Инфоурок Русский язык Другие методич. материалыРазработка итогового урока по теме "A Job for Life"

Разработка итогового урока по теме "A Job for Life"

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

JobA Job for Life.doc JobA JOB for Life.ppt JClose-Приложение№1.htm jobMatch-Приложение№4.htm Приложение№2.htm Приложение№3.jmt

Выбранный для просмотра документ JobA Job for Life.doc

A Job for Life

 

 

 

Тема:  A Job for Life.

Цель урока: обобщение и систематизация умений и навыков на основе монологических и диалогических высказываний по теме в форме дискуссии, деловой игры.

Развивающий аспект: развитие воображения, умения высказывать свою точку зрения, личное отношение к поставленной проблеме; умения аргументировать свое высказывание, определить и сформулировать собственные пути решения проблемы.

Воспитательный аспект: воспитание толерантного отношения учащихся друг к другу, способности к сотрудничеству и умению общаться.

Пособия:

 компьютер

проектор, экран

презентация в программе Power Point 2003

задания в программе “Hot Рotatoes

 

ХОД УРОКА

I. Greeting. Warm-up.

Teacher (далее – T): Hello, everybody. The subject of our lesson today is “A Job for Life”. We are going to have a lesson where various jobs will be discussed.(слайд№1)

 

Comment on the following quotations. (Слайд№2)

1. “When work is pleasure, life is a joy. When work is a duty, life is slavery.” Maxim Gorky.

2. “All work and no play make Jack a dull boy.” James Howell

3. “By the work one knows the workmen.” Jean De La Fontaine

4. “Pleasure in the job puts perfection in the work.” Aristotle

5. “Real success in finding your lifework in the work you love.” David McCullough

6. “People forget how fast you did a job – but they remember how well you did it.” Howard Newton.

7. “ … in order that a man may be happy, it is necessary that he should not only be capable of his work, but a good judge of his work.” John Ruskin

8. “Work saves us from three great devils: boredom, vice and need.” Voltaire

9. “Far and away the best prize that life offers is the chance to work hard at work worth doing.” Theodore Roosevelt

II. Listening.  In a minute you’ll listen to the teenagers talking about how to choose a profession and answer these questions (Слайд№3)

Open you Workbooks (p.24, ex.3)  DISK!!!!

III.  Analyzing  the interview.  ( Cлайд№4 -12) – за несколько дней до урока два ученика получили задание составить опросный лист и взять интервью у обучающихся 9-11 классов, чтобы на уроке в форме диаграмм рассказать о результатах исследования.

T: You know, that choosing a profession is a topical problem for our school-leavers. Roman has interviewed the students of the 11th form about their plans for the future. We’ll ask him to tell us about the interview.

T: Well, friends, I see that choosing a profession is very important to you. You know there are highly-paid and low-paid, challenging and boring jobs. Now I’d like you to answer the question: Which is more important – a high salary or satisfaction? My job, for example, is not highly-paid, but it is extremely interesting. What’s your opinion of the problem? What profession will you never choose?        (Discussion).

T: Now I'm giving the floor to Olga and Vika, who will give a detailed analysis of your job preferences according to the results of the poll held among our school-leavers. (Слайд № 13-15 )

TASK  (“HOT POTATOES” –“J-Close” ) –Приложение №1-2- обучающиеся выполняют на рабочем месте в ноутбуках, а один – за компьютером, подключенным к проектору. Через 3 минуты его работа выводится на экран, и мы все вместе проверяем

T. Now I want Nastya to tell us about job rating in our region. (Слайд №16-17)

 

IV. Read and guess their possible professions (Cлайд №18-20)

 

V. T: Imagine that you are administrators on professional personnel recruitment. Have a look at the information about the applicants and say which of them you’d hire to work as a teacher in a children’s camp. Give your reasons. -  Cлайд № 21 

Jane Grey, 19 –

- has been a baby-sitter for 2 years;

- loves children, likes reading to them, playing games.

Rose Green, 21 -

- an Arts student, has a rich imagination;

- good at literature, music, painting;

- has a younger sister, looks after her.

Dave  Rick, 25 -

- very sociable, the soul of a company;

- plays the guitar and sings well;

- has never worked with children.

Linda Brown, 34-

- would like to be independent of her parents and is ready to do any job;

- responsible and reliable;

- has an experience of working with children, but isn’t keen on this kind of job.)

