Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / Разработка урока «Семейные конфликты и способы их разрешения» по УМК Биболетовой М.З. Трубанёва Н.Н. "Enjoy English" 10 класс
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

Разработка урока «Семейные конфликты и способы их разрешения» по УМК Биболетовой М.З. Трубанёва Н.Н. "Enjoy English" 10 класс

Выбранный для просмотра документ ╥╫╓е╪П╥у Family conflicts.docx

библиотека
материалов

План-конспект урока

«Семейные конфликты и способы их разрешения»

Учебник «Счастливый английский 10 класс»

авторы: М.З. Биболетова, Н.Н.Трубанева

Разработка учителя английского языка Марковой О.И.

МБОУ СОШ№59 г Курск


Тема урока: “Family conflicts and ways out of them” (Section -Family disagreements).

Тип урока: урок открытия новых знаний, (с использованием ИКТ).

Вид урока: урок дискуссия.

Использованное оборудование: учебник EnjoyEnglish – 10, М.З. Биболетова и др, аудиокассета, видеоролик, раздаточные методические материалы, компьютер, проектор.

Цель урока: создать условия для формирования следующих компетенций:

  • информационной: способность к самостоятельному отбору необходимых знаний из большого информационного потока;

  • учебно-познавательной: умение варьировать изученный материал в зависимости от цели его использования;

  • коммуникативной: умение использовать лексический и грамматический материал в рамках темы; умение творчески ее перерабатывать и доносить до аудитории; умение работать в парах; умение находить несколько вариантов решения проблемы;

  • социокультурной: внимательное отношение учащихся к такой проблеме как семейный конфликт и способах его разрешения, улаживания;

  • формировать уважительное отношение к родителям, семейным ценностям;

  • развивать интеллектуальные и творческие способности учащихся в процессе изучения языка и культуры;

личностного определения: способность отстаивать свою позицию, формулировать свои личные взгляды на заданную проблему

Задачи урока:

1)Развивающий аспектразвивать навыки монологической устной речи; активизировать ранее изученную лексику по теме «Семейный конфликт» в устной речи через использование работы с текстом;

  • развивать навыки аудирования, умения общаться на английском языке; увеличить объем знаний о жизни своих зарубежных сверстников в англоговорящих странах, о том, как подростки относятся к своим правам и обязанностям, какие проблемы у них возникают.

  • развивать учебные умения: умения обобщать, выделять главное, анализировать, сопоставлять, находить сходное и различное, устанавливать взаимосвязи; развивать у учащихся самостоятельность мышления через использование презентации ;

  • развивать интеллектуальные способности учащихся;

  • формирование готовности строить взаимоотношения с окружающим миром на основе сотрудничества и быть толерантной личностью.


2)Учебный аспект

-обобщить знания и активизировать лексику по теме " Family disagrements " закрепить грамматические навыки по теме: « Условные предложения 1-II типа» ,использование формы V-ing после глаголов;

- активизировать ранее изученную лексику по теме «семейные конфликты» в устной речи;

- формировать коммуникативную компетенцию на уроках английского языка с применением технологии развития критического мышления.

3)Здоровьесберегающий аспект-

- предупреждать переутомление учащихся путем смены деятельности.


Технологии:

-критического мышления;

-информационно-коммуникативная;

-здоровье-сберегающие технологии;

-технология проблемного обучения;

-технология поэтапного формирования умственных действий;

-сотрудничество;

-технология коммуникативного обучения иноязычной культуре;

-личностно-ориентированный подход.

Формы работы – фронтальная, групповая, парная, индивидуальная.



Ход урока:

1.Вызов:

а) Организационный момент;

б) Целеполагание;

в) Речевая зарядка.

(Начало кластера)

2. Осмысление:

а) Аудирование. (понимание главной идеи, работа в группах).

б) Развитие навыков диалогической речи.

в) Продолжение кластера.

г)Чтение (полное понимание, анализ).

д) Выполнение упражнений.

е) Продолжение кластера.

