Мерзімі:
|
27
қаңтар
2017 жыл №
317 кабинет
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Роботтар әлемінде»
|
Жалпы
мақсаты:
|
Робототехника
элективті курсынан, математика, физика, информатика пәндерінен алған білімі
мен дағдыларын кіріктіре отырып, робот техникасы, инженерлік дизайн және
технология негіздерін өмірде және практикада қолдана алады.
|
Оқу нәтижесі:
|
1.Оқушылар
инженерлік,конструкторлық,шығармашылық қабілеттерін практикада қолдана алады.
2.
4 адамнан тұратын топта жұмыс жасап, роботтарға программа құрып,тестілеуден
өткізеді. Топ жұмысын роботтар жарысында көрсете алады.
|
Сілтеме және көрнекіліктер
|
Ресурстар , слайд-презентация, видеожазба,
тренингтер,магнит, стикерлер мен маркерлер, А /4-3 парақтары мен
интерактивті тақта .
|
Түйінді
идеялар:
|
·
робот
техникасы курсы теориясын еске түсіреді;
·
қарапайым
роботтарды басқаруды үйренеді;
|
Оқыту әдіс-тәсілдері:
|
топтық жұмыс, АКТ, СТО ,диалог.
Сұрақ-жауап, сұхбат, түсіндіру әдісі.
|
Пән аралық байланыс
|
Инженерлік: роботтың программасын
құрып,оның қозғалысын бақылау.
Математика: программа құруда мотордың қозғалысын математикалық сандардың дұрыс
қолданылуы арқылы ,дыбыс,уақытты белгілеу.
Физика: Қозғалыс кезеңдері мен механикадағы энергияның түрленуі.
|
№
|
уақыты
|
Тапсырмалар
|
Мұғалімдердің
іс- әрекеті
|
Мақсаты
|
Оқушылардың іс- әрекеті
|
|
|
|
|
|
|
1
|
2 минут
|
1.Тренинг
2.Тақтадан роботтардың суреттерін таңдау арқылы
топқа бөлу.
/коллаж әдісі/
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
2. Топқа бөлу
3. Әділқазыларға бағалау парақшаларын түсіндіру.
|
1.Психологиялық ахуал қалыптастыру.
2. Робот бөлшектерін еске түсіру.
|
1.Өз есімін әсерлі сын есімдермен сипаттау.
2.Робот бөлшектері арқылы 2 топқа бөліну.
|
2
|
1 минут
5 минут
|
«Миға шабуыл»
Жұмбақ жасыру.
№ 1 сайыс
« Таныстыру»
№ 2 сайыс
«Роботтар біздің өмірде»
|
Жұмбақ:
1.Құрама
темір,
Қолқабысы
көп-
Ғұлама
темір. /робот/
Ия,
дұрыс айтасыңдар. Бүгін біз робот техникасының сыныптан тыс сабағын жарыс
түрінде өткіземіз. Жарысымыз «Роботтар әлемінде» деп аталады.
2. «Ғажайып
дөңгелектер» интерактивті ойынын слайд арқылы көрсету.
|
1.Сабақтың
тақырыбын ашу.
2.Топ
басшысы,атауы және ұранын белгілеу.
2. Робототехника элективті курсында
өткен материалдары еске түсіру.
|
1.Оқушылар
жауабы тыңдалады.
2.Топтық ережені еске түсіреді. Әр топ өзінің топ
басшысын сайлап, ұраны мен атауын және өздерін таныстырады.
2.Оқушылар сұраққа жылдам жауап беріп ,ұпай жинап
отырады.
|
3
|
6 минут
|
№ 3 сайыс
«Видеоролик»
|
1.Видеоролик көрсету.
|
1.Видеороликтен алған әсерімен бөлісу.
|
1.Екі топ өз ойларын ортаға салады.
|
4
|
2 минут
|
«Робот биі» Сергіту сәті
|
1.Тақтадан робот биін көрсету.
|
1.Оқушылардың көңіл-күйін және бойын сергіту.
|
1.Топ мүшелері робот биін билеп көрсетеді.
|
5
|
6 минут
|
№ 4 сайыс
«Суретші»
Аукцион әдісі
|
1. «Экспо-2017» көрмесіне қандай роботтар
ұсынар едіңдер?
|
1.Оқушы шығармашылығы мен қиялын дамыту.
|
1.Екі топ өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар қағаз бетіне өз қиялындағы робот модельін
түсіріп,оны қорғап шығады.
|
6
|
12 минут
|
№ 5 сайыс
«Кім жылдам»
|
1.Робот бөлшектерін жылдам әрі дұрыс қолдану арқылы
модель дайындау.
|
1.EV3 жинағынан робот
моделін құрастыру.
2. «Кегельринг»
жарысына дайындық.
|
1.Робот үлгісін дайындайды.
|
7
|
12 минут
|
№ 6 сайыс
«Кегельринг»
|
1.Оқушыларға жарыс шартымен таныстыру.
|
1. Шеңбер
бойынан кегельдерді шығару программасын құру.
|
1.Роботтар
шеруін көрсетеді.
|
8
|
1 минут
|
Рефлексия
Смайлик арқылы.
|
1. Кері байланыс
|
1. Ой түрткі
|
1.Қатысушылардың ой пікірі.
|