Инфоурок / Другое / Конспекты / Разработка урока по теме: Ақша. 6 класс.

Разработка урока по теме: Ақша. 6 класс.


библиотека
материалов

6 сынып. Қазақ тілі Искакова Л.М

Сабақтың тақырыбы: Ақша

Сабақтың мақсаты:

Тақырыпқа байланысты алған білімдерін тереңдету, мәтінмен жұмыс, жаңа сөздерді меңгерту, сөйлесім әрекеттерін жандандыруға арналған тапсырмалар орындау, мәтін арқылы оқушылардың өз өйын айта білетін дәрежеге жеткізу, қазақ тілінде сөйлеудегі танымдық белсенділігін арттыру жолдарын ұйымдастыру.

1) Білімділік: Оқушыларға ақша туралы түсінік беру .
2) Тәрбиелік: Оқушыларды үйренген жаңа сөздерді қолдана отырып, тақырып бойынша қарым- қатынасқа түсуге баулу; мәдниеттілікке,еңбекшілдікке тәрбиелеу.
3) Дамытушылық: Оқушылардың өзіндік көзқарастарын қалыптастырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: Танымдық сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, баяндау.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, флипчарт, нақыл сөздер ,мақал-мәтелдер

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу

Кезекшімен сөйлесу

II. Мотивация кезеңі: Мына ақшаларды алып топ құрастырайық

Бас не үшін керек ? - жақсы ойлау үшін,

Құлақ не үшін керек?- жақсы есту үшін,

көз не үшін керек ?- жақсы көру үшін,

қол не үшін керек ?- еңбек ету, жақсы баға алу үшін.

Ал, балалар сендерге бүгінгі сабаққа сәттілік тілеймін.

Үй жұмысын тексеру( слайд арқылы) дүкен атауларын топтастыру

III. Үй жұмысын тексеру :1 - слайд-сурет бойынша мына дүкеннен қандай затты сатып алуға болады деген сұраққа жауап беру.

2- дүкеннің атауларын топтастыру .

Жаңа тақырыпқа шығу

  1. Дүкеннен тауарды сатып алу үшін не керек? Ақша

  2. Сабақтың тақырыбы қандай? «Ақша » .Мақсатымен таныстыру

Ассоциациялық сөздер – Ақша деген не?

1. Қажеттілік 
2. Еңбек
3. Депозит
4. Экономика
5. Несие кредит
6. Жұмыс
7. Банк
8. Өнім продукция
9. Пайда
10. Алтын


1. Мақал-мәтелдермен жұмыс


Теңге тиыннан өсер Деньги стараются уплыть

Жылқы құлыннан өсер А счет старается их удержать


Ақша кетуге тырысады,  Нет того замка, который бы против денег устоял.

Есеп ұстауға тырысады.


Ақша ашпайтын құлып жоқ. У денег нет глаз


Ақшада көз жоқ. Без копейки нет рубля,без жеребенка нет коня

Тапсырмалар:1. Мақал-мәтелдерді қазақ тілінде оқу

2. Мақал-мәтелдердің орыс тілінде баламасын табу

3. Тақырыбын анықтау

4. «Ақша» деген сөзге синонимдік қатар жазу

5. Дәптерге көшіріп жазу

Сергіту сәті
2. Мәтінмен жұмыс . Ақша деген не?

Ақша-асыл қазына,халық байлығы. Ақшалар -өз елінің тарихынан, мәдениетінен хабар береді.

Елімізде занды тәртіппен бекітілген ақша белгілері бар.

Ақша-баға белгілеу құралы. Ақша дегеніміз – еңбекке ақы төлеу, тауар өткізу

Ақшаның ең басты ерекшелігі -құнды қасиет ,адамдарға қажеттілігі.

Әр елдің өз валютасы бар.

Тапсырмалар:

1. Іштей оқу 2. Дауыстап оқу . Мәнерлеп оқу 4.Сөздік құрастыру

5. Грамматикалық тақырып .Үндестік заңы

Жуан және жінішке сөздерге қосымшаларды жалғау:

Жуан сөздер

Жіңішке сөздер

Ақша +лар

Белгі+мен












3 .Тапсырма: Нақыл сөздердің мағынасын түсіндіру

1-топ тақырыбы : «Ақша өмірдің маңызы емес,бірақ барлығы соған тәуелді ».

2-топ тақырыбы : «Ақша қымбат тұрады » .

3-топ тақырыбы : «Көпшілік ақша табу үшін денсаулыққа мән бермейді ... » .

А) Дауыстап оқып аудармасын беру.

1 топ.Жоспар бойынша талдау :


----------------------------------------------------------------бұл сөйлем нақыл сөзге жатады.

Сөйлемнің негізгі тақырыбы---------------------------- .