3. Рефлексия:

а) Обсуждение теста.

б) Упражнение.

в) Завершение кластер.

г) Проект.( создание цветка-правил поведения в семье .Элемент игры)

д) Подведение итогов.

е) Домашнее задание.

1

I.Вызов

1.Орг момент.

Т-Hello boys and girls I’m very glad to see you and I hope you are in a good mood.


2.Целеполагание.

T- Let`s start our work. Listen to the song and share the ideas what we are going to speak about on the lesson. (Звучит фрагмент песниThe Beatles “She is leaving home”).


T-Have you ever heard this song?

S- 1


T-And you?

S- 1


T-According to the name of the song, try to definite the topic of our lesson.

S-1,


S-2.

T- You are absolutely right the theme of our lesson is “Family conflicts and ways out of them”

Начало кластера

T-During the lesson we’ll make up a cluster to show the reasons of conflicts and ways out of them.

( Выставляется название кластера .Его ключевое слово: Family conflict. См приложение Кластер.)


T- Conflict is a problem, if we have the problem what should we do?

S- 1,


S- 2,


S-3,

T-Absolutely agree with you. And also during the lesson we’ll recall new words, phrases, mind the usage of grammar rules, discuss arguable situations and make up a cluster.

3.Речевая разминка:

T- Our families aren’t ideal. -What are the things you and your parents argue about?

S-1,


S-2,


S-3,


S-4,


II Основная часть.


T- And let’s listen to the teen’s speech and discuss it. You may mark some point in your workbook.

АУДИРОВАНИЕ

T-What points have you noticed?

S-1,


S-2,


S-3


S-,4





2

Задание№1:Make up short conversations. Use the prompts. Don’t forget to use V-ing forms. Act out the dialogues.

1.

  • You /be late/ for school

  • Hate /get up

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2.

  • Your room / messy? Can’t stand /clean.

  • be busy /do homework .

  • Prefer/hang out/ with friends/before clean room.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.

  • You /stay in a room for a long time?

  • Be worth / walk on the open air.

  • Be used to /walk / when you want.

  • It’s no use to/talk.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4.

  • You/can’t stand/check you up/

  • Be interested in /have problem with friends/study?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Кластеp.

T-Let’s add a cluster.

(Добавляются слова определяющие основных участников конфликта .См приложение Кластер.)

3

Задание№2: Listen to the song, fill in the missing words.

She’s leaving home”

Wednesday morning at five o’clock as the day _________ ,

Silently closing the bedroom ________

Leaving the ________ that she hoped would say more

She goes downstairs to the ___________

________ her handkerchief

Quietly turning the backdoor key

Stepping outside she is _____

She

We gave her most of our lives.

Is leaving

Sacrificed most of our lives.

home.

We gave her everything money could buy.

She is leaving home after living alone for so many years.

Father _______ (sleeps/snores) as his wife gets into her dressing gown,

Picks up the _____ that’s lying there

Standing alone at the top of the stairs

She breaks down and ______ to her husband,

Daddy, our baby’s _______

Why would she treat us so thoughtlessly?

How could she do this to _______’

She

We never thought of ourselves.

Is leaving

Never a thought of ourselves.

home.

We struggled hard all our lives to get by

She’s leaving home after living alone for so many____

Friday morning at nine o’clock she is far away

Waiting to keep the appointment she _____

Meeting a man from the _____

She

What did we do that was wrong?

Is having

We didn’t know it was wrong.

Fun.

Fun is the one thing that money can’t_____

Something inside that was always denied for so many_____

She’s leaving home. Bye–bye.


T- Name the missing words. (begins, door, note, kitchen, clutching, free/ snores, letter, cries, gone, me/years, motor trade, buy, years).


T-Do you understand the text? Who are the main characters of the song?

S-1.

T- What are the problems touched in the song?

S-1, 2

T- continue the cluster (учащиеся добавляют слова ) 4

Задание№3: Сheck if some facts are true or false. Put "True" or "False" against the statements.

