


ІВАН ФРАНКО
«СІКСТИНСЬКА МАДОННА»
РОЗРОБКА УРОКУ
В 10 КЛАСІ
З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ВЧИТЕЛЯ
ДОНЕЦЬКОГО ЛІЦЕЮ «КОЛЕЖ»
ЗЕЛЕНКОВОЇ
ОЛЬГИ ОЛЕКСАНДРІВНИ

Тема: І. Франко «Сікстинська мадонна». Краса материнства й вічної жіночності.
Мета: ознайомити учнів зі змістом сонета «Сікстинська мадонна», поглибити вивчене про сонет; розвивати навички виразного читання; виховувати загальнолюдські цінності: красу материнства й вічної жіночності.
Обладнання: підручник, хрестоматія, мультимедійна презентація, репродукція картини «Сікстинська мадонна» Рафаеля, схема аналізу сонету, аудіозапис сонету І.Франка «Сікстинська мадонна»,О.Пушкіна «Мадонне», аудіозапис пісні - вірша А.Малишка «Пісня про рушник», пам’ятки «Як працювати у групі», картки для виявлення емоційного настрою учнів.
Теорія літератури: сонет
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методичні прийоми: бесіда, лекція з елементами бесіди, інтерактивний метод «Вільний мікрофон», робота у групах.
Міжпредметні зв’язки: російська література, художня культура, історія, образотворче мистецтво.
Література:
1) Украинская литература : 10-11 кл. : профильная программа для общеобразоват. организаций / сост. Королёва Л.В., Путрова О.М., Ковалинская И.М., Бондаренко А.В., Добровольская Т.Н., Филиппенко Е.А., Муза Г.П. ; ДИППО. – Донецк: Истоки, 2015. – 28 с.
2) Семенюк Г.Ф., Ткачук М.П., Слоновська О.В. ( та ін..) Українська література. Підручник для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів (рівень стандарту, академічний рівень).–К: Освіта,2010.-352с.: іл..
3) Інтерактивне навчання на уроках української мови та літератури/Упоряд. К.Ю.Голобородько, Н.П. Ткаченко – Х: Вид.група «Основа»,2007.-176с.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання
- Доброго дня, любі мої учні. Я щиро рада вас бачити. Сьогодні незвичайний урок, а урок-подорож у давнє мистецтво.
ІІ. Емоційне налаштування класу
З'ясування емоційної готовності учнів до уроку.
- Давайте налаштуємося на урок. Підніміть картку, яка символізує ваш настрій зараз. (Учні обирають картки зі запропонованих)
- Я теж хочу поділитися з вами своїм настроєм. СЛАЙД №2 (картка).
Отже, вирушаємо!
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Клоуз-тест.
Збірка поезій «З вершин і низин» вийшла у …. (1887р.)
Поема «Мойсей» написана у … (1905р.)
Збірку «З вершин і низин» відкриває вірш …(«Гімн»)
«Гімн» є кращим зразком ….( політичної лірики)
Франко називає дух нації силою, що …(тіло рве до бою)
Третім розділом збірки «З вершин і низин» є ….(«Сонети»).
ІV. Повідомлення теми, мети уроку
Тема нашого уроку – подорожі: І.Я.Франко. Сонет «Сікстинська мадонна».
СЛАЙД №3 (Діти записують тему уроку в зошит)
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (відповіді учнів)
2. Епіграфом уроку можна взяти є слова І.Я. Франка:
«Більш, ніж меч , і огонь, і стріла, і краса.
Небезпечне оружжя- жіноча краса.
Ані мудрість, наука, ні старші літа
не дають проти неї міцного щита».
СЛАЙД №4
- Поясніть епіграф до уроку.
V. Актуалізація опорних знань.
- Що вам відомо з цієї теми? (Робота в парах зі складання списку своїх ідей)
На дошці накреслена таблиця, яку учні заповнюють упродовж уроку.
-
Хочемо дізнатися
Дізналися
VІ. Вивчення нового матеріалу
1. Слово вчителя
Є у світі одне слово, перед яким усі народи низько схиляють голови. Це слово –мама. СЛАЙД №5
Кожна людина та кожний народ мають свої святині. До цих святощів зараховуємо й пошану до матері. Вона дала нам життя,виростила й виховала.
Коротке це слово –мама, але які надлюдські глибини скарбів містить воно в собі. Ціле її життя з серця б'є великим невичерпним джерелом безкорислива любов до своїх дітей. Ціле її життя – це терпіння, безмежна самопожертва, пробачення провини.