 

VI.  Which of these people are the healthiest? Compare these jobs and explain the reasons for your choice. -  (СЛАЙД №22)

Bob:

Job: works in a shop (standing all day)

Exercise: none

Smoking/drinking: drinks half a bottle of beer a week

Diet: has chips at lunch, pizza in the evening

Alice:

Job: a teacher at school (sometimes she is very nervous)

Exercise: plays  table tennis, basketball

Smoking/drinking: smokes from time to time

Diet: eats a lot of spicy food, likes cakes, sweets

Kate:

Job: a computer programmer (sits at a desk all day)

Exercise: plays baseball two times a week

Smoking/drinking: drinks a glass of Coca-Cola every day

T. And now you’ll do  a matching exercise (A pupil  goes to the computer) “HOT POTATOES”(“ JMATCH” –Приложение №3-4) - обучающиеся выполняют на рабочем месте в ноутбуках, а одинза компьютером, подключенным к проектору. Через 2 минуты его работа выводится на экран, и мы все вместе проверяем

VII. Language work

Say it in one word: ( СЛАЙД №23)

  • to move someone to a more important job, position in a company (to promote);
  • money, usually added to pay as a reward for good work (bonus);
  • a period during each day or night when workers in a factory or hospital etc., are at work (shift);
  • the act of being in charge of a group of workers and being responsible for making sure that they do their work (supervision);
  • something that tests strength, skill or ability (challenge);
  • extra things such as luncheon vouchers or free medical insurance over and above basic pay (perks);
  • someone who is being trained for a job (trainee);
  • someone who has recently joined a group of people or organization (recruit).

 Read the following definitions and choose the right answers (СЛАЙД№24)

1. A person who grows crops and raises animals is called a …

a) fisherman; b) farmer; c) miner

2. A member of a symphony orchestra is called a …

a) secretary; b) singer; c) musician

3. The person who takes care of your teeth is called a …

a) nurse; b) biologist; c) dentist

4. Someone who makes beautiful paintings is called an …

a) editor; b) accountant; c) artist

5. A person who takes care of people in a hospital is called a …

a) carpenter; b) nurse; c) barber

VIII. Рефлексия(СЛАЙД№25)

Используется  приём “Синквейн” - это стихотворение, которое требует синтеза информации и материала в коротких выражениях.

Правила написания синквeйна: 

В первой строчке тема называется одним словом (существительным).

Вторая строчка-это описание темы в двух словах (два прилагательных).

Третья строка-описание действия в рамках темы тремя глаголами.

Четвертая – это фраза из четырех слов, показывающая отношение к теме.

 

Каждой группе даётся  5 минут на то, чтобы написать выбранный ими вид стиха. (Можно задать написание стихов  на дом, чтобы ученики приготовили постеры, а потом оформить в классе стенд).

 

 

 

T. Our lesson is over. I want to say you “Thank you very much for your brilliant work” and I would like to give you such advice. (Cлайд №26)

Список литературы

1.Английский с удовольствием/ Enjoy English: учебник и рабочая тетрадь  для 11 класса общеобр.учрежд./ М.З. Биболетова, Е.Е. Бабушис и др. Обнинск: Титул, 2013.

2. Коцур А.Н. A Job for Life. Фестиваль педагогических идей «Открытый урок», 2009г. http://festival.1september.ru/authors/206-487-962

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка итогового урока по теме "A Job for Life""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по занятости населения

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ JobA JOB for Life.ppt

Скачать материал "Разработка итогового урока по теме "A Job for Life""

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • 1 слайд

  • Comment on the quotations.“ When work is pleasure, life is a joy. When work...

    2 слайд

    Comment on the quotations.
    “ When work is pleasure, life is a joy. When work is a duty, life is slavery.” (M. Gorky)
    “ Real success in finding your lifework in the work you love.” (David McCullough)
    “ Work saves us from three great devils: boredom, vice and need.” (Voltaire)
    “The best prize that life offers is the chance to work hard at work worth doing.” (Theodore Roosevelt)

  • Answer these questions1.What kind of job would she (he) like to have?
2.What...

