Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Получите деньги за публикацию своих
разработок в библиотеке «Инфоурок»
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru
Инфоурок Математика Рабочие программыРазработка по математику на тему "Теорема, обратная теореме Виета"

Разработка по математику на тему "Теорема, обратная теореме Виета"

библиотека
материалов

Тақырыбы : Виет теоремасына кері теорема.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік : Виеттің кері теоремасын түсіндіру;

Алған білімдерін есеп шығаруда қолдана білуге үйрету;

Есеп шығара алу қабілеттерін дамыту.

Дамытушылық : Бақылай алу іскерліктерін қалыптастыру заңдылықтарды

жетік білуге, өзіндік ой- пікірлерін айта білуге үйрету;

математикалық және жалпы ой- өрісін дамыту.

Тәрбиелік : Математика пәніне деген қызығушылықтарын арттыру.


Сабақтың түрі : жаңа тақырыбты меңгерту.

Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап, деңгейлік тапсырма орындау, есеп шығару .

Сабақтың көрнектілігі : интерактивті тақта, кестелер.

Сабақтың барысы:


І. Ұйымдастыру кезеңі.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

163(2,3,4)

2) hello_html_m4f99f11c.gif

hello_html_m13735db5.gif

hello_html_383098c6.gif

hello_html_m2ba32cbd.gif

hello_html_31b185bd.gif

hello_html_769ca51b.gif

3) hello_html_m43f7bcfd.gif

hello_html_41d1c593.gif

hello_html_m608ef5be.gif

hello_html_m6cb414f5.gif

hello_html_m2383be08.gif

4) hello_html_5aead3f3.gif

hello_html_2c828155.gif

hello_html_17aacc95.gif

hello_html_m378af1bc.gif





ІІІ. « Квадрат теңдеулер елінде »


1.Сұрақтар. Әр дұрыс жауап 1 ұпай

  1. Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атаймыз?

  2. Қандай теңдеуді толымсыз квадрат теңдеу деп атаймыз?

  3. Қандай теңдеуді келтірілген квадрат теңдеу деп атаймыз?

  4. Квадрат теңдеудің түбірлерінің саны неге байланысты?

  5. Виет теоремасы қалай тұжырымдалады?


2.«Формулаларды білесің бе?»

hello_html_m3ffb1386.gifа≠0



түбірлері

D>0


D=0


D<0




3.«Кім шапшаң ?»

Келтірілген квадраттық теңдеудің түбірлерін, түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісінің мәндерін табыңдар

Теңдеулер

Түбірлер

х1 және х2

х1+ х2

х1 · х2

х2 – 2х – 3 = 0

Х2 + 5х – 6 = 0

х2– х – 12 = 0

х2+ 7х + 12 = 0

х2– 8х + 15 = 0





ІV. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Теорема (Виет теоремасына кері теорема). Егер екі санның қосындысы –р-ға , ал олардың көбейтіндісі q-ға тең болса, онда ол сандар х2+рх+q=0 теңдеуінің түбірлері болады.

Мысалы: егер 11 және -2 сандары келтірілген квадрат теңдеудің түбірлері болса, онда квадрат теңдеуді құрайық.

Шешуі: х1=11, x2=-2 x1+x2=11+(-2)=9 x1*x2=11*(-2)= -22

p=-9 ,q=-22. X2-9x-22=0.

Жауабы: х2-9х-22=0.

V. Жаңа тақырыпты бекіту. (Деңгейлік тапсырмалар орындау)

1-деңгей ОЖБС есептерінен


1 728 нұсқа 18 есеп

5 және 2 түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрыңыз. (х2-7х+10=0 )


2 704 нұсқа 16 есеп

Теңдеу түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табыңыз.

х2-2х-3=0


2-деңгей ҰБТ есептерінен


1 7 нұсқа 10 есеп

Түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрыңыз: х1=hello_html_39f1b7ec.gif , х2=hello_html_m63eb3b12.gif

2+(hello_html_m6a27cc73.gif)х - hello_html_4d42e9fa.gif =0 )


2

2+вх+24=0 теңдеуінің түбірлерінің бірі 8-ге тең. Екінші түбірді және в коэффициентін табыңдар.



3-деңгей Оқулықпен жұмыс

164 есеп


Тест тапсырмалары.


  1. 2-5х+1=0 теңдеуінің түрін анықтаңыз.

А) сызықты ; В)толымсыз квадрат; С) толық квадрат; Д)биквадрат; Е) келтірілген.


  1. 2-3х+с=0 теңдеуініңбір түбірі 0,5-ке тең, с-ның мәнін табыңыз.


А)0,25; В)-1 ; С)1 ; Д) -2; Е) 0.


  1. Квадрат теңдеудің түбірлері х1= 0,5 және х2=1. Теңдеудің жалпы анықтаңыз.


А) 2х2-3х-1=0; В) 2х2+3х-5=0; С) 2х2-3х+1=0; Д) х2+х-2=0; Е) 3х2-2х-1=0.

  1. 2-3х-5=0 теңдеуінің түбірлерін анықтаңыз.


А)(-1; 1,5) ; В) (-1;2,5) С) (-1; hello_html_2ee8300a.gif ); Д)( -1;5); Е) (-1;-2,5 ) .


  1. Квадрат теңдеудің түбірлерінің дұрыстығын қай формуламен тексеруге болады ?


А)Пифагор; В)Виет ; С)Ньютон- Лейбниц ; Д)Архимед; Е)Гаусс


VІ. Қорытындылау.


ах2+вх+с=0, (a=0) түріндегі теңдеу

hello_html_m5a1209a5.gifhello_html_m3a2dde1a.gif


hello_html_ma399eaf.gifтүріндегі теңдеу

hello_html_m448f041e.gif



VІІ. Үйге тапсырма. № 148, 156


VІІІ. Бағалау.


Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики