Инфоурок Иностранные языки ПрезентацииРазработка урока "Телефономания" и презентация

Разработка урока по теме "Водород"

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
6415
27
26.10.2024
«Инфоурок»

Материал разработан автором:

Сидоренко Светлана Викторовна

учитель химии

Об авторе

Высшая квалификационная категория. Победитель конкурса лучших учителей в рамках ПНП «Образование». Почётный работник общего образования РФ. Награждена Почетной грамотой Министерства образования и науки РФ. Победитель Всероссийского конкурса «Я иду на урок». Финалист II Всероссийского конкурса профессионального мастерства педагогов «Мой лучший урок».
Подробнее об авторе
Урок разработан на основе системно-деятельностного подхода по ФГОС. На уроке по теме «Водород» реализация принципа деятельности заключается в том, что формирование личности ученика и продвижение его в развитии осуществляется в процессе его собственной деятельности, направленной на «открытие нового знания». Учитель лишь направляет эту деятельность.

Краткое описание методической разработки

Урок разработан на основе системно-деятельностного подхода по ФГОС. На уроке по теме «Водород» реализация принципа деятельности заключается в том, что формирование личности ученика и продвижение его в развитии осуществляется в процессе его собственной деятельности, направленной на «открытие нового знания». Учитель  лишь направляет эту деятельность. 

Разработка урока "Телефономания" и презентация

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ ход урока.doc

 

Урок английского языка  в 8 классе “Mobile Mania

Учитель английского языка  МБОУ  ЭМЛи № 29 - Пенькова Надежда Викторовна

Цели урока:

·        Формирование компетенций (коммуникативной, учебно-познавательной, дискурсивной, социо-культурной).

·        Формирование у учащихся толерантного отношения к иноязычной культуре и друг другу.

Задачи урока:

1. Развитие общеучебных навыков:

  • Навыка выделения главного в информации;
  • Навыка установления взаимосвязи между  процессами и явлениями.

 

2. Совершенствование навыков аудирования.

3. Совершенствование навыков монологической устной речи.

Форма работы: групповая.

Оборудование урока: мультимедийная установка, презентация, раздаточный материал, 2 микрофона.

Ход урока

Этап урока

Речь учителя

Речь учащихся

Форма проведения

Наглядность

1. Приветствие

Good afternoon dear children. I’m glad to see you.

Thank you very much.

Today I’m the presenter of the talk – show and you are my guests.

So the topic we are going to discuss is mobile mania. Веfore we start our discussion, let’s learn some words and phrases.

Good afternoon dear teacher. We’re glad to see you too.

Teacher – Whole class

Слайд 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Разминка

Will you read and repeat them  after me, please.

Now  complete these cards by asking questions to each other. Well, let`s see your answers. Thank you.

Pupils’ answers.

 

 

 

 

 

 

 

Pupils’ answers.

Teacher – Whole class

 

 

Group work

Слайд 2

 

 

 

Слайд 3

(Приложение1)

3. Развитие  общеучебных навыков

Well, you see that almost everybody has got a mobile phone in our studio. And this map shows the percentage of the population that owned a mobile phone in some countries in 2003.

Nadya, will you read the text please. Great.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pupil`s reading the map.

P1, P2….

Слайд  4

4. Совершенствование навыков аудирования

You know that people use   mobile phones not only for talking but for texting as well. I want you to listen to 4 teenagers and match them to the reasons why they like texting.

First, do it in your exercise books, please. Then we`ll check up.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pupils’ answers.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teacher – P1, P2, P3, P4.

Слайд 5

5. Совершенствование навыков просмотрового чтения. Выполнение теста True/False.

So people use their mobile phones both for talking and texting. What else do they use their mobile phones for? Will you read the text and do the test in your exercise books first. Brilliant.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pupils’ answers.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teacher – P1, P2, P3, P4…

Слайд 6.

(Приложение 2)

6. Ролевая игра - дискуссия

O’K. A mobile phone is very useful. But don’t forget about its disadvantages. So, let’s start our discussion. My guests on the left will be active mobile users and they will speak about advantages of this gadget. Let’s greet them. And my guests on the right will be parents and teachers. They are against mobile phones at school. Well, now will you read this text and find good and bad points of  mobile phones. So, dear boys and girls what do you think of  mobile phones?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pupils’ answers.

 

 

P1, P2…. – P8,P9…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 7

(Приложения 3, 4);

2 микрофона

7. Домашнее задание.

