрын мен сіздерге мына бір әуенді тыңдатқым келіп
тұр.(Күй ойналады)
-Балалар,мына
әуенді неге тыңдадық?
-Мына
суреттерден нелерді көріп тұрсыңдар?
Олай
болса, біздің бүгінгі сабағымыз «Қазақтың ұлттық аспаптарына»
арналады.
|
(6-7минут ) Жаңа
жылдағы
демалыстарыңды сендер
қалай
өткізесіңдер? Слайдта
сурет
көрсетіледі. Сол сурет
бойынша
оқушылар диалог құрып,
өзара
сөйлеседі.
- Балалар сендер қысқы
демалыстарыңды қалай
өткізетініңдеріңді айтып
жатсыңдар,
Олай болса, сендердің
бүгінгі
тақырыптарың «Қысқы
демалыс».
|
|
-дәптерлерімізді ашып
бүгінгі күнді, сабағымыздың тақырыбын жазамыз.
|
|
Ұлттық аспаптардың
түрлері
туралы жалпы мәлімет
беру.
Біз
бүгін домбыра, жетіген,
домбыра, дауылпаз
аспаптары
туралы сыр шертеміз
Сөздікпен жұмыс (3мин).
Сөз
тізбегі
Сөйлем тізбегі
Қ қос ішекті-двухструнный
тиек-деревянная
подставка под
сруны
а аспап- инструмент
қ қыл- конский
волос
асық-альчик
әуен-
мелодия
үйеңкі- клен
е емен-
дуб
ель-шырша
қарағай-сосна
Мәтіндермен жұмыс
«Домбыра» (3 мин)
1.Мәтіндерді
мұқият оқиды.
2.Аспаптардың бөліктерімен
таныстырып өтеді.
3.
Мәтіндер бойынша сұрақтар
құрастырады.
|
Деңгейлік
тапсырмалармен жұмыс
(8 минут)
1деңгей, 2 деңгей, 3 деңгей оқушылар әр кім өз деңгейіне байланысты
таңдап алып, жұмыс жасайды. (өздік жұмысы)
|
|
С
Сергіту сәті «Қаражорға» биі (3 мин)
|
|
-
Балалар енді жетіген,сыбызғы
туралы мына ақпараттарды
тыңдайық!
Бейнетаспадан естіп, керекті
жерлерін
түртіп алып отырыңдар.
Жетіген (5 мин)
1.
«Ақпарат ағыны»
|
Оқушылардың деңгейлік
тапсырмаларын тексеріп, бекітіп,
бағалау.
-Балалар,
қазақ тілінде неше сөз табы
бар?
-Сын
есім дегеніміз не?
– Сын есімнің жиі кездесетін қандай
жұрнақтарын білесіңдер?
|
|
Дауылпаз
(5
мин) оқушылар өздігінен жұмыс жасайды.
1.
«Ақпарат
ағыны»
2.Мәтіндегі қарамен
жазылған сөздерді теріп
жазып, буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың емлесін
түсіндіру.
|
Слайдтта берілген
сөздерді сын
есімдермен
тіркестіріп, сөз
тіркестерін
жасау. құрау.
(4 мин)
Сын
есім + зат есім
Үлгі:
тон – жылы тон, ұзын тон, қалың тон
|
Жасалған
жұмысты қорытып, бекіту
|
3 минут.
Оқушылар
дәптерлерін айырбастап, өзара тексеру жұмысын жүргізеді.
|
С 3 минут. Оқушылар
бір-бірлеп
тақтаға шығып, сөз
тіркестерін оқып,
қолма- қол сөйлем
құрайды.
|
|
Жаңылтпаштарды тез
айтуға жаттығамыз. (4 мин)
Қаймақты
айырдым,
Тайлақты қайырдым.
Қаймағым май болды,
Тайлағым мал болды.
|
Үй
тапсырмасы:
|
Ақпарат
жинау. (3 мин) Құрманғазы, Қорқыт туралы
|
«Қысқы
дамалыс» тақырыбына 10 сын есім жазып, олардан сөз тіркестерін, сөйлем құрау
|
Бағалау:
|
-Жақсы
бүгін сабақта сендер жақсы жұмыс жасадыңдар!
-ал енді
бағалау парақтарыңды алып, жасалған жұмыстарыңды бағалаңдар.
|
Қорытынды:
|
«
«Бір
айналым сөйлесім» (3 мин)
1.Не
білдің?
2.Кімдерге
рахмет айтқыларың келеді?
|