Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Украинский язык / Другие методич. материалы / Разработка урока по творчеству М.Коцюбинского

Разработка урока по творчеству М.Коцюбинского


  • Украинский язык

Поделитесь материалом с коллегами:

Конспект уроку української літератури

 
Тема уроку.
 Майстерність психологічного аналізу внутрішнього світу людини або контраст життя і смерті в новелі Михайла Коцюбинського «Цвіт яблуні»


Мета:
допомогти учням збагнути специфіку імпресіоністичного твору; пояснити глибокий психологізм та особливості композиції , поглибити знання про новелу; розвивати уяву, вміння бачити і чути, пояснити символічні образи; виховувати гуманізм, співчуття, співпереживання.


Обладнання:
портрет М. Коцюбинського, фотоілюстрації цвіту яблуні, мелодія, яка навіює сум, та оптимістична; смужки паперу різних кольорів.


Епіграфи:
Смерть – це закон, а не кара. 

Сенека

      Зноси з гідністю те, що змінити не можеш.

Сенека

      Якщо після моєї смерті триватиме життя,

      то чому ж мені вдаватися в тугу?

Г. Тютюнник

 

Хід уроку


І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

1. Оголошення теми і мети уроку. Запис дати і теми в зошит.
2. Робота з епіграфами.
-  Прочитайте вислови. В кінці уроку скажете, який із них найбільш підходить до теми уроку.
3. Проблемне питання.
- У ході уроку дайте відповідь на питання: « Чи правильно стверджувати, що М. Коцюбинський по-справжньому знайшов себе тільки в імпресіонізмі?»


ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.
-              Що таке імпресіонізм?
-
              Назвіть основні ознаки імпресіонізму.


ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
1.          Прийом «Думка-речення».
«Цвіт яблуні» - твір про…
2.
          Бесіда:
-
              Яке враження  залишилося у вас після прочитання новели?
-
              Що вас найбільше вразило?
-
              (Звучить сумна мелодія). До якого епізоду найбільше підходить мелодія, що звучить?
3.
          Аналіз новели.
-
              М. Коцюбинський назвав новелу етюд. Чому?
-
              Від чийого імені ведеться розповідь? Що ви дізналися про головного героя?
-
              Перекажіть сюжет новели. Яким постає ліричний герой на початку твору?
-
              Який прийом використовує письменник, щоб передати психологічний стан ліричного героя? (Потік свідомості).
-
              Чи можна вважати письменника жорстоким  егоїстом, якщо його творча свідомість  фіксує всі етапи перебігу тяжкої хвороби й агонії вмираючої дитини?
-
              Доведіть, що батько невимовно страждає від горя.
-
              Чи подібні переживання розповідача та його дружини? Чим відрізняються?
-
              Чому в новелі немає діалогу?
4.
          Робота в парах.
Доведіть, що автор показує роздвоєння головного героя, який є одночасно вбитий горем батько і талановитий митець. (СПриклади з тексту).
5.
          - В якому просторі перебуває герой? (Закритий. Кабінет)
-
              Де вихід із нього? (Вікно, двері). Куди веде вихід? (Сад)

hello_html_m224e2ad6.jpg

(Звучить оптимістична музика.  Фото яблуневого цвіту).
6.
          Створення кадрів до кінофільму.
-
              Якби ви знімали кіно, які характерні деталі ввели б у кадр? Яке освітлення? Поясніть свій вибір.
І кадр. Напівтемний кабінет, лампа, «послана на кушетці й неторкана постіль особливо ріже око».
ІІ кадр. «За чорними вікнами лежить світ, затоплений ніччю».
ІІІ кадр. «… є щось нове. Певно сіре вікно».
ІV кадр. «Цвіт яблуні. Сонце вже встало і золотить повітря».
7.
          Кольористика.
-
              Прослідкуйте за текстом новели, які кольори будуть відповідати кожному кадру. (І-2  – чорні вікна, жовте полум’я свічки, чорне море, чорні крила, чорні хвилі;
3 – сіре вікно, сірі меблі, зелені луки, жовте полум’я свічки, білі рядна, посиніле несміливе світло, сіра хата;
4 – сонце золотить повітря, цвітуть яблуні, блакитне небо, рожеві платочки, зелена чашечка, біла сукеночка, жовті капчики, золоте проміння). Учитель відтворює кольоровим папером кожен кадр.
-
              Як змінилися кольори в новелі? Про що це говорить?
8.
          Що символізує цвіт яблуні? Які ще є символи в новелі?

ІV. Підсумок уроку.

-
              Чому пам'ять митця в етюді названо «нерозлучним секретарем»?
-
              Який мотив у творі є провідним?
-
              Назвіть основні ознаки імпресіонізму в новелі.
-
              Дайте відповідь на проблемне питання нашого уроку.
-
              Який вислів ви взяли б за епіграф до сьогоднішнього уроку? Прокоментуйте свій вибір.
-
              Метод «Незакінчене речення»
Прочитавши «Цвіт яблуні», я усвідомив(ла), що…


Домашнє завдання.

1.
          Вивчити матеріал підручника.
2.
          Прочитати повість «Тіні забутих предків».

Підготувати відповідь на запитання «Яке враження справило світобачення та вірування гуцулів на Михайла Коцюбинського».




Автор
Дата добавления 19.10.2016
Раздел Украинский язык
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров70
Номер материала ДБ-273333
Получить свидетельство о публикации