Thank you very much. I think that both teams are right. As for me, I’m still in two minds about this problem. You see, I’ve got a nine - year – old son, Vanya. And of course he asks us to buy a mobile phone to  him. What should I do? Help me please. Will you write a personal letter to him and convince him that it is (un)neсessary to own a mobile phone at school.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 8

8. Оценивание работы

Dear children! Thank you for your work. I`ve really enjoyed listening to your answers. And your marks are….

 

 

 

                                                                             

                    

 

 

 

Список литературы:

1. Elizabeth Sharman. Across cultures. Longman, 2004. (CD).

2. Gillian Flaherty. Pop Culture. Developing essential reading skills. Book 1. Обнинск: Титул, 2003.

3. Michael Harris, David Mower, Anna Sikorzynska, Irina Larionova, Oksana Melchina, Irina Solokova. New Opportunities. Pre- Intermediate. Students` Book. Longman, 2006.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока "Телефономания" и презентация" Смотреть ещё 5 938 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Выбранный для просмотра документ тезисы.docx

Пенькова Надежда Викторовна

 

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

Экономико – математический лицей №29 г. Ижевска

учитель английского языка Пенькова Надежда Викторовна

 

Аннотация к уроку «Mobile Mania»

 

       Урок представляет собой игру – дискуссию. В дискуссии, столкновении мнений школьники учатся подыскивать подходящие аргументы для обоснования ответа, быстро реагировать на мнение других, привести на английском языке собственные убедительные доводы. Это способствует усилению мотивации учения, созданию комфортной среды для каждого, облегчает формирование коммуникативных умений и навыков и стимулирует речевое творчество. Обучение в сотрудничестве способствует реализации коммуникативных целей обучения: учащийся становится субъектом общения, учится выбирать формы общения, воспринимать, осмысливать и оценивать позицию другого человека, регулировать своё поведение согласно условиям общения, развивать активность и взаимопомощь.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока "Телефономания" и презентация"

Выбранный для просмотра документ роли.doc

Пенькова Надежда Викторовна

 

Приложение №4

Pupils, 6A

 

 

 

Teachers,Parents

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока "Телефономания" и презентация"

Выбранный для просмотра документ приложение 3.docx

Пенькова Надежда Викторовна

 

Приложение №3

Mobile Mania

Why are we so addicted to mobile phones? There are now over 40 million people in Britain with mobiles and if the present trend continues, every man, woman and a child in Britain will soon have one – or two, or three!

They can be expensive and are possibly bad for us. You can spend a lot of money if you use your mobile a lot. According to some scientists, if we go on using mobiles, we’ll cook our brains. Some people even think that radiation from mobiles causes cancer. Psychologists say we are becoming dependent on mobiles. Dr Oliver James talks about “phoneliness” – in modern society we are lonely, so if people ring us up or send us messages, we feel wanted.

Teenagers are among the biggest users of mobiles, and texting is creating a new language full of abbreviations such as “How RU?” In Japan, teenagers are reading less and mobile use is affecting the marks of secondary school students. A big problem in Britain is crime. Last year half a million British teenagers were victims of mobile phone theft.

As technology improves, mobiles can do more and more. If you have one of the new multimedia mobiles, you can connect to the NET, pay for things, play games, interact with TV programmes and take photos to send to your friend.

Very tempting, isn’t it? If I have the money next month, I’ll get one of those new mobiles with a camera…I’ll be able to send photos to my friends. And if I get a mobile with an Internet connection, I won’t have to come to this supermarket at all. I’ll sit at home and order everything with my mobile. What a good idea!

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока "Телефономания" и презентация"

Выбранный для просмотра документ приложение 2.docx

Пенькова Надежда Викторовна

 

Приложение №2

2003

 

 “I just couldn’t live without my mobile phone,” says Emma. “I need to have it to know what’s happening.”

“Yes,” her friend Tony agrees.” “You can easily get left out if you don’t have your phone with you.”

Emma is a nineteen-year-old nurse who loves to do as much as possible in her social life. She bought her mobile phone so that she could always be in contact with her friends. “I’d hate to miss a really good dance party.”

Tony is also nineteen. He’s a college student, and his phone was a present from his mother. She bought it because she wanted to be able to stay in touch with him. Some teenagers wouldn’t like this. Tony doesn’t mind because his friends can stay in touch too.