  1. Paula left home for her boyfriend.+/-

  2. Paula wanted her parents hear her living home.-

  3. She was cheerful living home.-

  4. She's leaving home after living alone .+

5)It is not emotionally difficult for Paula to leave home.-

6)Paula's family is rather rich.-

7)Parents are not indifferent to daughter's future.+/-

8) She doesn't hope they all will get on well to each other.+

9)Paula likes her friend more than her parents. +/-


Discussion . Use dialogue vocabulary .

-Speaking personally, I think that…

- In my opinion/From my point of view…

-As I see…

- I’d like to say that….

-Unfortunately…

-It’s interesting….

T-Discuss the questions, give your reasons. Some of you (назвать учеников)discuss and finish the cluster.

1) Are the members of this family close to each other?

2) What are the reasons of conflict? ( 5 мин)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------




5

T-Your time is over let’s starting the discussion.

( учитель повторяет первый вопрос ученики высказываются)

S-1,2.3,4,5

T-Your position is clear.

(учитель повторяет второй вопрос ученики высказываются)

S- 1,2.3,4,5


Задание № 4 : Make up sentences (Conditionals I,II.) and give an advice to this family.

If clause

Maim clause

To be the parents

Be interested in…..

To be on girl’s place

To show respect to her parents.

To live in this family

To do best to keep peace in the family.

To be in difficult situation

To share someone’s problem with…

To get on well with parents

To be in a difficult situation.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Conclusion

T- But how do you think can teenagers cope with their problems?

-What should people do to solve or escape conflicts?

-What ways out would you suggest the family in this situation?

S- - ---------------------------------------------------------------------( Монолог).

T- I suggest you to have fun and CREATE SPRING FLOWERS OF RULES FOR THE FAMILY AND EXCHANGE THEM .

-You have some details write your wishes to the family on them and create the FLOWER .


The Flower”- Family rules:(учащиеся составляют цветы из правил – лепестков и обмениваются ими).

T- Thank you for your answers. I am sure you’ll be able to find a way from a difficult situation.

T-Was our lesson interesting?

S- Yes it was.

T -Are given advices useful for you and your families?

S-Yes they are.

T-What have you known today?

S-We’ve known the ways out of conflicts.

T- Today your work is perfect and I congratulate you with excellent marks.

Home work- Your H/W is to write a letter to your parents and share your problems .

T-The lesson is over good bye!



Список используемой литературы:

1.Учебник «Счастливый английский 10 класс», авторы: М.З. Биболетова, Н.Н.Трубанева.

2.Рабочая тетрадь к учебнику «Счастливый английский 10 класс», авторы: М.З. Биболетова, Н.Н.Трубанева.

3.Книга для учителя к учебнику «Счастливый английский 10 класс», авторы: М.З. Биболетова, Н.Н.Трубанева

4.Иванова Н.В. Эффективное использование новых информационных технологий в преподавании английского языка в средней школе. В сборнике материалов I региональной конференции: Открытое образование: опыт, проблемы, перспективы. Красноярск, 2004. - с.109-112

5.Овсишер Г.М., Овсишер М.В. Интернет и образование: первые шаги. В сборнике: Стратегии обучения английскому языку: теория и практика. Самара, 1998. - с. 88

6. Video -http://www.youtube.com/watch?v

Выбранный для просмотра документ Family conflicts Приложение.docx

библиотека
материалов

Make up short conversations using the prompts.

  • You /be late/ for school

  • Hate /get up

1)-Your teacher says you are late for school every day.

2)-I hate getting up so early. I feel tired doing my homework.

1)-Incredible lies! You prefer playing on computer to doing your homework.

2)-Stop the attitude!

1)-War? War?

2.

  • Your room / messy? Can’t stand /clean .

  • be busy /do homework /

  • Prefer/ hang out/ with friends.

1.-Why is you room so messy? I can’t stand cleaning your room. Mom makes me to do it.

2.-I’m very busy doing my homework!

