Тема
урока: «My Hobby»
Цель
урока: Расширение и обобщение знаний по теме «Хобби»
Задачи урока:
Образовательные: отработка лексического материла и его
употребления в речи; формирование лексических навыков говорения по теме «
Хобби»; совершенствование навыков чтения, аудирования , письма.
Развивающие:
формирование и
развитие учебно-организационных умений и навыков .
Воспитательные: акцентирование внимания учащихся на способах
проведения досуга, развивать умение слушать других и высказывать свое мнение.
Оснащение урока
Компьютер для
учителя, экран, презентация (PowerPoint) с аудио- и видеоматериалами, карточки
с заданиями.
Формы работы: коллективная, групповая, парная,
индивидуальная.
Тип урока: комбинированный.
Методы обучения: коммуникативный, наглядный, словесный,
исследовательский.
Ход урока
I.
Организационный
момент, приветствие
Teacher:
Good morning, boys and
girls. I am glad to see you
Pupils:
Good morning, teacher!
Teacher: First of all I
want you to think and choose what we are going to do.
(на доске карточки
с названиями различных действий: play. speak,write, jump, dace, translate, read. Ученики выбирают те действия, которые по их
мнению будут происходить на уроке).
ΙΙ. Мотивация
Teacher:Thank you! Well, I want to tell you something about me. Look at
the screen. (Слайд 1)You see, I like going on a picnic. I like drawing.
I like travelling. I like dancing.
And you, do you like going on
a picnic? Do you like drawing? Do you like travelling? (Yes, I do/ No, I don't.
I like…../I don't like…..). Look at the screen again, please (Слайд 2)
. There are two boys. Bob likes to play computer games, such as “Dragon Age”.
Jack prefers to play football. Try to guess, what is the topic of our lesson?
Pupils:The topic is
“Hobby”
Teacher:
Yes, you are right. The topic
of our lesson is “My Hobby”.(Слайд 3)
Look at the screen and let’s
read what is the meaning for the word “Hobby” (Слайд 4). Hobby
– is an activity that someone does for pleasure.
Today we are talking about
our free time and about our hobbies. And I’d like to know what hobbies you have
and what you like doing in your free time.
III. Фонетическая зарядка
Teacher: Look at the screen and repeat after me. (Слайд 4)
Hugo Hall’s hobbyhorse is handball,
Harry Hill’s hobbyhorse is hockey.
If Hugo Hall’s hobbyhorse wasn’t handball,
How could Harry Hill’s hobbyhorse be hockey?
You see the
word “hobbyhorse”. What does it mean? Translate this word, please.
Pupils:Конь
–качалка.
Teacher: You know that it
means hobby nowadays.
IV. Основная
часть урока
игра змейка : учитель выкладывает слова в виде змейки, ученики
должны разобрать змейку и отрабатывая конструкцию to be fond
of составить высказывания.
Teacher:And
now let's find the phrases which connected with the topic of our lesson and use
the construction “ to be fond of”.
Pupil
1: I am fond of collecting stamps.
Pupil
2: I am fond of swimming.
Pupil
3: I am fond of skating.
Pupil
4: I am fond of skiing.
Pupil
5: I am fond of singing songs.
Teacher:Let’s
sing song children!(видио с песней на тему : “My Hobby”)
Работа на слайде. Рассказ
о своем хобби. Используйте выражения: (Слайд 5)
Модель:
- Hello!
- Hi! What is your name?
- My name is Marry. And what
is your name?
- My name is Bob. What is
your hobby?
- My hobby is music. I do it every
day. It is fun. And what is your hobby?
- My hobby is drawing. It is
interesting.
- Thank you. Good bye.
- Bye-bye.
Teacher:
Thank you. Now I know
everything about your hobbies.
Подведение итогов урока.
Now you know the names of
different hobbies, you can tell about your hobbies.
Children, what did we do at
the lesson? (We revised some words, read, spoke on the theme: “My Hobby”).