Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Разработка урока по математике на тему "Тригонометриялық функциялар, қасиеттері және графигі"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Разработка урока по математике на тему "Тригонометриялық функциялар, қасиеттері және графигі"

библиотека
материалов


Ашық сабақтың жоспары

Топ: Пк-11

Күні: 25.11.2015 ж.

Оқытушы: Бегимбаева А.У.

Пән: Математика

Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері және графигі

Сабақтың мақсаты: Білім алушыларға жаңа тақырыпты меңгеру бойынша бағыт бере отырып, өздіктерінен тақырыпты игеруі, алған білімдерін жинақтау, жүйелеу, бекіту.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: тригонометриялық функциялардың қасиеттерін пайдалана отырып, есептер шығару, тригонометриялық функциялардың графиктерін тұрғызу;

Дамытушылық: білім алушылардың логикалық ойлау қабілеттері мен дағдыларын жетілдіру, пәнге қызығушылықтарын арттыру;

Тәрбиелік: білім алушыларды оқуға, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу; бір-бірінің ой-пікірлерін тыңдай білуге, сыйлауға баулу.

Сабақ түрі: жаңа білімді игеру сабағы

Әдістері: сұрақ-жауап, ойын арқылы, топтық жұмыс

Сабақ жабдығы: интерактивті тақта, слайд, флипчарт, интернет желісі, мобильді телефон

Пәнаралық байланыс: физика, информатика, ағылшын тілі, орыс тілі























Сабақтың құрылымдық-логикалық сұлбасы мен хронологиялық картасы:


І. Ұйымдастыру кезеңі

1.1 Білім алушылармен сәлемдесу, түгендеу


ІІ. Өткен материалды қайталау

    1. «Миға шабуыл» (сұрақ-жауап)

    2. «Математикалық домино» (формулалардың жалғасын табу)


ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру

3.1 Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау («Ой қозғау» топтастыру стратегиясы)

3.2 y=sinx функциясы, қасиеттері және графигі

3.3 y=cosx функциясы, қасиеттері және графигі

3.4 y=tgx функциясы, қасиеттері және графигі

3.5 y=ctgx функциясы, қасиеттері және графигі

3.6 «Кім жүйрік?» ойыны


ІV. Жаңа сабақты бекіту

4.1 Kahoot-пен жұмыс

4.2 Оқулықпен жұмыс


V. Сабақты қорытындылау

5.1 Білім алушыларды бағалау

5.2 Рефлексия


VI. Үй тапсырмасын беру



Сабақтың кезеңі мен іс-әрекеттің мазмұны

Әдістемелік пікірлер

1




2

Ұйымдастыру:

Білім алушылармен сәлемдесу, түгендеу. Топтарды таныстыру


Өткен материалды қайталау

І. Миға шабуыл

1. «Тригонометрия» сөзі қандай мағынаны білдіреді?

2. «Үшбұрыш» сөзінің орысша және ағылшынша

Аудармасы қандай?

3. Функция дегеніміз не?

4. Қандай тригонометриялық функцияларды білесіңдер?

5. α бұрышының синусы дегеніміз не?

6. α бұрышының косинусы дегеніміз не?

7. α бұрышының тангенсі дегеніміз не?

8. α бұрышының котангенсі дегеніміз не?


ІІ. «Математикалық домино» ойыны (формулалардың жалғасын табу)

  1. hello_html_m731cd24a.gif

hello_html_2d19b921.gifhello_html_78db58c0.png


hello_html_381fb5aa.gifhello_html_495ff57e.gif




  1. hello_html_5d7ba790.gif

hello_html_2d19b921.gifhello_html_78db58c0.png



hello_html_381fb5aa.gifhello_html_495ff57e.gif




  1. hello_html_57d4f7ee.gif


hello_html_m3a148bd0.gifhello_html_m230a2934.gif



hello_html_4d97b2ee.gifhello_html_6842e25e.gif



  1. hello_html_m380768d7.gif


hello_html_19469035.pnghello_html_1d81e1cc.png


hello_html_mb31f8ad.pnghello_html_21ed395c.png











- Танымдық және есте сақтау қабілеттерін дамыту






















3

Жаңа сабақты меңгеру

I. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау

«Ой қозғау» топтастыру стратегиясы

Төменде берілген графиктер бойынша не айта аласыздар?

hello_html_m7a80166d.pnghello_html_3ab314a.png






hello_html_539fe83e.pnghello_html_m45751107.png









Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері және графигі


ІІ. 4 топқа төрт тапсырма беріледі.

Берілген графиктерге қарап, функцияның қасиеттерін анықтау, атап беру.


