Инфоурок Иностранные языки КонспектыРазработка урока по теме «Выбор профессии»

Разработка урока по теме «Выбор профессии»

Скачать материал

Разработка урока по теме «Выбор профессии» по

УМК «New Millennium»,  О. Л. Гроза

 

Санжимитупова Дугарма Дугаровна, учитель английского языка МБОУ «СОШ №4» г. Салехарда

 

Тип урока: повторение и закрепление полученных знаний с использованием информационных технологий.

Средства урока: УМК, доска, мультимедийное оборудование, СД диск, карточки, мультимедиа-презентация (приложение 1)

Цель урока: развивать навыки монологической речи по теме «Выбор профессии»; совершенствовать лексические навыки и расширить лексический запас учащихся.

Задачи урока:

1.      Образовательные:

1. активизировать употребление лексико-грамматических структур:           neithernor…;   eitheror…  в устной и письменной речи;

2. формировать компетентность речевого высказывания;

3.. проконтролировать и закрепить лексику по теме “Выбор профессии”.

  1. Развивающие:

1. развитие памяти, логического мышления, языковой подготовки;

  1. Воспитательные:

1. воспитывать осознанное отношение к выбору профессии;

2.  содействовать профориентации учащихся;

 Формы  работы:

  • фронтальный опрос;
  • парная работа;
  • индивидуальная работа.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ход урока:

    I. Вводно-мотивационный этап.

Teacher: Good morning! You are ready for the lesson, so let’s start.  

 На доске изречение М. Горького

Look at the blackboard and read the saying by M. Gorky: “When a work is a pleasure, life is a joy. When a work is a duty, life is a slavery. ”. Translate it. Thanks. Answer my question:

Will be your future profession a pleasure or a duty?

-P1 I think my future job will be a pleasure.

     II.  Операционно-содержательный этап.

Teacher: Today we shall talk about one of the most essential topic “Choosing a job”. You will talk about your future profession, do some lexical and grammar exercises to improve your speech, listen to the tape-recorder. At the end of our lesson you must choose your future job.

1.      So, let’s continue our work.

            1.Речевая разминка.

Teacher:  First of all, let’s talk about your parents, their jobs.

·         What is your mother by profession?

P:  My mother is a nurse.

Help me, ask questions to each other.

P1: What is your father by profession?  

P2:  My father is a driver.

P3: What profession will you choose?

P4: I want to be a computer programmer.

P5: What subjects are you good at?

P6: I am good at Maths, Information Technology

 

Форма работы парная.

 

Teacher:  What professions do you know?    

Учащиеся называют профессии:a photographer, a teacher, a  doctor, a  footballer,  a computer programmer, a  driver, an accountant, a  designer

2. Активизация использования лексики

Teacher:  Now it’s time for a guessing game “What profession is it?”. I’ll give you the definitions of professions, one read them and the other try to guess and name them.someone who teaches pupils

  1. someone who can controls finances
  2.  someone who writes computer programs
  3. someone who does a sport professionally, can score goals
  4. someone who treats people illnesses
  5. someone who knows traffic rules, drives cars, buses
  6. someone who takes pictures
  7. someone who designs cloths

Учащиеся называют профессию и открываются слайды с фотографиями называемых профессии. 

        Teacher:  Look at the screen and check up your answers.

         3. Актуализация опорных знаний

 (создание проблемы)

Teacher:  Good. Let’s pass to the next part of our lesson. At the previous lesson you were given new words and word combinations on the topic “Choosing a job” and I want to see whether you remembered them. First of all I’d like you to solve a problem.

Your father is a driver. He wants you to follow in his footsteps. Your mother is an accountant. She wants you to follow the fashion. What would you do?

P1. I  want to say that I won’t follow in my father’s footsteps, because his job is  low- paid and I won’t follow the fashion. Frankly speaking, I haven’t chosen my future profession.

P2. As I understood        Roma                will neither follow in his father’s footsteps nor follow the fashion. As for me I am in two minds. On the one hand I would like to follow in my mother’s footsteps, but on the other hand I would like to follow the fashion. So I want to be either a computer programmer or an accountant. I think these jobs are very competitive jobs.

Teacher:  Open your copy-books, write down the date,   it’s time to revise our grammar theme:Conjunctions: either… or…;    neither…nor When do we use these structures? How must we translate them? Who wants to answer? Well done. Thank you. Now let’s do   exercise 4b at page 102. I’ll give you 5 minutes.

Форма работы индивидуальная.

Teacher:  Your time is up. Let’ check up your task.

Ex. 4b. p. 102

  • … Bob … Jane followed in their father’s footsteps.
  • Liverpool is a sea port and has a good football team, so Rod wanted to become … a sailor… a footballer.
  • … Jane … Rod followed the fashion when they were choosing their profession.

Teacher:  The next task is – to translate the following sentences:

  1. Masha will become either a computer programmer or an accountant.
  2. Bob will be neither a surgeon nor a teacher.
  3.  If you are good at performing in public, you can become either an actor or a politician.
  4. He is thinking of becoming either an engineer or an astronomer.
  5. After school you can go either to university or straight into a job.

Форма работы фронтальная.

  • Развитие навыков аудирования.

Teacher: Now we are going to listen to the tape- recorder. Find Ex. 3b at p.101 and read the task, please.Be attentively, you must fill in the 2 column of the table.

Do Ex. 3c. Listen to the interviews again and complete the table. 

 

 

Speaker

Job

What things influenced his/ her choice of profession

 

Rod

 

 

lived(1)… … which is (2) … … and has a great football team

was good (3) … … at school

there were so (4) … … in the family

enjoyed the interaction (5) … …

 

Mike

 

there is not (6) … … here

wanted (7) … … … my fathers footsteps

I love (8) … … and the feeling of doing (9) … … …

 

Sandra

 

 

it started with (10) … … …

just followed (11) … …

 

Jane

 

 

always  loved (12) … … and …

didn’t realize that I had (13) … … … design

a neighbour admired (14) … … asked to redesign hers 

 

 

Teacher: Thanks for your work. Tell me, please, what things influenced his/ her choice of profession,

  •  parent’s opinion (family traditions)
  • personal interests, hobbies
  • character of the person
  • area where a person was born
  • success in some subject at school
  • fashion
  • ets.

III.  Рефлексивно-оценочный этап

 Good of you. At the end of our work I want to listen to your answers for the next question: Do you want your life to be a joy?

P: Yes, I do.

T: So, what do you do for it?

P: I’ll choose a pleasure and well-paid job.

T: And what about you?

P: I’ll have an exciting and interesting job.

T: What is your future profession?

P: I want to be an interpreter.

Teacher: Let’s sum up. Today we have found out what kind of person you are and what profession is suitable for you. I hope this questionnaire will help you to make the right choice. At home please write a short composition (15 sentences) “My future profession”. Thanks for your work; your marks are … The lesson is over, goodbye! 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока по теме «Выбор профессии»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Эксперт по взаимоотношениям

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