Мама… Це перше слово, яке з радістю та усмішкою вимовляє дитина. Мама - це те слово, яке найчастіше повторює людина у хвилини страждання й горя. Поняття про щастя, добро та ласку нерозривно пов'язані в нас із образом найдорожчої людини - Матері.
СЛАЙД №6
У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим. (писав Т.Г.Шевченко)
І це дійсно так. Немає нічого сильнішого над материнську любов .
СЛАЙД №7
Звучить пісня А.Малишка «Пісня про матір».
А діти - це найдорожче, найпрекрасніше, що є у батьків. Безмежна материнська ласка й турбота. Матері щоденно й щохвилинно турбуються про діток, дбають, щоб виросли вони здоровими, щасливими, добрими й розумними, щоб уміли переборювати труднощі, які трапляються на їхньому життєвому шляху. Недаремно на іконах Богородиця, Мадонна найчастіше зображуються з дитям на руках.
З дитинства ми носимо в душі найдорожчий образ – образ неньки та її безмежну любов. Образ, що споконвіку зоріє над людством і оберігає світ.
Допоки мати буде піклуватися про своє дитя, доти будуть сущі земля та небо.
Найсвятіша любов - "материнська".
Вона не підвладна часові, ніколи не старіє.
Народи Європи почали святкувати День Матері відразу після Першої Світової війни у другу неділю травня.
2. Бесіда з учнями
- Хто з письменників у своїх творах звертався до теми материнства, материнської любові? СЛАЙД №8
(Т. Шевченко «Наймичка», «Катерина»; А.Малишко «Пісня про рушник»; М.Рильський «Слово про рідну матір»; В.Симоненко «Лебеді материнства»; І.Драч «Чорнобильська мадонна»)
3. Літературознавчий словничок
– Діти, сьогодні на уроці ми познайомимося з літературним поняттям – СОНЕТ
СЛАЙД №9
Сонет (відіт. sonetto – звучати) – ліричний вірш, який складається з (14) рядків п'ятистопного або шестистопного ямба:два чотиривірші (катрени) з перехресним римуванням і два тривірші (терцети). У сонеті має бути п'ять рим із різними видами римування. (Учні записують у словничок)
Терцет(від лат.tertius – третій) – трирядкова строфа з суміжним римуванням.
Катрен(куплет) – чотиривірш з парним перехресним(абаб) чи кільцевим (абба) римуванням.
Ямб – двоскладова стопа з наголосом на першому складі.
- В українській літературі сонет з'явився в середині 19 століття. Вагомий внесок у його розвиток зробили СЛАЙД №10 І. Франко, Леся Українка, М. Рильський, М.Драй- Хмара, М. Зеров, Л. Костенко, Д .Павличко.
4. Релаксація.
Учитель читає вірш Ганни Чубач «Жінка»
Нехай мені доля вготовила муки.
Не камінь на плечі, а цілий обвал.
Я буду до щастя простягувать руки,
Я буду молитись на свій ідеал.
Нехай моя доля знедолена плаче,
Карає і мучить нестерпним життям,
Я – все-таки сильна, я щось таки значу,
Я світ цей дивую красивим дитям.
Накотяться біди – повинна здолати,
Підкориться туга- повинна змовчать
Немеркнуче світло: я – жінка, я – мати,
Запалена Богом остання свіча.
І хто мене кине – покинутий буде.
І хто словом осудить – осудиться сам.
Земна і небесна – такою прибуду!
Такою достанусь грядущим вікам.
5. Слово вчителя.
- Діти, перед вами картина відомого італійського художника Рафаеля Санті «Сікстинська мадонна». СЛАЙД №11
Рафаель Санті (1483—1520) народився в невеликому містечку Урбіно. Як справжній майстер Відродження, Рафаель був різнобічним митцем: архітектором, монументалістом, майстром портрета, декоратором. Але найбільше він уславився як творець дивних «Мадонн». Ця картина була написана у 1516 році, а з 1754 року знаходиться в галереї давніх майстрів у Дрездені.
- Мадонні присвячували свої твори майже всі письменники-мандрівники, які подорожували Європою. СЛАЙД №12
6. Аудіозапис
- Вашій увазі пропоную прослухати вірш Олександра Пушкіна «Мадонна», який він присвятив Наталії Гончаровій. СЛАЙД № 13
Не множеством картин старинных мастеров
Украсить я всегда желал свою обитель,
Чтоб суеверно им дивился посетитель,
Внимая важному сужденью знатоков.
В простом углу моем, средь медленных трудов,
Одной картины я желал быть вечно зритель,
Одной: чтоб на меня с холста, как с облаков,
Пречистая и наш божественный спаситель —
Она с величием, он с разумом в очах —
Взирали, кроткие, во славе и в лучах,
Одни, без ангелов, под пальмою Сиона.