у=sinx функциясының қасиеттері

hello_html_m7a80166d.png





  1. D(y)=(- ∞; + ∞)

  2. E(y)=[-1; 1 ]

  3. Функция тақ sin (-x) = - sinx

  4. Периодты: периоды Т=2 π

  5. Таңба тұрақтылығы

0 + 2πn<x<π+ 2πn, nZ аралығында sinx> 0

π + 2πn<x< 2π+ 2πn, nZаралығында sinx< 0

  1. Монотондылығы:

бірсарындыөспелі - [ - π/2 + 2 πn; π/2+ 2 πn];

бірсарындыкемімелі- [ π/2 + 2 πn; 3π/2+ 2 πn]

  1. Функция нөлдері х = πn, nZ нүктелерінде sinx = 0

  2. Функцияның экстремумы

х = π/2 + 2πn, nZ, ymax = 1

х = -π/2 + 2πn, nZ , ymin = - 1

  1. Графигі - синусоида


у=cosx функциясының қасиеттері

hello_html_3ab314a.png






  1. D(y)= (- ∞; + ∞)

  2. E(y)=[-1; 1]

  3. Функция жұп cos (-x) = cosx

  4. Периодты: периоды Т=2π

  5. Таңба тұрақтылығы

-π/2 + 2πn<x<π/2 + 2πn, nZаралығ-да cosx> 0

π/2 + 2πn<x< 3π/2 2πn, nZаралығында cosx< 0

  1. Монотондылығы:

бірсарындыөспелі -x[ π+ 2πn; 2π+ 2πn], nZ

бірсарындыкемімелі - x [0 + 2πn; π+ 2πn], nZ

  1. Функция нөлдері х = π/2 + πn, nZнүктелерінде cosx = 0

  2. Функцияның экстремумы

х = 2πn, nZ, ymax = 1

х = π+ 2πn, nZ, уmin = - 1

  1. Графигі - косинусоида


у=tgx функциясының қасиеттері

hello_html_m45751107.png







  1. D(y)= x π /2 + πn, nÎZ

  2. E(y)=(- ∞; + ∞)

  3. Функция тақ tg (-x) = -tgx

  4. Периодты: периоды Т =π

  5. Таңба тұрақтылығы

0 + πn < x < π /2 + πn, nÎZ аралығында

tg x > 0

- π /2 + πn < x < 0 + πn, nÎZ аралығында

tg x < 0

  1. Монотондылығы:

бірсарынды өспелі - [- π /2 + πn; π /2 + πn], nÎZ

  1. Функция нөлдері х = πn, nÎZ нүктелерінде tg x = 0

  2. Функцияның экстремумы жоқ

  3. Графигі - тангенсоида




уtgx функциясының қасиеттері

hello_html_539fe83e.png






  1. D(y)= x πn, nÎZ

  2. E(y)=(- ∞; + ∞)

  3. Функция тақ ctg (-x) = -ctgx

  4. Периодты: периоды Т =π

  5. Таңба тұрақтылығы

0 + πn < x < π /2 + πn, nÎZ аралығында

ctg x > 0

π /2 + πn < x < π + πn, nÎZ аралығында

ctg x < 0

  1. Монотондылығы:

бірсарынды кемімелі- [0+ πn; π+ πn], nÎZ

  1. Функция нөлдері х = π /2 + πn, nÎZ нүктелерінде

сtg x = 0

  1. Функцияның экстремумы жоқ

  2. Графигі - котангенсоида



ІІІ. «Кім жүйрік?» ойыны

Төмендегі графиктердің бір-бірінен айырмашылығы неде? Қандай функциялардың графигі берілген?


Жауабы: y=sinx және y=2sinx



Жауабы: y=cosx және y=3cosx


Жауабы: y=cosx және y=cosx-1



Жауабы: y=cosx, y=2cosx және y=2cosx+1




Жаңа білімді қалыптастыруды ұйымдастыру оқытушының бағыт беруі арқылы студенттің өзіндік ойлауы, қорытынды жасауы арқылы жүргізіледі.













- Ойлау қабілетін дамыту.

- Графикке түсінік беру арқылы, математикалық тілде сөйлеу мәнерін қалыптастыру

























































































































-Графиктерді салыстыру арқылы логикалық ойлауын дамыту




4

Жаңа сабақты бекіту

І. Kahoot-пен жұмыс (тест)

  1. y=sinx функциясының анықталу облысы неге тең?

R R+ [-1;1] (0; +∞)


  1. y=tgx функциясының периоды неге тең?

2π π - π 3 π



  1. Төмендегі график қай функцияның графигі?



y=cosx y=ctgx y=tg x y=sinx



  1. Төмендегі графиктен функцияның мәндер облысын анықтаңыз?

hello_html_38e43741.png

E(y)=[-1;1] E(y)=[-3;1] E(y)=[-3;2]

E(y)=[-2.5;1]


  1. Төмендегі графиктердің ішінен y=3cosx функциясының графигін табыңыз?



а б в г



ІІ. Оқулықпен жұмыс

4 топқа қима-қағаздар тарату

1-қима-қағаз - №64

2-қима-қағаз - №65 (ә)

3-қима-қағаз - №66 (ә)

4-қима-қағаз - № 66 (в)





- теориялық білімді бекіту



















































- тәжірибелік білімді

бекіту

5

Сабақты қорытындылау

І. Білім алушыларды бағалау

ІІ. Рефлексия


6

Үй тапсырмасын беру:

67 (a, б) жаттығу, y=sinx және y=cos x, y=tgx және y=ctgx функцияларына Венн диаграммасын құру

алған білімін қолдану




Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 26.04.2016
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров414
Номер материала ДБ-054022
Получить свидетельство о публикации