1.-Stop lying! You are busy hanging out with your friends before cleaning your room!

3.

  • You /sit in a room for a long time? Be worth / walk on the open air.

  • Be used to /walk / when you want.

  • It’s no use to/talk.

1.-Why are sitting in your room for a long time? It’s worth walking on the open air!

2.-I’m not very anxious about it! I’m used to walking when I want!

1.-You are so naughty! It’s no use to talking you about your health!

2.-Could you just leave me alone?

4.

  • You/can’t stand/check you up/

  • Be interested in /have problem with friends?

1.-Mom shut the door! I can’t stand you checking my conversations up!

2.-Im only interested in your school studying.

1.-Stop panicking and asking my sister where I was!

2.-Try to calm down! There is no point in arguing!



To give smb. a sense of..

To get on smb nervous

To make up with

To make someone cry

To get on well with

To be upset

To fight about everything

To embarrass

Ashamed

To disturb

Anxious

Annoyed

Ridiculous

Provoke

To cope with

To talk through

To avoid

To ignore someone’s opinions

To disappoint

To find a solution





















2 Listen to the first verse and the chorus and check your answers. Then do the same with the order verses.

She’s leaving home

Wednesday morning at five o’clock as the day _________ (begins/starts),

Silently closing the bedroom ________ (door/window)

Leaving the ________ (letter/note) that she hoped would say more

She goes downstairs to the ___________ (dining room/kitchen)

________ (Clutching/Holding) her handkerchief

Quietly turning the backdoor key

Stepping outside she is _____(free/independent).

She

We gave her most of our lives.

Is leaving

Sacrificed most of our lives.

home.

We gave her everything money could buy.

She is leaving home after living alone for so many years.

Father _______ (sleeps/snores/ as his wife gets into her dressing gown,

Picks up the _____ (cat/letter) that’s lying there

Standing alone at the top of the stairs

She breaks down and ______ (cries/shouts) to her husband,

Daddy, our baby’s ______ (gone/left).

Why would she treat us so thoughtlessly?

How could she do this to _______ (me/us)?’

She

We never thought of ourselves.

Is leaving

Never a thought of ourselves.

home.

We struggled hard all our lives to get by

She’s leaving home after living alone for so many years.

Friday morning at nine o’clock she is far away

Waiting to keep the appointment she _____ (had/made)

Meeting a man from the _____ (car/motor/ trade/.

She

What did we do that was wrong?

Is having

We didn’t know it was wrong.

Fun.

Fun is the one thing that money can’t buy.

Something inside that was always denied for so many years.

She’s leaving home. Bye–bye.



























Выбранный для просмотра документ БИТЛЗ Приложение.docx

библиотека
материалов

She's Leaving Home
The Beatles
Sgt. Pepper's



She's leaving home

Она уходит из дома

Wednesday morning at five o'clock as the day begins 
Silently closing her bedroom door 
Leaving the note that she hoped would say more 
She goes downstairs to the kitchen clutching her hankerchief 
Quietly turning the backdoor key 
Stepping outside she is free 

She (We gave her most of our lives) 
Is leaving (Sacraficed most of our lives) 
Home (We gave her everything money could buy) 
She's leaving home after living alone 
For so many years (Bye bye) 

Father snores as his wife gets into her dressing gown 
Picks up the letter that's lying there 
Standing alone at the top of the stairs 
She breaks down and cries to her husband "Daddy our baby's gone 
Why would she treat us so thoughtlessly? 
How could she do this to me?" 