    3 слайд

    Answer these questions
    1.What kind of job would she (he) like to have?
    2.What would her (his) friends and family think about her (his) choice?
    3.What kind of job would she (he) least like to have?
    4.What jobs, if any, does she (he) thinks should only be done by men/women?
    5.What’s more important to her (him) – earning lots of money or having a job she (he) enjoys?

  • Have you chosen your  future profession?

    4 слайд

    Have you chosen your future profession?

  • Did  anybody help you to make the choice?

    5 слайд

    Did anybody help you to make the choice?

  • Do you have the needed traits of character for the future  profession?

    6 слайд

    Do you have the needed traits of character for the future profession?

  • Are you going to work and study at the same time?

    7 слайд

    Are you going to work and study at the same time?

  • Do you find this profession  interesting (important)?

    8 слайд

    Do you find this profession interesting (important)?

  • What was your favorite subject at school?

    9 слайд

    What was your favorite subject at school?

  • Do you know much about your future profession?

    10 слайд

    Do you know much about your future profession?

  • What subjects are important for  your future  career?

    11 слайд

    What subjects are important for your future career?

  • Where would you like to work?

    12 слайд

    Where would you like to work?

  • QUIZDo you liketo travel?talking to people?organising things?animals?to work...

    13 слайд

    QUIZ
    Do you like
    to travel?
    talking to people?
    organising things?
    animals?
    to work with your hands?
    working with numbers?
    children?
    looking after people?
    sport?
    working at night?
    talking on the telephone?

  • Are youenergetic?patient?noisy?artistic?сalm?musical?Do you preferTo work alo...

    14 слайд

    Are you
    energetic?
    patient?
    noisy?
    artistic?
    сalm?
    musical?
    Do you prefer
    To work alone?
    to work indoors?

  • What would you like to be?All pupils’ score was between 90 and 135:
they like...

    15 слайд

    What would you like to be?
    All pupils’ score was between 90 and 135:
    they like to be very busy, to be with people and organising things for them. One of the following careers will suit them:
    Travel agent
    Journalist
    Hotel manager
    Flight attendant
    Bus conductor
    Salesperson

  • Job rating-2010.Workers :

    16 слайд

    Job rating-2010.Workers :

  • Employee ( office worker):

    17 слайд

    Employee ( office worker):

  • Read and guess their possible professions                          Ann, 40
Pa...

    18 слайд

    Read and guess their possible professions
    Ann, 40
    Patient, hardworking, tactful, loving.
    She has never worked outside the home
    She has five children.

  • Pavel, 29
Self-confident, energetic, computer liter...

    19 слайд

    Pavel, 29
    Self-confident, energetic, computer literate
    Spends a lot of time in a office
    Able to work to tight deadlines

  • Lena, 20
Imaginative, persistent, well-organised, able t...

    20 слайд

    Lena, 20
    Imaginative, persistent, well-organised, able to solve problems.
    She is good at learning languages.
    Likes travelling
    Has negotiation skills

  • 21 слайд

  • Which of these people are the healthiest? Compare and explain your choice

    22 слайд

    Which of these people are the healthiest? Compare and explain your choice

  • Say it in one word: to move someone to a more important job, position in a co...

    23 слайд

    Say it in one word:
    to move someone to a more important job, position in a company
    money, paid as a reward for the work
    a period during each day or night when workers in a factory or hospital are at work

  • Complete the sentencesA person who grows crops and raises animals is called a...

    24 слайд

    Complete the sentences
    A person who grows crops and raises animals is called a…
    A member of a symphony orchestra is called ...
    A person who takes care of your teeth…
    Someone who makes beautiful paintings…
    A person who takes care of people in a hospital..


  • Writing a sinkwein poem
Doctor –a keyword
Caring, attentive – 2 adjectives
Ex...

    25 слайд

    Writing a sinkwein poem

    Doctor –a keyword
    Caring, attentive – 2 adjectives
    Examines, treats, cures – 3 verbs
    Helps people – a short sentence
    Satisfaction. – a word (usually a noun) expressing our feelings or associations

  • BE YOURSELFLOVE YOURSELFBELIEVE IN YOURSELFIF YOU WANT TO BE HAPPY FOR LIFE...

    26 слайд

    BE YOURSELF
    LOVE YOURSELF
    BELIEVE IN YOURSELF
    IF YOU WANT TO BE HAPPY FOR LIFE



    LOVE WHAT YOU DO

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