Исполнились мои желания. Творец
Тебя мне ниспослал, тебя, моя Мадонна,
Чистейшей прелести чистейший образец
7. Літературна пауза
СЛАЙД №14
Мадонна за тлумачним словником означає в католиків - Богородиця. Про жінку ,так говорять, яка є предметом кохання, поклоніння кого – небудь.
8. Створення суггестивного есе.
(Звучить «Полонез» Огінського)
- Перед вами репродукція картини Рафаеля «Сікстинська мадонна».
- Спробуйте, споглядаючи її, написати, що ви відчуваєте, бачите, чуєте.
(Після написання учні зачитують свої роздуми).
9. Слово вчителя
- Пропоную прослухати аудіозапис вірш Івана Франка «Сікстинська мадонна»
СЛАЙД №15
Іван Франко
Сікстинська Мадонна
Хто смів сказать, що не богиня ти?
Де той безбожник, що без серця дрожі
В твоє лице небесне глянуть може,
Неткнутий блиском твої красоти?
Так, ти богиня! Мати, райська роже,
О глянь на мене з свої висоти!
Бач, я, що в небесах не міг найти
Богів, перед тобою клонюсь тоже.
О бозі, духах мож ся сумнівати
І небо й пекло казкою вважати,
Та ти й краса твоя - не казка, ні!
І час прийде, коли весь світ покине
Богів і духів, лиш тебе, богине,
Чтить буде вічно - тут, на полотні. (1881)
10. Бесіда з учнями
Який настрій викликав цей сонет у вас? (діти показують картки)
Учні коментують свої враження.
11. Слово вчителя
На картині поєднано божественне й земне начала, лик Богородиці з образом босоногої жінки. Ставна і вродлива жінка тримає своє дитя. Вона сходить зі хмар, з найдорожчим, що в неї є. З лівого боку знаходиться Папа Сикст ІV, який із дивуванням дивиться на Мадонну. З правого боку фігура Варвари, яка належить до святих.
Внутрішній рух цього жіночого образу підкреслюється тривожними тінями складок одягу, хмарами під ногами Мадонни, її задумливим поглядом, здатністю вмить спуститися на землю й водночас залишитися недоступною. Якщо уважно придивитися , то хмари – це голівки кудрявих янголів.
У Мадонні поет вбачає богиню, "райську рожу", і, хоч не знайшов для себе богів на небесах, цій – поклониться, як богині. Краса Мадонни не казкова, а земна – щира, добра, ніжна. А справжнє мистецтво, яким є картина "Сікстинська Мадонна"-вічне.
Франка приваблює загальнолюдський смисл образу матері, яка в самовідданій любові до сина й самопожертві підноситься до Мадонни: "Так, ти богиня! Мати, райська роже, О глянь на мене з своєї висоти! Бач, я, цю в небесах не міг знайти Богів, що перед тобою клонюсь тоже."
12. Виразне читання вірша учнями
VІІ. Сприйняття та осмислення матеріалу
Об’єднання учнів у групи постійного складу
Розподіл ролей у групі
- Щоб дружніше було працювати, звернімося до пам’ятки роботи у групі та розподілимо ролі(спікер, посередник, секретар, доповідач) (див. додаток №6)
3. Знайомство із завданнями
1) Літературознавчий аналіз сонета.
І група – жанрові особливості твору; мотив, своєрідність його розгортання.
ІІ група – образ ліричного героя; композиційна структура;
ІІІ група – художні засоби, мова твору, ритм, рима, спосіб римування, строфа.
2) Творчі завдання СЛАЙД №16
Матуся – ….
«материнська любов»….
материнство, жіночність….
3) Робота з картками
Учні працюють на картках та визначають «корисне» і «красиве» у вірші
- "Сікстинська мадонна"
Образ жінки-матері, Богородиці
корисне
красиве
Жінка дає життя дитині, бачить призначення своєї дитини в служінні людям, суспільству.
Жінка завжди красива у материнстві.
VІІІ. Рефлексія.
Закінчить речення:
На уроці я дізнався …(дооформлення таблиці).
Хочемо дізнатися
Дізналися
)
ІХ. Підсумки уроку. Оцінювання.
Інтерактивна гра «Вільний мікрофон»
Оцінювання учнів.
X. Домашнє завдання СЛАЙД № 17
Учитель надає інструкцію учням щодо виконання домашнього завдання
1)Виразне читання вірша І.Франка «Сікстинська мадонна»
2)Виконайте ідейно-художній аналіз сонета «Сікстинська мадонна»
3)Написати твір-роздум «Чи є мадонни в нашому житті?» (за бажанням учнів)