Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / Разработка урока по алгебре "Квадрат үшмүше" (8 класс)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Математика

Разработка урока по алгебре "Квадрат үшмүше" (8 класс)

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.

Сабақтың түрі: Жаңа материалды оқып білу.

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушылар квадрат үшмүшенің анықтамасын біледі;

  2. Оқушылар квадрат үшмүшеснің түбірлерін табу формулаларын біледі;

  3. Оқушылар квадрат үшмүшенің түбірлерін таба алады;

  4. Оқушылар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын біледі;

  5. Оқушылар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді орандай алады;

  6. Оқушылар өзін-өзі бағалай алады.

  7. Оқушылар өз ойын еркін айта алады.


Оқу әдісі: көрнекі, ауызша-сұрақ, өзіндік, топтық.

Оқу құралдары: презентация, өзін-өзі бағалау парақтары.


Сабақтың барысы.


Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-шарасы

Оқушылардың іс-шарасы

1

Психологиялық кезеңі.

Сәлемесіздер ме! Ең біріншіден, сабақтың басында бір-біріне тілек айтайық және екі топқа бөленеміз.

Оқушылар бірбіріне тілек айтады және екі топ құрайды.

2

Мақсаты кезеңі.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Квадрат үшмүше және квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу».

Оқушылар дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады.

3

Ой қозғау.

  1. Көпмүше дегеніміз не? (бірмүшелердің қосындысы көпмүше деп аталады.)

  2. Жалпы түрдегі квадрат теңдеу дегеніміз не? (hello_html_53034168.gif + hello_html_242e00b0.gif + с = 0)

  3. Қандай жағдайда квадрат теңдеудің екі әр түрлі түбірі болады? (егер дискриминант нөлден артық болса)

  4. Қандай жағдайда Виет теоремасын қолдануға болады?

(келтірілген квадрат теңдеу болғанда)

  1. Вите теоремасына кері теореманы қолдағанда қандай теңдеуді құруға болады? (келтірілген квадрат теңдеу)


Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды.

Оқушылар жауап береді.

4

Топтық тапсырма.

  1. топ. (х-3)(х-2) көбейтіндісінің мәнін табыңдар.

  2. топ. Түбірлері 3 және 4 сандары болатын теңдеудін құрындар.

Мұғалім оқушыларға топтық тапсырма береді.

Оқушылар топта тапсырманы орындайды.

5

Жаңа материалды меңгеру кезеңі.

1 (х-3)(х-2) = hello_html_7a2a5240.gif- 5х +6 ;

2 hello_html_7a2a5240.gif- 7х + 12 = 0.

Алдынғы екі тапсырманың жауаптарындағы өрнектер көпмүше болып шықты. Олардың неше мүшесі бар?

Олардың дәреже көрсеткіші неге тең?

Сонда олар не болып табылады?

Олардың жалпы түрін қалай жазуға болады?

hello_html_53034168.gif+ hello_html_242e00b0.gif + с, мұндағыhello_html_m4f3a936b.gif- айнымалы, а, hello_html_58847f7b.gif және с- сандар, hello_html_m8f522f9.gif hello_html_m530e5cb2.gif 0.

Мұғалім оқушылардың қызығушылығын арттыру арқылы жаңа тақырыпты түсіндіріп береді.

Оқушылар сұрақтарға жауап, жаңа тақырыпты меңгереді.

Оқушылар квадрат үшмүшенің жалпы түрін жазады.

6

Ауызша жаттығу.

Келесі өрнектердің қайсысы квадрат үшмүше болатынын анықтаңдар:

а) hello_html_39df1205.gif ә) hello_html_m1c78cb4a.gif б) hello_html_mfb390f8.gif

в) 2х – 1,27 г) hello_html_m5e4160d5.gif

Мүғалім оқушыларға тапсырма береді.

Оқушылар жауабын түсіндіріп береді

7

hello_html_m2951a8e0.gifквадрат үшмүшесінің мәні hello_html_m796c46f2.gif-мәніне тәуелді екенін ескерту керек. Мысалы,

Егер х = 0,онда hello_html_m51256eef.gif

Егер х = 2,онда hello_html_75d7da29.gif

Егер х = -1,онда hello_html_m65b5ab93.gif

х = -1 болғанда hello_html_m2951a8e0.gif квадрат үшмүшесін нөлге айналдыратын -1 саны квадрат үшмүщенің түбірі деп аталады.


Мұғалім оқушыларға келесі мысалды шығаруға ұсынады.

Оқушылар мысалын шығарып, өз бетімен жаңа анықтаманы тұжырымдап айтады. Оқулықтағы анықтаманы іздейді.

8

Постер жасау. Квадрат үшмүшенің түбірлерін қалай табуға болады?

Мұғалім оқушыларға тапсырма береді.

Оқушылар оқулықтың көмегімен постер жасайды.

9

Түбірлері бойынша квадрат теңдеу құруды білесіңдер, ал оның сол жағы – квадрат үшмүше болып табылады. Енді бізге кері жұмысын орындау керек. 1 тапсырманың жауабына қарайық::

(х-3)(х-2) = hello_html_7a2a5240.gif- 5hello_html_m4f3a936b.gif +6

Осы теңдіктің сол және оң жақтарының орындарын ауыстырайық.

hello_html_7a2a5240.gif- 5х +6 = (х-3)(х-2)

Қорытынды: квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктедік, ал 2 және 3 сандары оның түбірлері.

- 2hello_html_7a2a5240.gif- 10х + 12 квадрат үшмүшені қарастырайық. Қалай оны жіктейміз?

2hello_html_7a2a5240.gif- 10х + 12 = 2(hello_html_7a2a5240.gif- 5х +6) = 2(х-3)(х-2) , осында а = 2 – бірінші коэффициент.

Жалпы түрі: hello_html_53034168.gif + hello_html_46f4e53e.gif + с = hello_html_m8f522f9.gif (х - hello_html_m7f89d768.gif )(х - hello_html_6ff492c1.gif ) , мұндағы hello_html_m7f89d768.gif және hello_html_m162da45d.gif сандары hello_html_53034168.gif + hello_html_46f4e53e.gif + с квадрат үшмүшесінің түбірлері.

-Оқулықтың ережесімен танысайық.

Келесі сабаққа бір оқушы осы теңдіктің дәлелдемесін дайындап келеді.

Мұғалім оқушыларға тапсырма береді.

Оқушылар тапсырманы орындап қорытында жасайды.

10

Есептер шешу.

а) hello_html_7a2a5240.gif- 15х + 50 = (х-5)(х-10)

hello_html_7a2a5240.gif- 15х + 50 = 0

Дhello_html_m360d6129.gif, hello_html_14624d4.gif

hello_html_m4a908802.gif hello_html_67c1a187.gif

в) 3hello_html_7a2a5240.gif- 2х – 1 = 3(х - hello_html_m7f89d768.gif )(х - hello_html_6ff492c1.gif ) ,

а = 3 және 3hello_html_7a2a5240.gif- 2х – 1 = 0, Дhello_html_m360d6129.gif,Д = 4 +12 =16, hello_html_mc605bec.gif


Мұғалім есептер береді.

Оқушылар шығарады.

11

Рефлексия. Сөйлемді жалғастырыңдар

Бұгін мен ...

Стикердің көмегімен



12

Үй тапсырмасы № 229, 230.



13

Бағалау