Both Emma and Tony try not to spend too much time on the phone because it costs too much money. But people don’t just use their mobile phones for talking. Today many people use their mobile phones to send text messages. This has become so popular that schools in some countries have banned mobile phones. They want to keep students from sending messages to each other in class.

In Japan, many people also use mobile phones to connect to the Internet. This allows them to do all sorts of things. They can buy concerts tickets, check their bank balance or get a weather report. They also look up train timetables, send e-mails, or even get their horoscope. And, if they have some time to spare, they can always download a game or two.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока "Телефономания" и презентация"

Выбранный для просмотра документ приложение 1.docx

Пенькова Надежда Викторовна

 

Приложение №1

 

 

Pupils

Do you have a mobile phone?

 

How often do you use it?

 

What do you usually use it for?

Can you live without your mobile phone?

1.

Artyom

 

 

 

 

2.

Nadya

 

 

 

 

3.

Nastya

 

 

 

 

4.

Zhenya

 

 

 

 

5.

Danil

 

 

 

 

6.

Maxim

 

 

 

 

7.

Liliya

 

 

 

 

8.

Veronica

 

 

 

 

9.

Nikita

 

 

 

 

10.

Masha

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока "Телефономания" и презентация"

Выбранный для просмотра документ Презентация к уроку@SEP@Презентация.ppt

Скачать материал "Разработка урока "Телефономания" и презентация"

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • Mobile Mania











Выполнила:   
Пенькова Н.В.,  учитель английского язы...

    1 слайд

    Mobile Mania












    Выполнила:
    Пенькова Н.В., учитель английского языка МБОУ ЭМЛи №29

  • New WordsMobile phone
To own
To be in contact (to stay in touch, to keep in t...

    2 слайд

    New Words
    Mobile phone
    To own
    To be in contact (to stay in touch, to keep in touch)
    To text, send messages
    To download music, pictures, games
    To use for talking (sending messages, e-mails, connecting to the Internet, taking photos, etc.)





  • Do you have a mobile phone? 
How often do you use it?
What do you usually use...

    3 слайд

    Do you have a mobile phone?
    How often do you use it?
    What do you usually use it for?
    Can you live without your mobile phone?

    Answer the questions:

  • Mobile Mania36%16%55%65%2%50%50%USAVENEZUELAUKFINLANDCHINAJAPANAUSTRALIAIn 20...

    4 слайд

    Mobile Mania
    36%
    16%
    55%
    65%
    2%
    50%
    50%
    USA
    VENEZUELA
    UK
    FINLAND
    CHINA
    JAPAN
    AUSTRALIA
    In 2003 more than 4oo million people around the world owned a mobile phone. In Finland almost all teenagers owned a mobile phone.

  • It is usually  easier to write a message than to say it.
It is cheaper than m...

    5 слайд

    It is usually easier to write a message than to say it.
    It is cheaper than making phone calls.
    You can contact more than one person at a time.
    You can send messages in private.
    Adam
    Hayley
    Elizabeth
    William
    Match the teenagers to the reasons
    why they like texting.

  • True or False?Both Emma and Tony talk to their friends on their mobile phones...

    6 слайд

    True or False?
    Both Emma and Tony talk to their friends on their mobile phones.
    People use their mobile phones for talking and for other things.
    In Venezuela, many people connect to the Internet with their mobile phones.
    Not many teenagers in Finland owned a mobile phone in 2003.
    Less than half the population of the USA had mobile phones in 2003.
    Most people write long text messages.




    TRUE
    TRUE
    FALSE
    FALSE
    TRUE
    FALSE

  • I think (believe, suppose, consider) that….
    
   Maybe
Possibly         yo...

    7 слайд

    I think (believe, suppose, consider) that….

    Maybe
    Possibly you are right there but ….
    Perhaps
    I admit that …, but …

    I don’t agree with you. I disagree.
    You are wrong. I don’t think so.
    It is not true that ….


    Useful phrases

  • Dear parents, 
 Thanks a lot for your Christmas present. It’s amazing....

    8 слайд

    Dear parents,
    Thanks a lot for your Christmas present. It’s amazing.

    …but almost all my classmates own mobile phones. I would like to have it, too. Will you buy me a mobile phone, please…

    With love,
    Vanya




  • To write a personal letter to my son;
 To convince him that it is (un)necessa...

    9 слайд

    To write a personal letter to my son;
    To convince him that it is (un)necessary to have a mobile phone and why.
    Homework

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
