Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Разработка урока по украинской литературе "Мифы и легенды украинцев"

Разработка урока по украинской литературе "Мифы и легенды украинцев"



Осталось всего 4 дня приёма заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)


  • Украинский язык

Поделитесь материалом с коллегами:

Українська література

5 клас

____________________

Урок № 2

Тема. Міфи та легенди українців. «Про зоряний Віз», «Чому пес живе коло людини?», «Дажбог»

Мета: визначити місце міфології в доробку художньої літератури, дати учням уявлення про виникнення міфів, легенд українців; ознайомити учнів із первісними світоглядними уявленнями українців про Всесвіт і людину; допомогти усвідомити зміст міфів та легенд і особливості їх форми, значення;

розвивати уяву, культуру зв’язного мовлення, логічне мислення школярів; виховувати інтерес до міфологічного минулого українців, шанобливе ставлення до світоглядних уявлень наших предків.

Очікувані результати: учні розуміють, що таке міф, легенда, знають і тлумачать зміст цих понять; уміють переказувати, висловлювати власну думку з приводу прочитаного.

Теорія літератури: фольклор, міф, легенда.

Обладнання: підручник, тексти міфу «Про зоряний Віз», легенд «Чому пес живе коло людини?», «Дажбог», презентація до уроку, відеофільм «Про зоряний віз»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організація класу

Світ дивовижний вас вітає —

Всіх тих, хто вдумливо читає,

І тих, хто любить мандрувати,

То ж, починаймо крокувати! (слайд 2)

hello_html_53c7495a.gif

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Зоровий диктант.

На слайдах завдання, які повинні виконати учні

А). Випишіть образні слова(слайд 3)

hello_html_1ad219a1.gif

Б. Доберіть вислови у переносному значенні (слайд 4)

hello_html_m316fb0fc.gif

В. Запиши пестливі слова (слайд 5)

hello_html_4dc1fd2d.gif

  1. Перевірка зорового диктанту (перевіряю 3 зошити, всі перевіряють свою роботу олівцем)

  2. Заслуховування виписаних учнями образних слів із улюблених віршів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку (слайд 6)

hello_html_m53c0682b.gif

  1. Вступне слово вчителя.

Відгадайте загадки:

  1. Два брати весь вік живуть, один на одного дивляться, докупи не зійдуться (Земля і небо)

  2. Один пастух тисячі овець пасе (Місяць і зорі)

Споконвіків людина тягнулася до неба, зірок, сонця, місяця своїми думками, намагаючись розгадати їх таємниці. Вона порівнювала небесні тіла з різними предметами: кругле, як сонце; холодна, як місяць; яскрава, як зірка. Людина милувалася красою, яка знаходилася поруч. Їй хотілося розповісти про свої почуття – так виникали перші усні твори, які ми з вами називаємо фольклором (слайд 7)

hello_html_1b8aac73.gif

Якщо людина не знала відповіді на якісь питання, наприклад, звідки взялися зорі, місяць, сонце, що таке грім, блискавка, то вона фантазувала, малюючи ці явища у вигляді істот, подібних до себе, тільки набагато сильніших та могутніших. Так виникли міфи й легенди, причому в кожного народу – свої (слайд 8, 9)

hello_html_m539aa2e3.gif hello_html_m40eead8a.gif

  1. Робота з таблицею «Різновиди легенд» (слайд 10)

hello_html_m2e977b2a.gif

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Перегляд відеофільму «Про зоряний віз»

2. Словникова робота

Хорувати — хворіти

Одволала — порятувала

3.Евристична бесіда за переглянутим відеофільмом

  • Яке нещастя трапилося із людьми і невідомому краю?

  • Які риси характеру мала дочка вдови?

  • Кого зустріла дівчина на шляху додому і що зробила?

  • Що сталося з останніми краплями води в глечику?

  • Як наші предки пояснювали появу 8 зірок на небі, що утворили сузір’я?

  • За що Бог послав дощ на землю?

4. Тестове завдання.

Зоряний Віз — це справді небесне сузір’я

А Великої Ведмедиці

Б Малої Ведмедиці

В Чумацького Шляху

Г Великого Пса

Цікаво знати:

Довідка.

В українців відомі небесні сузір’я мають свої поетичні назви: Велика Ведмедиця — Великий Віз, Мала Ведмедиця — Пасіка, Плеяда — Квочка, Гіади — Чепіга, Венера — Вечірня Зірниця. Чумацький Шлях, або Молочний Шлях,— це величезне скупчення зірок (воно майже зливається й має білий колір), яке перерізає небо, ніби шлях. Чумаки орієнтувалися за ним, мандруючи в Крим по сіль і повертаючись додому.

5. Слухання аудіозапису легенди «Чому пес живе коло людини?»

6. Словникова робота.

Затягнімося в корч — сховаймося під кущем.

7. Відновіть події легенди «Чому пес живе коло людини?» за слайдами презентації (слайди 11-14)

hello_html_6e2aea55.gifhello_html_m23286ffd.gifhello_html_712a9d0c.gifhello_html_m597c6d0e.gif

8. Евристична бесіда за текстом легенди

  • Чому собаці набридло бути самотнім?

  • Кого він хотів знайти? Яку рису вважав найголовнішою?

  • Кого зустрічав на життєвій дорозі пес?

  • Чому він обрав саме людину?

  • За якими ознаками ви обираєте собі друга?

Цікаво знати:

Довідка.

Пес живе поряд із людиною, як вважають учені, ще за доби неоліту, тобто з початку Х тис. до н. е. Серед свійських тварин він був приручений першим.

9. Тестове завдання.

Пес живе коло людини тому, що

А вважає її рівною із собою, «однієї крові»

Б вважає найсильнішою

В бо людина смачно його годує

Г бо всі інші звірі прогнали його

10. Виразне читання міфу «Дажбог» (слайди 15, 16)

hello_html_m28123bef.gif hello_html_m47056ef7.gif

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Проблемні питання.

— Головна думка якої легенди відповідає прислів’ю «Хто людям добра бажає, той і собі має»?

— На який вид фольклору схожі легенди і які між ними відмінності? Відповідь оформіть у вигляді таблиці.


Орієнтовна відповідь

Легенди, міфи

Казки

Спільне

Зображуються фантастичні події, магічні речі, оживлюється природа

Відмінне

Зображувані події претендують на певну достовірність; персонажами є конкретні люди

Невизначеність місця і часу дії, типові персонажі, сприймається як вигадка, фантастика, розказується з метою повчання і щоб розважити

VІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

Навчитися виразно читати, переказувати міфи та легенди, коментувати зміст творів;

Знайти легенду про назву своєї вулиці, району, міста, підготувати переказ цієї легенди.

VІІ. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

- Із міфів та легенд давні українці постають перед нами як…



Використана література:

  1. А. І. Кривобокова, М. Г. Шленьова. Усі уроки української літератури. Харків. Видавнича група «Основа», 2013 р. , с. 13-19

  2. О. М. Авраменко, Г. К. Дмитренко. Книжка для вчителя. Українська література 5 клас. Київ. «Грамота», 2013 р., с.14-20

  3. О. Я. Загоруйко. Плани-конспекти уроків на друкованій основі. Українська література 5 клас. «Ранок», с.6-7




57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


Автор
Дата добавления 07.02.2016
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров350
Номер материала ДВ-424768
Получить свидетельство о публикации