План-конспект урока английского языка, 6 «Б» классе
Тема:
|
|
Заказ столика в ресторане
|
|
|
|
Тип урока:
|
|
комбинированный.
|
Цели урока:
Задачи:
|
|
Обучение диалогу
1) развитие умений диалогической речи
2)
развитие навыков аудирования
3) развитие навыков интерактивного общения (при работе в парах)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Учебно-методический комплекс:
Оборудование:
|
|
«Английский в фокусе» для 6 класса,
издательство «Просвещение», под редакцией
Ю.Ваулиной, Дж. Дули, О. Подоляко, В. Эванс
1) Презентация
2)
Аудиозаписи диалогов
3)
Карточки с диалогами для парной работы учащихся
|
Структура
урока:
I.
|
Организационный
момент
|
II.
|
Фонетическая зарядка
|
III.
|
Проверка домашнего задания
|
IV.
|
Объяснение
нового материала
|
V.
|
Отработка нового материала
|
VI.
|
Закрепление нового материала
|
VII.
|
Подведение
итогов урока. Объяснение домашнего задания. Заключение
|
Ход урока:
I.
|
|
Учитель:
|
Hello, children!
|
Ученики:
|
Good morning, teacher!
|
Учитель:
|
Today Lena will help me. Lena,
what date is it today and who is absent, please?
|
Ученики:
|
Today is the 14th of
May; nobody is absent.
|
Учитель:
|
Remind me, please, what was
your home task?
|
Ученики:
|
Our home task was to perform
ex. 12 on page 18 in our WB.
|
Учитель:
|
Thank you. Sit down, please.
|
|
|
|
II.
|
|
Учитель:
|
Look at the blackboard and repeat after me: Early to bed,
early to rise makes man healthy, wealthy and wise.
|
Ученики:
|
(повторяют за
учителем, затем самостоятельно)
|
|
|
|
III. Проверка домашнего задания
IV. Booking a table at a restaurant
Ученики смотрят небольшой мультфильм, а затем
отвечают на вопросы
Let’s watch a cartoon and remember how to order at a café
or a restaurant
-Hello, can I help you?
--Yes, please. I’d like to have a chocolate cake.
-Anything to drink?
-Yes, a coffee, please
-Black or white?
-Black, please
-Sure, anything else?
-No, thank you. How much is that?
-That ‘s $5.50, please
- Here you are. The rest is for you.
Answer the questions:
- What does the customer want to eat?
- Does she want anything to drink?
- How much does her order cost?
- What means the phrase “the rest is for you”?
V. The sentences are from the following dialogue. Which
sentences belongs to the host/customer? What
does the customer want?
Listen and check.
1) I’d
like to book a table, please.
2) When
would you like it for?
3)
For how many people?
4)
We’ll be four.
5) For
tomorrow evening, at 9 pm.
6) Could
I also have a contact number?
7) What
names should I book it under?
8)
You’re welcome.
Ученики: слушают диалог, после прослушивания
- затем заполняют таблицу с пропусками, и после проверки читают диалог по
ролям и переводят.
|
|
Упражнение на заполнение пропусков.
Name: 1)
Contact number: 2)
Date: 3)
Time: 4)
Customer:
Hello. I'd like to book a table, please.
Host:
Certainly. When would you like it for?
Customer: For
Thursday evening, at 7:00 pm.
Host: Thursday
evening, March 25. For how many people?
Customer: We'll
be four - two children.
Host:
Certainly, sir. What name should I book it under?
Customer:
Stephens. That is S-T-E-P-H-E-N-S.
Host: Stephens,
right. Could I also have a contact number?
Customer: Sure,
it's 5698477.
Host: So that's
a table for four for Thursday evening,
March 25th at
seven. Thank you, Mr Stephens.
Customer:
You're welcome.
Match the English and Russian sentences
(задание с использованием интерактивной доски)
I’d like to
book a table, please.
|
Конечно,
пятьсот шестьдесят девять восемьдесят четыре семьдесят семь.
|
When would
you like it for?
|
Конечно.
На чье имя мне зарезервировать столик?
|
Could I also
have a contact number?
|
Я бы
хотел зарезервировать столик.
|
Certainly,
sir. What name should I book it under?
|
На
какое число вы бы хотели зарезервировать?
|
Sure, it’s
five six nine eight four double seven.
|
Вы
могли бы оставить номер телефона для связи?
|
отработка новых
фраз, ученики соединяют английские фразы и их перевод.
VI.
|
Учитель: разбивает
учеников на пары
Ученики: Задача
каждой пары составить свой диалог по предложенной ситуации, используя
отработанный диалог, как пример; и разыграть его у доски.
|
It’s your father’s birthday next
Tuesday. You and your brother/sister are planning a surprise dinner party at a
famous restaurant. Make a phone call to reserve a table
VII. Учитель:
Open your diaries and put down your home task.
1)
Ex. 10 p. 58(WB)
2)Ex. 2 p. 91 SB