She (We never thought of ourselves) 
Is leaving (Never a thought for ourselves) 
Home (We struggled hard all our lives to get by) 
She's leaving home after living alone 
For so many years (Bye bye) 

Friday morning at nine o'clock she is far away 
Waiting to keep the appointment she made 
Meeting a man from the motor trade 

She (What did we do that was wrong) 
Is having (We didn't know it was wrong) 
Fun (Fun is the one thing that money can't buy) 
Something inside that was always denied 
For so many years (Bye bye) 

She's leaving home 
Bye bye


В среду, в пять часов утра на заре 
Тихо прикрыв дверь спальни, 
Оставив записку, которая все объясняет, 
Она спускается в кухню, сжимая в руках платок, 
Осторожно поворачивает ключ в замке боковой двери, 
Шагает за порог — и вот она свободна 

Она (Мы посвятили ей всю свою жизнь) 
Уходит (Пожертвовали ей всю свою жизнь) 
Из дома (Мы дали ей все, что способны купить за деньги) 
Она уходит из дома, прожив в одиночестве 
Столько лет (Прощайте) 

Отец храпит между тем, как его жена натягивает халат, 
Берет в руки оставленное письмо, 
Стоя в одиночестве на верху лестницы, 
Она приходит в отчаяние и кричит мужу: "Наша малышка сбежала! 
Как она могла поступить так безрассудно? 
Как она могла поступить так со мной?" 

Она (Мы никогда не думали о себе) 
Уходит (Ни разу не подумали о себе) 
Из дома (Мы всю жизнь трудились, чтоб обеспечить ее) 
Она уходит из дома, прожив в одиночестве 
Столько лет (Прощайте) 

В пятницу, в девять утра она уже далеко 
Ждет продавца автомобилей, 
С которым она условилась встретиться 

Она (Что мы делали не так?) 
Сейчас (Мы понятия не имели, что мы делаем не так) 
Счастлива (Счастье — единственное, что не купишь за деньги)
Что-то в душе, что подавлялось 
Столько лет (Прощайте) 

Она уходит из дома 
Прощайте

Автор перевода — Annie






Среда, пять часов. Занимается день.
Неслышно прикрыв за собой дверь в спальню,
Где осталась лежать записка, которая, думает она, расскажет им обо всем -
Она скользит вниз по лестнице, стиснув в кулаке платок,
И поворачивает ключ в замочной скважине: всё, она свободна.

Она (Мы посвятили ей всю свою жизнь!)
Уходит (Пожертвовали ради нее всем!)
Из дома (Мы покупали ей всё, чего б она ни пожелала!)
Она уходит из дома, 
Где провела столько одиноких лет (Прощай...)

Отец храпит в постели, а в это время его жена, накинув на плечи домашний халатик,
Разворачивает письмо, что лежало в комнате дочери,
И врывается в спальню с криком: "Отец, наша крошка ушла!
О, как она могла поступить так легкомысленно?..
Как осмелилась она так поступить с нами?!"

Она (Мы не заботились о себе!)
Уходит (Мы о себе и не думали!)
Из дома (Всё делали ради неё!)
Она уходит из дома, 
Где провела столько одиноких лет (Прощай...)

Пятница, девять утра. Она уже далеко...
Ждет в условленном месте
Парня, который торгует машинами.

Теперь (Что мы сделали не так?!)
Она (Мы не знали, что так нельзя было поступать!)
Счастлива (Счастье - единственная вещь, что за деньги не купишь)...
Счастье - вот чего ей не хватало
Все эти годы (Прощай...)

Она уходит из дома.



Выбранный для просмотра документ КОНФЛИКТ.pptx

библиотека
материалов
«All happy families resemble one another, each unhappy family is unhappy in...
2 1

Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1
Описание слайда:

№ слайда 2 «All happy families resemble one another, each unhappy family is unhappy in
Описание слайда:

«All happy families resemble one another, each unhappy family is unhappy in its own way.» Leo Tolstoy

Выбранный для просмотра документ Кластер.pptx

библиотека
материалов
Care about Family CONFLICT PARENTS embarrass children Children busy with work...
1 1

Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Care about Family CONFLICT PARENTS embarrass children Children busy with work
Описание слайда:

Care about Family CONFLICT PARENTS embarrass children Children busy with work check up school problems household chores public behavior a lot of homework panic WAYS OUT thankless misunderstanding indifference REASONS get on well discuss be polite share problems respect

Выбранный для просмотра документ Песня.docx

библиотека
материалов

She’s leaving home”

Wednesday morning at five o’clock as the day _________ (begins/starts),

Silently closing the bedroom ________ (door/window)

Leaving the ________ (letter/note) that she hoped would say more

She goes downstairs to the ___________ (dining room/kitchen)

________ (Clutching/Holding) her handkerchief

Quietly turning the backdoor key

Stepping outside she is _____(free/independent).

