Инфоурок Иностранные языки КонспектыРазработка урока английского языка для 8-го класса на тему "Окружающая среда"

Разработка урока английского языка для 8-го класса на тему "Окружающая среда"

Скачать материал

Урок по теме «Окружающая среда» 8 класс.

Учитель английского языка Яглова Ольга Петровна.

 

Цели урока.

Обучающие: 
– введение новых лексических единиц по теме: “Окружающая среда”

– практика в восприятии речи на слух с опорой на текст и иллюстрации;
--Тренировка грамматического материала по теме “Условные предложения I, II и III типов” в новых ситуациях общения;

--тренировка навыков говорения с использованием новой лексики.

 Развивающие:
– развитие социально-культурной образованности учащихся

– развитие интереса к предмету.

Воспитывающие:
- Формирование уважительного и ответственного отношения к природе

- воспитание бережливости и осознание роли человека во взаимодействии с   

   природой, формирование способности осознавать экологические проблемы и   

   желания помочь природе;

- Привлечение интереса к проблемам окружающей среды.

Оборудование:

Компьютер.

Мультимедиапроектор.

Раздаточный материал в виде карточек. 

Презентация (выполнена в программе “Microsoft Power Point”).

 

 

Ход урока:

I Вступительная часть.

 

1) Приветствие.   

Good morning! Im glad to see! I hope youre fine and ready to take an active part in the lesson today. You will hear a lot of new words.

 

2) Практика восприятия речи на слух с визуальной опорой.

     Введение новой  лексики.

 

Look at the screen, please. Our planet is amazingly beautiful.

My comments and pictures will help you to guess their meaning of new words.

What are we going to discuss today? Yes, you are right! The topic is: “Environment

What is environment?

The word environment means simply what is around us (the air, water, and land around us).

Some people live in a town environment; for others, their environment is the countryside. But the air we breathe, the soil on which we stand and walk, the water we drink are all part of the environment.

Some kinds of human activities cause pollution (dirty air, water, land)

Some of their activities are destroying the environment (damaging it so badly that soon some parts of it will not exist).

Here are some of the problems:

The ozone layer: a layer of gases which stop harmful radiation from the sun reaching the earth; recent research shows that there is now a hole in some parts of the ozone layer.

Global warming: an increase in world temperature caused by an increase in carbon dioxide.

Acid rain: rain that contains dangerous chemicals; this is caused by smoke from factories.

 

Common causes of damage

smoke from factories

car exhaust fumes

dumping (throwing away) industrial waste in seas and rivers.

aerosol cans (usually called sprays). Some of these contain CFCs which can damage the ozone layer.

cutting down tropical rainforests.  This increases carbon dioxide in the atmosphere.

 

How can we help?

Don’t throw away bottles, cans, packages. Take them to a bottle bank or a newspaper bank then they can be recycled (used again)

Plant more trees.

Don’t waste ( use badly) resources, e.g. water, gas. Try to save them.

                   Nowadays people understand how important it is to solve the environmental problems that endanger peoples lives.

 

These are our active words. Let’s try pronounce them correctly and  translate.

·        environment (the air, water, and land around us)

·        pollution (dirty air, water, land)

·        destroy , (syn. damage)   the ozone layer

·        global warming

·        acid rain

·        smoke from factories

·        car exhaust fumes

·        industrial waste

·        Dumping industrial waste in seas and rivers

·        tropical rainforests

·        Cutting down tropical rainforests

·        carbon dioxide

·        recycled (used again)

·        Plant

·        waste ( use badly), ant. save

·        natural resources

 

II. Основная      часть

Применение полученных знаний:

--тренировка новой лексики.

 

 

1.     Fill the gaps to form a compound noun or phrase.

 

1)    the ………layer

2)    …………...rain

3)    ………….waste

4)    ………….warming

5)    ………….fumes

6)    …………..rainforests

7)    natural or human ………….

8)    ………..from  factories

 

1)    the ozone layer

2)    acid rain

3)    industrial waste

4)    global warming

5)    car exhaust  fumes

6)    tropical rainforests

7)    natural or human resourses

8)    smoke from  factories

 

 

2.     Complete the word –building tables.

Noun

Verb

Waste

……………

…………………

protect

…………………

destroy

Pollution

……………

Damage

……………

 

 

Noun

Verb

waste

waste

protection…

protect

destruction

destroy

pollution

pollute

damage

damage

 

 

Noun

Adjective

damage

……………

environment

……………

harm

……………

danger

……………

 

safe

 

Noun

Adjective

damage

damaging

environment

environmental

harm

harmful

danger

dangerous

safety

safe

 

 

3.     Complete the definitions.

 

1)    Conservation is the protection of natural things, e.g. ……………and ……………..

2)    Acid rain is rain that contains dangerous chemicals. It is caused by …………….

3)    The ozone layer is a layer of gases that stop dangerous radiation from the sun from reaching …………………………………

4)    Global warming is an increase in ……………………………

5)    CFC (chlorofluorocarbon) is a chemical which …………………

 

 

 

4.     If we want to look after the environment, there are certain things we should and shouldn’t do. Complete these two lists in suitable ways.

We should:

…………………….. paper, bottles and clothes.

…………………….. tropical rainforests.

…………………….. water and energy.

 

We shouldn’t:

…………………….. paper, bottles and clothes

…………………….. the ozone layer

…………………….. water and energy

…………………….. tropical rainforests.

 

5.     Are these statements true or false?

1.     CFCs protect the ozone layer.

2.     “Greens” believe in conservation.

3.     A hole in ozone layer could increase skin cancer.

4.     Cutting down tropical rainforests increases the amount of carbon dioxide in the atmosphere.

5.     Plastic cannot be recycled.

 

           Finish conditional sentences.

If we don’t throw away bottles, cans, packages, clothes….

If we plant  more trees…….

If we don’t cut down tropical rainforests,   ……….

If we save water and energy, ……

If we didn’t dump industrial waste, ……

If we didn’t destroy the ozone layer,  ……..

If we had unlimited resources of pure water….

If we had perfect technology of ……,  …..

If we had had a lot of recycling centers, ………

If we hadn’t done so many mistakes, our planet ……

 

 

 

Express the same in English

1.     Если мы сможем решить экологические проблемы, мы спасем землю.

2.     Люди будут более здоровыми, если загрязнение воздуха будет остановлено.

3.     Если фабрики будут сливать отходы в реки, вода в них будет отравлена.

4.     Мы выживем, если будем защищать природу все вместе.

5.     Когда мы будем участвовать в теле-шоу, мы будем обсуждать экологические проблемы.

6.     Когда экология станет лучше, животные вернутся в места своего обитания.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока английского языка для 8-го класса на тему "Окружающая среда""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Менеджер по платежным услугам

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
