Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Разработка урока " Поема Т.Г. Шевченка "Іван Підкова"

Разработка урока " Поема Т.Г. Шевченка "Іван Підкова"



57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


  • Украинский язык

Поделитесь материалом с коллегами:

Тема. Тарас Шевченко. «Іван Підкова». Історична основа твору. Художні особливості поеми


Мета: розкрити історичну основу поеми Т. Шевченка «Іван Підкова»

риси і поведінку козацьких ватажків, їхні стосунки з підлеглими, пояснити особливості художніх засобів зображення штормового моря, бою.

активізувати поняття про ліричний твір і строфу;

розвивати активний словник школярів, пам’ять, увагу, спостережливість, логічне мислення; вміння співставляти, працювати в групах,

узагальнювати, робити відповідні висновки; навички виразного читання,

прищеплювати повагу до нашого історичного минулого, любов до Батьківщини.

Обладнання: підручник «Українська література» ,6 клас за редакцією Р. Мовчан, презентація, аудіо запис поеми «Іван Підкова», фрагмент фільму «Історія козацтва. Козаки.», «Ысторичний атла для 5 класу», роздатковий матеріал.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Міжпредметні зв’язки: історія України, географія, образотворче та музичне мистецтво.

Без минулого немає майбутнього

О. Довженко

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя: Діти, перш, ніж перейти до теми нашого уроку, давайте подумаємо, з яким настроєм ми його починаємо. А для цього в куточку зошита намалюйте один з цих смайликів. ( див. додаток № 1).

Урок у нас буде незвичайним. Зараз ми з вами подивимося фільм, і ви самі мені розкажете, про що будемо говорити на уроці ( демонструється фрагмент фільму «Історія козацтва. Козаки.» ).

Бліц-опитування за змістом фільму:

  1. Про що цей фільм?

  2. Що ви вже знаєте про козаків?

  3. Що ви дізналися про морські походи запорожців?

  4. Які човни вони мали?


ІІ. Повідомлення теми, мети та очікуваних результатів уроку

Вчитель: Дуже добре! Ви уважно дивилися фільм і змогли дати відповідь на всі питання. А тепер перейдемо до теми нашого уроку. Як ви уже зрозуміли, мова піде саме про морські походи запорожців. І розкаже нам про них Тарас Шевченко своєю поемою «Іван Підкова». Під час уроку ми з вами попрацюємо із текстом твору, обєднавшись у групи. Результати роботи ви презентуєте в кінці уроку.

ІІІ. Надання необхідної інформації

А зараз розкрийте підручники на с. 50. Щоб вам було легше читати, я ввімкну запис цієї поеми у виконанні гурту « Fata morgana» ( пояснюю значення слова: марево), а ви, слідкуючи за текстом, скажете мені, наскільки повно виконавці використали текст поеми Тараса Григоровича Шевченка? (звучить запис поеми)

Словникова робота. Вчитель разом з учнями дає визначення незрозумілим словам, демонструючи ці поняття наочно ( див додаток №2)

Бесіда за прочитаним:

Наскільки повно використали співаки текст поеми Т.Г. Шевченка «Іван Підкова»?

Про що цей твір?

Що вам відомо з історії про Івана Підкову?

Пригадайте ознаки ліричного твору. Чи можна назвати цей твір ліричним? Доведіть.

ІV.Усвідомлення (Інтерактивна вправа)

Робота в групах.


Вчитель: Діти, будь ласка, запишіть по черзі в зошитах такі слова: булава, човен, лупа, перо. ( учні, в яких записано одне із слів обєднуються в групи)

А тепер отримайте символи ваших груп й почнімо працювати!

hello_html_29811c90.pngПерша група «Історики» отримують завдання: Користуючись текстом, заповнити анкету за життєвим шляхом Івана Підкови.

АНКЕТА


  1. Де народився Іван Підкова?

  2. Що відомо про його дитинство?

  3. За що отримав таке прізвище?

  4. Коли зявився на Запорізькій Січі?

  5. В яких походах брав участь Іван Підкова?

  6. За чиїм наказом зрадили козацького ватажка?

  7. Де і коли Івана Підкову було страчено?

  8. В якому році і де Т.Г. Шевченко написав поему «Іван Підкова»?

  9. Чи жива до сьогодні память про славного лицаря козацького Івана Підкову? ( див. додаток № 3)






Іван Підкова (?- 16.06.1578, Львів) - козацький отаман і господар Молдавії.

За переказами, немовлям був врятований від татарів; вихований козаками (згадано в народній думі «Люлі немовляті Івоні» (за Богданом Залеським)).

Мав рідкісну фізичну силу і надзвичайний зріст, запросто ламав руками підкови (за це запорожці прозвали його Підковою), міг зупинити віз, запряжений 6 кіньми, ухопивши його за заднє колесо, волячим рогом пробивав дубові ворота

На Запоріжжі Іван Підкова з'явився у 1556 році, привівши зі собою цілий козацький полк. Брав участь у морських походах під проводом Самійла Кішки. Пізніше водив козацькі флотилії самостійно і спалював передмістя татарських приморських поселень. Очолювані ним козацькі загони завдали поразок татарам під Очаковом, Кафою, Ґьозловом. Певний час був запорізьким гетьманом. Турки наказували польській шляхті схопити Підкову,а то підуть воювати Польщу. Король не збирався сперечатися з Туреччиною і наказав українським воєводам, щоб зловили отамана Підкову. Воєводи не хотіли воювати з козаками, тому вдалися до хитрощів. Коли Підкова вертався з великою здобиччю на Україну, прибув до нього воєвода з Брацлава і став його вмовляти:

Їдь до короля і перепроси його за те все, а певно, він простить тобі, що ти зачинив турків без його відома. Ти лицар, а король любить лицарів.

Іван Підкова послухав і поїхав у Варшаву до короля. А королем польським був тоді Стефан Баторій. Він справді любив лицарів-запорожців. Але був залежний від Туреччини, а султан Амурат ІІІ зажадав, щоб Баторія покарав Підкову. І король, не бажаючи входити у війну з могутньою тоді Туреччиною, велів покарати Підкову смертю. Коли Іван Підкова прибув до Львова весною 1578 року, — тут його було ув’язнено, і на підставі королівського указу відрубали голову смілому отаманові на львівськім Ринку в присутності турецького посла Ахмета.

Дуже багато польських діячів того часу дорікали королю, що так суворо обійшовся зі славним козацьким отаманом.

Ще по нинішній день згадує український народ про Івана Підкову і в піснях співає про його страшну смерть, а Тарас Шевченко звеличив славні подвиги цього героя в поемі «Іван Підкова». Цей твір поет написав у 1839 р. у Санкт-Петербурзі.



hello_html_1592d348.pngДруга група «Мореплавці» отримує завдання: користуючись картою, накреслити схему морських походів козаків. (див. Історичний атлас для 5 класу.- Київ: Мапа, 2007 р.-с. 14-15)


hello_html_5651a73a.pngТретя група «Дослідники» отримує завдання: дослідити твір, визначивши тему, ідею, основну думку, композицію поеми .


Тема: зображення спогадів діда про героїчну минувшину рідного краю, коли козаки на чолі з отаманом Іваном Підковою боролися з турецькими загарбниками.

Ідея: возвеличення мужності, героїзму козаків та отамана Івана Підкови, їх сили волі, братерської дружби, які так необхідні в здобутті перемоги над ворогом.

Основна думка: ми повинні пишатись героїчним минулим України та її синами-козаками, на чолі яких були такі мудрі керівники, як І. Підкова; вшановувати їх і пам’ятати.

Композиція.

Твір поділяється на дві частини:

  1. сучасність (дід, дивлячись на могили, згадує, як козаки мужньо виборювали волю, щасливе життя для України; козаки не втрачали почуття гумору, впевненості в собі навіть під час небезпеки); Загадково прекрасна і славна давнина України

  2. минувшина ( бурхливе море, яке начебто відчуває тривогу: наближається битва турків з козаками. І. Підкова думає,де будуть відбуватися події і задоволений доброю підготовкою своїх козаків до рішучої битви. Він вдячний їм за це.)


hello_html_m1496b61b.pngЧетверта група « Літературознавці» визначить художні засоби поеми:

рефрен: «Було колись...»;

метафори: «ревіли гармати», «тіло лягло», «могили чорніють, ... говорять», «лихо танцювало», «журба ... кружала», «серце ... спочине», «небо сонце криє», «море... стогне, виє», «лиман човни вкрили», «хвилі запінились», «море грає», «серце мліє», «човни стали»;

епітети: «біле тіло», «козацьке тіло», «синє море»;

порівняння: «могили ..., як гори», «хвилі, як ті гори»;

звертання: «Ануже, хлоп’ята», «Грай же, море», «Добре, батьку, отамане»;

риторичні оклики: «А згадаймо!», «На байдаки!», «Ходім погуляти!», «Грай же, море!», «Поїдемо в гості», «Спасибі вам!»;

риторичні запитання: «Де-то буть роботі?»


Презентація результатів. Самоцінювання за таким критеріями:


- Активність 3 бали


- Компетентність (знання) 3 бали


- Уміння застосовувати знання 3 бали


-Уміння співпрацювати 3 бали


12 балів


V. Рефлексія


  1. Як ви розумієте слова О. Довженка «Без минулого немає майбутнього», подані епіграфом нашого уроку?

  2. Що, на вашу думку, свідчить про пам’ять людей щодо власного історичного минулого ( за поемою «Іван Підкова»)?

  3. Чому у всякій справі важливе порозуміння одне з одним ( на прикладі отамана і козаків)?

  4. Передайте зміст своєї роботи на уроці за допомогою трьох дієслів.


VІ. Домашнє завдання

Виразно читати поему Т.Г. Шевченка « Іван Підкова». Скласти сенкани «Образ Івана Підкови», «Морський похід козаків».








57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


Автор
Дата добавления 04.02.2016
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров411
Номер материала ДВ-415859
Получить свидетельство о публикации