She

We gave her most of our lives.

Is leaving

Sacrificed most of our lives.

home.

We gave her everything money could buy.

She is leaving home after living alone for so many years.

Father _______ (sleeps/snores) as his wife gets into her dressing gown,

Picks up the _____ (cat/letter) that’s lying there

Standing alone at the top of the stairs

She breaks down and ______ (cries/shouts) to her husband,

Daddy, our baby’s ______ (gone/left).

Why would she treat us so thoughtlessly?

How could she do this to _______ (me/us)?’

She

We never thought of ourselves.

Is leaving

Never a thought of ourselves.

home.

We struggled hard all our lives to get by

She’s leaving home after living alone for so many____(years/days)

Friday morning at nine o’clock she is far away

Waiting to keep the appointment she _____ (had/made)

Meeting a man from the _____ (car/motor/ trade/)

She

What did we do that was wrong?

Is having

We didn’t know it was wrong.

Fun.

Fun is the one thing that money can’t_____(buy/find)

Something inside that was always denied for so many_____( years/times)

She’s leaving home. Bye–bye.




Выбранный для просмотра документ Приложение (2).docx

библиотека
материалов

Приложение (пожелания для лепестков)

Avoid conflicts; get on well with your parents; cope with your emotions .

-Find a solution; control your emotions; Respect other people's rights.

- Follow the family rules behavior

-Ask parents for help and follow their advice.

-We shouldn't shout at each other.

- Listen to the other person.

-Share your problems to your parents

-Don't let your emotions; take control.

-Try to understand other person’s feeling.

- Look for a compromise.

-Be attentive and polite.

-Respect each other; care about each other ;

-Be polite discuss your problems





Выбранный для просмотра документ Приложение.docx

библиотека
материалов

Задание № 4 : Make up sentences (Conditionals I,II.) and give an advice to this family.



If I am a parent I will be interested in my children life, discuss their problem.

If I am in difficult situation like this girl I will share his problem with my close friend.

If I were in similar situation as a girl of course I would share my problem with my mom but never left my home.

If parents did their best to keep peace in their family they would do some activity together, do sports, interested in their child friends ect.

If children want to get on well with their parents they will be more patient and attentive tj their dearest parents.

If I have difficult situation I will try to avoid conflicts! Be kindhearted & fair!











The Flower”- Family rules:(учащиеся составляют цветы из правил – лепестков и обмениваются ими)



S-My advice is…

-Try to control what you do and say.

-Observe the law of co-existence.

-Respect other people's rights.

-You should follow the rules of behavior at home, at school, in public places.

-You should ask for psychological help.

-Ask grownups for help and follow their advice.

-You shouldn't quarrel with other people.

-We shouldn't shout at each other.

- Listen to the other person.

-Tell the other person what's bothering you - but do it nicely.

-Don't let your emotions take control.

-Try to understand how the other person is feeling.

- Look for a compromise.

-Be attentive and polite.



Выбранный для просмотра документ Слова для кластера.docx

библиотека
материалов



FAMILY

CONFLICT





CHECK UP



EMBARRASSANNOY



B BUSY WITH WORK

PUBLIC BEHAVIOR



HOUSEHOLD CHORES



SCHOOL PROBLEMS

LOT OF HOMEWORK



CHILDREN



CLOTHES NAUGHTY



REASONS



THANCLESS



MISUNDERSTANDING

INDIFFERENCE



WAYS OUT



DISCUSS

SHARE PROBLEMS


BE TOLERANT


GET ON WELL



BE POSITIVE



RESPECT

EACH OTHER

CARE ADOUT









PARENTS


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