Ақша өмірдің маңызы емес,бірақ барлығы соған тәуелді ,себебі -----------------------2 топ. Жоспар бойынша талдау :

----------------------------------------------------------------бұл сөйлемге нақыл сөзге жатады.

Сөйлемнің негізгі тақырыбы------------------------------- .

«Ақша қымбат тұрады » ,себебі -----------------------

3 топ. Жоспар бойынша талдау :

---------------------бұл сөйлемге нақыл сөзге жатады.

Сөйлемнің негізгі тақырыбы-------------------------------- .

«Көпшілік ақша табу үшін денсаулыққа мән бермейді ... » . ,себебі ------------ .

Қорытынды. Топтарға не арқылы бөліндік?

Қандай ақша арқылы бөліндік?

Сабақтың тақырыбы қалай аталды?

Ақша дегеніміз не?

Бағалау: Сабақта кім қалай еңбек еткенін қанша шеңбер арқылы бағалаймыз.

Үй тапсырмасы: мақал-мәтелдерді ,нақыл сөздерді пайдаланып ,тақырыпқа байланысты монолог құрастыру

































2. Мәтінмен жұмыс . Ақша деген не?

Ақша-асыл қазына,халық байлығы. Ақшалар -өз елінің тарихынан, мәдениетінен хабар береді.

Елімізде занды тәртіппен бекітілген ақша белгілері бар.

Ақша-баға белгілеу құралы. Ақша дегеніміз – еңбекке ақы төлеу, тауар өткізу

Ақшаның ең басты ерекшелігі -құнды қасиет ,адамдарға қажеттілігі.

Әр елдің өз валютасы бар.

Тапсырмалар:

1. Іштей оқу 2. Дауыстап оқу . Мәнерлеп оқу 4.Сөздік құрастыру

5. Грамматикалық тақырып .Үндестік заңы

Жуан және жінішке сөздерге қосымшаларды жалғау:

Жуан сөздер

Жіңішке сөздер

Ақша +лар

Белгі+мен












2. Мәтінмен жұмыс . Ақша деген не?

Ақша-асыл қазына,халық байлығы. Ақшалар -өз елінің тарихынан, мәдениетінен хабар береді.

Елімізде занды тәртіппен бекітілген ақша белгілері бар.

Ақша-баға белгілеу құралы. Ақша дегеніміз – еңбекке ақы төлеу, тауар өткізу

Ақшаның ең басты ерекшелігі -құнды қасиет ,адамдарға қажеттілігі.

Әр елдің өз валютасы бар.

Тапсырмалар:

1. Іштей оқу 2. Дауыстап оқу . Мәнерлеп оқу 4.Сөздік құрастыру

5. Грамматикалық тақырып .Үндестік заңы

Жуан және жінішке сөздерге қосымшаларды жалғау:

Жуан сөздер

Жіңішке сөздер

Ақша +лар

Белгі+мен





















2. Мәтінмен жұмыс . Ақша деген не?

Ақша-асыл қазына,халық байлығы. Ақшалар -өз елінің тарихынан, мәдениетінен хабар береді.

Елімізде занды тәртіппен бекітілген ақша белгілері бар.

Ақша-баға белгілеу құралы. Ақша дегеніміз – еңбекке ақы төлеу, тауар өткізу

Ақшаның ең басты ерекшелігі -құнды қасиет ,адамдарға қажеттілігі.

Әр елдің өз валютасы бар.

Тапсырмалар:

1. Іштей оқу 2. Дауыстап оқу . Мәнерлеп оқу 4.Сөздік құрастыру

5. Грамматикалық тақырып .Үндестік заңы

Жуан және жінішке сөздерге қосымшаларды жалғау:

Жуан сөздер

Жіңішке сөздер

Ақша +лар

Белгі+мен














2. Мәтінмен жұмыс . Ақша деген не?

Ақша-асыл қазына,халық байлығы. Ақшалар -өз елінің тарихынан, мәдениетінен хабар береді.

Елімізде занды тәртіппен бекітілген ақша белгілері бар.

Ақша-баға белгілеу құралы. Ақша дегеніміз – еңбекке ақы төлеу, тауар өткізу

Ақшаның ең басты ерекшелігі -құнды қасиет ,адамдарға қажеттілігі.

Әр елдің өз валютасы бар.

Тапсырмалар:

1. Іштей оқу 2. Дауыстап оқу . Мәнерлеп оқу 4.Сөздік құрастыру

5. Грамматикалық тақырып .Үндестік заңы

Жуан және жінішке сөздерге қосымшаларды жалғау:

Жуан сөздер

Жіңішке сөздер

Ақша +лар

Белгі+мен




























.





























































































Только до конца зимы! Скидка 60% для педагогов на ДИПЛОМЫ от Столичного учебного центра!

Курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации от 1 400 руб.
Для выбора курса воспользуйтесь удобным поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВЫ).

Московские документы для аттестации: KURSY.ORG

